Selectaţi tipul procedurii
21667227
1
Perioada de actualizare
de la
14.08.2026 15:21
până la 26.08.2026 18:00
până la 26.08.2026 18:00
2
Propunerea ofertelor
de la
26.08.2026 18:00
până la 17.09.2026 14:00
până la 17.09.2026 14:00
au rămas 12 zile
3
Licitaţie
nu va fi folosită
4
Evaluare
5
Contract
Statut
Propunerea ofertelor
Valoarea estimată fără TVA
61 191 985,70 MDL
Perioada clarificărilor:
14 aug 2026, 15:21 - 26 aug 2026, 18:00
Perioada de depunere a ofertelor:
26 aug 2026, 18:00 - 17 sept 2026, 14:00
Suport Tehnic pentru furnizori:
(+373) 79999801
Aceasta procedura se va desfășura fară licitație electronică. Oferta Dvs. este finală și trebuie să conțină toată lista de documente cerută de documentația de atribuire.
Imposibil de abonat
în perioada Propunerea ofertelor
Achiziționarea medicamentelor necesare instituțiilor medico-sanitare publice (IMSP) și instituțiilor bugetare care prestează servicii medicale și sociale pentru anul 2027 (Lista secundară)
Informaţia despre solicitant
Codul fiscal/IDNO
Adresa
MD-2005, MOLDOVA, mun.Chişinău, locality, mun. Chișinău MD-2005, bd. Grigore Vieru, 22/2
Web site
---
Persoana de contact
Datele achizitiei
Data publicării
14 aug 2026, 15:00
Data ultimilor modificări
24 aug 2026, 17:54
Achizitii.md ID
21667227
MTender ID
CPV
33600000-6 - Produse farmaceutice
Tipul procedurii
Licitație deschisă
Criteriu de atribuire
Preţul cel mai scăzut
Surse de finanțare
Lista loturilor
Lotul nr. 13 - Actovegin 200 mg (sau echivalentul din punct de vedere calitativ si cantitativ) 40 mg/ml 5 ml
Buget: 1650941.5 MDL
Activ
Lotul nr. 14 - Actovegin 80 mg (sau echivalentul din punct de vedere calitativ si cantitativ) 40 mg/ml 2 ml
Buget: 653889.94 MDL
Activ
Lotul nr. 16 - Adenosini triphosphas+Cocarboxylasum+Cyanocobalaminum+Nicotinamidum+Lidocainum (analog Cocarnit) 10 mg+50 mg+0.5 mg+20 mg/2 ml
Buget: 686970.03 MDL
Activ
Lotul nr. 21 - Allohol/Allochol (sau echivalentul din punct de vedere al compozitiei calitative si cantitative) 80 mg+40 mg+5 mg+25 mg
Buget: 8333.96 MDL
Activ
Lotul nr. 22 - Aluminii phosphatis 10.4 g/16 g sau 12.38 g/20 g
Buget: 24809.56 MDL
Activ
Lotul nr. 24 - Amestec de aminoacizi pentru aport nutrițional (analog Nephrotect)
Buget: 30555.56 MDL
Activ
Lotul nr. 26 - Amoxicillinum+Acidum clavulanicum 2000 mg+200 mg
Buget: 108186.49 MDL
Activ
Lotul nr. 33 - Arginini aspartas + Cyproheptadini alfa-ketoglutaratum 1 g + 3 mg/10 ml
Buget: 15838.59 MDL
Activ
Lotul nr. 34 - Argininum+Sorbitolum 12.5 g+25 g/250 ml 12.5 g+25 g/250 ml
Buget: 1560628.14 MDL
Activ
