1
Период разъяснений
с 10.08.2026 16:50
по 27.08.2026 09:41
2
Подача предложений
с 27.08.2026 09:41
по 17.09.2026 10:01
осталось 16 дней
3
Аукцион
18.09.2026 12:00
4
Оценка

5
Контракт

Статус Подача предложений
Оценочная стоимость без НДС 7 084 697,13 MDL
Период уточнений: 10 авг 2026, 16:50 - 27 авг 2026, 9:41
Подача предложений: 27 авг 2026, 9:41 - 17 сен 2026, 10:01

Техническая служба поддержки для поставщиков:

(+373) 79999801

Реклама
Подписаться
Реклама

“Achiziționarea produselor radiofarmaceutice necesare instituțiilor medico-sanitare publice pentru anul 2027”

Информация о заказчике
Фискальный код/IDNO
Адрес
MD-2005, MOLDOVA, mun.Chişinău, locality, mun. Chișinău MD-2005, bd. Grigore Vieru, 22/2
Веб сайт
---
Контактное лицо
Ф.И.О
Macari Doina
Контактный номер
+37322222490
Эл. адрес
Данные о закупке
Дата создания
10 авг 2026, 16:17
Дата последних изменений
17 авг 2026, 14:12
Achizitii.md ID
21665252
CPV
33600000-6 - Produse farmaceutice
Тип процедуры
Открытый торг
Критерии присуждения
Самая низкая цена
Источники финансирования
Список лотов
Реклама
Документы процедуры закупок
Declaratie privind valabilitatea ofertei_Model
Документация к предложению
Declaratie privind valabilitatea ofertei_Model
10.08.26 16:50
DUAE Model
Документация к предложению
DUAE Model
10.08.26 16:50
Anunt de participare Radiofarmacie 2027.signed
Документация к предложению
Anunt de participare Radiofarmacie 2027.signed
10.08.26 16:50
Documentatia standard.signed
Документация к предложению
Documentatia standard.signed
10.08.26 16:50
Declaratie beneficiari efectivi_Model
Документация к предложению
Declaratie beneficiari efectivi_Model
10.08.26 16:50
Lista de distributie
Документация к предложению
Lista de distributie
10.08.26 16:50
Scrisoare de garantie bancara_Model
Документация к предложению
Scrisoare de garantie bancara_Model
10.08.26 16:50
Propunerea financiară
Техническая спецификация
Propunerea financiară
10.08.26 16:50
Propunerea tehnică
Техническая спецификация
Propunerea tehnică
10.08.26 16:50
Cerere de participare_Model
Документация к предложению
Cerere de participare_Model
10.08.26 16:50
Contract model
Документация к предложению
Contract model
10.08.26 16:50
Anunt de participare ACTUALIZAT 17.08.2026.signed
Документация к предложению
Anunt de participare ACTUALIZAT 17.08.2026.signed
17.08.26 14:12
Propunerea tehnică ACTUALIZAT 17.08.2026
Техническая спецификация
Propunerea tehnică ACTUALIZAT 17.08.2026
17.08.26 14:12
Tc 99m-ALBUMINA UMANA (nanocoloidă) (analog NanoScan)
Дата:
13 авг 2026, 16:25
Название вопроса:
eroare tehnică
Вопрос:
Conform indicațiilor aprobate ale produsului, NanoScan este utilizat pentru limfoscintigrafie și identificarea ganglionilor limfatici santinelă, nu pentru scintigrafia pulmonară de perfuzie. Pentru scintigrafia pulmonară de perfuzie se utilizează macroagregate de albumină umană (Tc-99m MAA). Vă rugăm să modificați corespunzător descrierea tehnică.
Ответ (17 авг 2026, 14:17):
Bună ziua, au fost operate modificări pentru lotul Tc 99m-ALBUMINA UMANA (nanocoloidă) (analog NanoScan). Mulțumim pentru clarificare.
Acidum N-[2,4,6-trimethyl-3-bromacetanilid]-iminodiacetic (analog MbriDa) sau Mebrofenin [N-(3-bromo-2,4,6-trimethylphenyl-carbamoylmethyl)- iminodiacetic acid] (analog Bromo-Biliaron (BrIDA)
Дата:
19 авг 2026, 12:04
Название вопроса:
termen de valabilitate restant (la momentul livrării)
Вопрос:
Având în vedere că produsul are un termen total de valabilitate de 12 luni și că testarea și eliberarea seriei necesită timp, termenul restant de valabilitate la momentul livrării poate fi cuprins între 6 și 9 luni. Vă rugăm să modificați cerința și să acceptați pentru acest lot un termen restant de valabilitate de cel puțin 6 luni la momentul livrării.
Ответ (20 авг 2026, 23:07):
Bună ziua, Autoritatea contractantă a examinat clarificarea dumneavoastră și vă comunică despre faptul că menținerea cerinței stabilite în documentația de atribuire este necesară pentru a asigura instituției beneficiare o perioadă suficientă pentru recepționarea, păstrarea și utilizarea produsului, precum și pentru a reduce riscul expirării acestuia înainte de consumul integral. Totodată, se menționează că necesarul estimat pentru produsul respectiv este unul redus, iar existența unui termen restant de valabilitate cât mai îndelungat la momentul livrării este esențială pentru asigurarea disponibilității produsului pe întreaga perioadă în care poate apărea necesitatea administrării acestuia și pentru evitarea riscului de expirare înainte de utilizare. Prin urmare, cerința privind termenul restant de valabilitate se menține neschimbată. Mulțumim pentru clarificare.
Acidum N-[2,4,6-trimethyl-3-bromacetanilid]-iminodiacetic (analog MbriDa) sau Mebrofenin [N-(3-bromo-2,4,6-trimethylphenyl-carbamoylmethyl)- iminodiacetic acid] (analog Bromo-Biliaron (BrIDA)
Дата:
21 авг 2026, 17:35
Название вопроса:
termen de valabilitate restant (la momentul livrării)
Вопрос:
Bună ziua! Dorim să precizăm că solicitarea noastră nu presupune livrarea produsului cu un termen restant de valabilitate de numai 6 luni. Produsul va fi livrat cu cel mai bun termen de valabilitate. Totuși, având în vedere că termenul total de valabilitate al produsului este de numai 12 luni, există posibilitatea ca acesta să nu poată fi fabricat, testat, eliberat și pregătit pentru expediere în primele 1–2 luni de la data fabricării. Pentru celelalte produse din cadrul procedurii este solicitat un termen restant de minimum 9 luni, ceea ce, raportat la termenul lor total de valabilitate, reprezintă aproximativ 50%. Considerăm că aceeași abordare proporțională trebuie aplicată și pentru acest produs. Prin urmare, pentru produsul cu termenul total de valabilitate de 12 luni, vă rugăm să acceptați un termen restant de minimum 6 luni la momentul livrării. Vă mulțumim pentru reexaminarea solicitării.
Ответ (25 авг 2026, 09:41):
Vă mulțumim pentru precizările suplimentare. Menționăm că stabilirea termenului restant de valabilitate nu se realizează exclusiv prin raportarea procentuală la termenul total de valabilitate al produsului, ci ține cont de necesitățile efective ale instituțiilor beneficiare, de perioada pentru care se efectuează achiziția, de ritmul estimat de consum, precum și de necesitatea prevenirii riscului de expirare a produselor înainte de utilizarea acestora. Totodată, mențiunea potrivit căreia produsul va fi livrat cu „cel mai bun termen de valabilitate disponibil” nu poate substitui stabilirea unei cerințe minime obiective și verificabile în documentația de atribuire. Prin urmare, având în vedere particularitățile de utilizare ale produsului, cantitatea redusă solicitată și necesitatea asigurării unei perioade cât mai îndelungate pentru utilizarea acestuia în condiții de siguranță și fără riscul generării unor pierderi prin expirare, solicitarea de reducere a termenului restant de valabilitate la minimum 6 luni nu poate fi acceptată.
Вопросы в период разъяснений могут задавать только авторизованные пользователи платформы.