Lotul nr. 35 - Argininum+Sorbitolum 25g+50g/500 ml 25g+50g/500 ml
Buget: 894909.3 MDL
Activ
Lotul nr. 40 - Benzydaminum hydrochloridum + Cetylpyridinium chloridum 3 mg+1 mg
Buget: 38101.44 MDL
Activ
Lotul nr. 42 - Bifidobacterium animalis subsp. lactis 10^9 CFU 1.5 g
Buget: 23529.52 MDL
Activ
Lotul nr. 45 - Budesonidum + Formoterolum 160 mcg+4,5 mcg/inhalație 60 doze
Buget: 17804.05 MDL
Activ
Lotul nr. 46 - Budesonidum + Formoterolum 80 mcg+4,5 mcg/inhalație 60 doze
Buget: 9843.44 MDL
Activ
Lotul nr. 54 - Calcii carbonas + Cholecalciferolum 500 mg/200 UI
Buget: 2080 MDL
Activ
Lotul nr. 56 - Calcium+Cholecalciferolum/Calcii carbonas + Cholecalciferolum 500 mg+400 UI
Buget: 21840 MDL
Activ
Activ
Lotul nr. 68 - Centaurii herba+Levistici radix+Rosmarini folium/Herba Centauri + Radix Levistici + Folium Rosmarini 100 ml
Buget: 13807.79 MDL
Activ
Lotul nr. 71 - Chlorbutanolum hemihydratum+Levomentholum+Camphora+Oleum Eucalypti (analog Cameton) 10 mg+10 mg+10 mg+10 mg/g 20 ml
Buget: 40627.2 MDL
Activ
Activ
Lotul nr. 75 - Chondroitini sulfas/Chondroitini natrii sulfas 50 mg/g 30 g
Buget: 11142.6 MDL
Activ
Lotul nr. 79 - Citicolinum + Natrii chloridum + Kalii chloridum + Calcii chloridum + Natrii lactas (analog Neurocytin) 10 mg+ 6 mg+ 0,4 mg+ 0,27 mg+ 3,2 mg/ml 100 ml
Buget: 316978.44 MDL
Activ
Lotul nr. 80 - Clindamycinum + Benzoyl peroxidum 10 mg+50 mg/g 15 g
Buget: 13992 MDL
Activ
Lotul nr. 86 - Complex de protrombina umana - factori de coagulare umani II, VII, IX, X (analog Octaplex 500 UI) 500 UI
Buget: 1098518.35 MDL
Activ
Lotul nr. 90 - Cystone (sau echivalentul din punct de vedere al compozitiei calitative si cantitative) -
Buget: 20889.8 MDL
Activ
Lotul nr. 92 - Dapagliflozinum (cu 3 indicatii conform RCP) 10 mg
Buget: 466638.86 MDL
Activ
Lotul nr. 93 - Dapagliflozinum (cu indicatie in Diabet zaharat tip 2 conform RCP) 10 mg
Buget: 123130.1 MDL
Activ
Lotul nr. 96 - Dexketoprofenum+Thiocolchicosidum 12,5 mg+2,5 mg/g 50 g
Buget: 60646.4 MDL
Activ
Lotul nr. 98 - Dextromethorphanum 27 mg/15 ml sau 6,6 mg/5 ml
Buget: 14517.96 MDL
Activ
Lotul nr. 99 - D-fructose-1,6-diphosphate sodium salt hydrate 5 g/50 ml
Buget: 48091.31 MDL
Activ
Lotul nr. 104 - Dimethiconum + Guaiazulenum (analog Pepsane) 3 g+0,004 g 10 g
Buget: 21800.06 MDL
Activ
Lotul nr. 106 - Dimethylsulfoxidum+Camphora+Oleum Terebinthinae+Benzylnicotinatum+Nonivamidum (analog Kapsikam) 50 mg+ 30 mg+ 30 mg+20 mg+ 2 mg/g
Buget: 17187.5 MDL
Activ
Lotul nr. 116 - Drospirenonum/Ethinylestradiolum 3 mg/0,02 mg
Buget: 4704.26 MDL
Activ
Lotul nr. 117 - Duovit (sau echivalentul din punct de vedere al compozitiei calitative si cantitative) -
Buget: 50400 MDL
Activ
Lotul nr. 130 - Ethinylestradiolum/Desogestrelum 0,03 mg/0,15 mg
Buget: 12853.75 MDL
Activ
Lotul nr. 134 - Extractum folii Eucalypti spissum 2 mg/ml 15 ml
Buget: 13464 MDL
Activ
Lotul nr. 137 - Ferri (III) cum saccharosum complexus 100 mg/5 ml
Buget: 243311.25 MDL
Activ
Lotul nr. 138 - Ferri (III) hydroxidum cum polymaltosi complexum 50 mg/ml 30 ml
Buget: 31839.36 MDL
Activ
Lotul nr. 140 - Fibrinogenum humanum/Human fibrinogen 1 g
Buget: 1134981.66 MDL
Activ
Lotul nr. 147 - Fluticasonum/Fluticasoni propionas 50 mcg/doza 120 doze
Buget: 4910.98 MDL
Activ
Lotul nr. 148 - Formoterol + Aclidinium bromide 340 mcg/12 mcg - 60 doze
Buget: 8620.37 MDL
Activ
Lotul nr. 149 - Formoterolum + Glicopironium + Budesonidum 5 mcg/7,2 mcg/160 mcg/doză - 120 doze
Buget: 11111.11 MDL
Activ
Lotul nr. 160 - Heparini natrium + Prednisolonum + Polidocanolum (Lauromacrogolum 400) 120 UI+1.675 mg+30 mg
Buget: 5490.24 MDL
Activ
Lotul nr. 161 - Heparini natrium + Prednisolonum + Polidocanolum (Lauromacrogolum 400) 65 UI+2.233 mg+30 mg/g 20 g
Buget: 23935.8 MDL
Activ
Lotul nr. 171 - Imipenemum + Cilastatinum + Relebactamum 500 mg + 500 mg + 250 mg
Buget: 1063034.18 MDL
Activ
Lotul nr. 172 - Immunoglobulinum/Immunoglobulinum humanum/Human normal immunoglobulin 100 mg/ml 50 ml
Buget: 4113990 MDL
Activ
Lotul nr. 173 - Imunoglobulinum humanum/Human normal immunoglobulin 50 mg/ml - 50 ml
Buget: 18518.52 MDL
Activ
Lotul nr. 177 - Ipratropii bromidum + Salbutamolum 0,5 mg+2,5 mg/2,5 ml
Buget: 6249.72 MDL
Activ
Lotul nr. 188 - Kalii aspartas + Magnesii aspartas 316 mg+280 mg
Buget: 163518.75 MDL
Activ
Lotul nr. 194 - Lactobacillus rhamnosus+Lactobacillus acidophilus 1,9 x 10^9 CFU/ 0.1 x 10^9 CFU
Buget: 189772.67 MDL
Activ
Lotul nr. 200 - Lidocainum + Prilocainum 25 mg + 25 mg/g 30 g
Buget: 10226.74 MDL
Activ
Lotul nr. 203 - Linkus balsam (sau echivalentul din punct de vedere calitativ si cantitativ) 25 g
Buget: 1582 MDL
Activ
Lotul nr. 204 - Lipiodol Ultra Fluid (sau echivalentul) 480 mg iod/ml 10 ml
Buget: 25925.93 MDL
Activ
Lotul nr. 205 - Lisinoprilum + Amlodipinum + Indapamidum 10 mg+5 mg+1,5 mg
Buget: 24455.44 MDL
Activ
Lotul nr. 206 - Lisinoprilum + Amlodipinum + Indapamidum 20 mg+10 mg+1,5 mg
Buget: 11004.26 MDL
Activ
Lotul nr. 208 - Lysozymum + Cetylpyridinium 20 mg/ml + 1,5 mg/ml
Buget: 9371.25 MDL
Activ
Lotul nr. 218 - Metamizoli natrium + Pitofenonum + Fenpiverini bromidum 500 mg+2 mg+0.02 mg/ml 5 ml
Buget: 85714.83 MDL
Activ
Lotul nr. 229 - Mometasoni furoas + Acidum salicylicum 1 mg+50 mg/g 45 g
Buget: 130.68 MDL
Activ
Lotul nr. 230 - Mometasonum/Mometasonum furoatum 50 mcg/doza
Buget: 18200.01 MDL
Activ
Lotul nr. 235 - Naftifinum/Naftifini hydrochloridum 10 mg/g 15 g
Buget: 17365.11 MDL
Activ
Lotul nr. 236 - Naftifinum/Naftifini hydrochloridum 10 mg/ml
Buget: 2566.65 MDL
Activ
Lotul nr. 239 - Natrii chloridum + Kalii chloridum + Natrii hydrocarbonas (analog Trisol) 5 mg/1 mg/4 mg/ml 400 ml
Buget: 105564.19 MDL
Activ
Lotul nr. 247 - Neomycinum + Polymyxinum B + Nystatinum (analog Polygynax Virgo) 35000 UI+35000 UI+100000 UI
Buget: 18786.6 MDL
Activ
Lotul nr. 248 - Neomycinum+Polymyxini B sulfas+Nystatinum (analog Polygynax) 35000 UI+35000 UI+100000 UI
Buget: 41230.8 MDL
Activ
Lotul nr. 254 - Nutriflex Lipid peri novo (sau echivalentul din punct de vedere calitativ si cantitativ) 1250 ml
Buget: 1539960 MDL
Activ
Lotul nr. 255 - Nutriflex Lipid special novo (sau echivalentul din punct de vedere al calitatii si cantitatii) 1250 ml
Buget: 1536087 MDL
Activ
Lotul nr. 256 - Nutriflex Omega Special novo (sau echivalentul din punct de vedere calitativ si cantitativ) 1250 ml
Buget: 1528527 MDL
Activ
Activ
Lotul nr. 259 - Olmesartanum medoxomilum+ Amlodipinum 40 mg + 10 mg
Buget: 7507.5 MDL
Activ
Lotul nr. 260 - Olmesartanum medoxomilum+ Amlodipinum 40 mg + 5 mg
Buget: 10359.2 MDL
Activ
Lotul nr. 261 - Olmesartanum medoxomilum+ Amlodipinum+Hydrochlorothiazidum 40 mg+10 mg+12,5 mg
Buget: 11779.99 MDL
Activ
Lotul nr. 269 - Pancreatinum (Lipasum+Amylasum+Proteasum) 3500 U+4200 U+250 U
Buget: 147163.03 MDL
Activ
Lotul nr. 271 - Pancreatinum+Simethiconum+Haemicellulasum+Extractum Bovini Cholis (analog Flaton) 87,5 mg+50 mg+50 mg+25 mg
Buget: 33925.29 MDL
Activ
Lotul nr. 272 - Paracetamolum + Acidum ascorbicum + Phenylephrini hydrochloridum 750 mg+10 mg+60 mg
Buget: 41678 MDL
Activ
Lotul nr. 273 - Paracetamolum + Chlorphenaminum + Pseudoephedrinum 100 ml
Buget: 1874.21 MDL
Activ
Lotul nr. 274 - Paracetamolum + Chlorphenaminum + Pseudoephedrinum 500 mg+4 mg+60 mg
Buget: 32542 MDL
Activ
Lotul nr. 275 - Paracetamolum + Chlorpheniramini maleas + Pseudoephedrini hydrochloridum/Paracetamolum + Chlorphenaminum + Pseudoephedrinum 250 mg + 30 mg + 2 mg
Buget: 694.44 MDL
Activ
Lotul nr. 276 - Paracetamolum + Codeini phosphas + Promathazini hydrochloridum 350 mg+40 mg+3 mg
Buget: 11666 MDL
Activ
Lotul nr. 278 - Paracetamolum+Caffeinum+Phenylephrinum hydrochloridum+Chlorpheniramini maleas 500 mg+30 mg+10 mg+2 mg
Buget: 27568.33 MDL
Activ
Lotul nr. 279 - Paracetamolum+Pseudoephedrinum+Chlorphenaminum 251 mg+61.2 mg+2.54 mg (250 mg+61 mg+2.5 mg)
Buget: 8482.5 MDL
Activ
Lotul nr. 283 - Phenazonum+Lidocainum 40-45,52 mg+10-11,4 mg/ml 15-16 ml
Buget: 10611.19 MDL
Activ
Lotul nr. 287 - Phospholipidum (analog Liposom Forte) 28 mg/2 ml 2 ml
Buget: 708119.67 MDL
Activ
Lotul nr. 288 - Phospholipidum+ Cyanocobalaminum (analog Tricortin 1000) 12 mg+1 mg/2 ml
Buget: 239762.12 MDL
Activ
Lotul nr. 290 - Pikovit (sau echivalentul din punct de vedere al compozitiei calitative si cantitative) -
Buget: 27111.45 MDL
Activ
Lotul nr. 291 - Pikovit (sau echivalentul din punct de vedere calitativ si cantitativ) 150 ml
Buget: 26568 MDL
Activ
Lotul nr. 294 - Povidoni iodidum (solutie nestandardizata de Povidon-iod) 100 mg/ml 50 ml
Buget: 9696 MDL
Activ
Lotul nr. 295 - Povidoni iodidum (solutie nestandardizata de Povidon-iod) 100 mg/ml 500 ml
Buget: 3300 MDL
Activ
Lotul nr. 303 - Prostamed (sau echivalentul din punct de vedere calitativ si cantitativ) -
Buget: 1266.37 MDL
Activ
Activ
Lotul nr. 317 - Salmeterolum+Fluticasonum 25 mcg+250 mcg/doza
Buget: 13603.27 MDL
Activ
Lotul nr. 318 - Sinupret (sau echivalentul din punct de vedere calitativ si cantitativ) -
Buget: 51234.87 MDL
Activ
Activ
Activ
Lotul nr. 325 - Sulfamethoxazolum+Trimetoprimum 80 mg+16 mg/ml 5 ml
Buget: 42286.4 MDL
Activ
Lotul nr. 332 - Suxamethonii iodidum/Suxamethonii chloridum 100 mg per fiolă/flacon
Buget: 91086.89 MDL
Activ
Activ
Lotul nr. 338 - Tenoten pentru copii (sau echivalentul din punct de vedere al calitatii si cantitatii) 0,003 g
Buget: 1600 MDL
Activ
Lotul nr. 341 - Tetracyclinum + Hydrocortisonum + Benzocainum 10 mg+5 mg+4 mg/g 18
Buget: 56129.82 MDL
Activ
Lotul nr. 342 - Tetracyclinum + Hydrocortisonum + Benzocainum 20 mg + 10 mg + 8,30
Buget: 13484.8 MDL
Activ
Lotul nr. 345 - Thiamini nitras+Riboflavinum+Pyridoxini hydrochloridum+Acidum folicum+Cyanocobalaminum (analog Benevron BF) 250 mg+15 mg+200 mg+0,5 mg+0,25 mg
Buget: 113444.95 MDL
Activ
Lotul nr. 351 - Tocopherolum/Alpha-tocopherolum 300 mg/ml 10 ml
Buget: 5362.19 MDL
Activ
Lotul nr. 355 - Traumeel S (sau echivalentul din punct de vedere al compozitiei calitative si cantitative) 50 g
Buget: 694.44 MDL
Activ
Lotul nr. 358 - Triovit (sau echivalentul din punct de vedere al compozitiei calitative si cantitative) -
Buget: 11565 MDL
Activ
Lotul nr. 359 - Tyrothricinum + Lidocaini hydrochloridum + Chlorhexidini gluconas (analog Trachisan) 0.5 mg+1 mg+1 mg
Buget: 17280 MDL
Activ
Activ
Lotul nr. 362 - Valeriana officinalis+Phenobarbitalum 50 mg+20 mg
Buget: 5616.67 MDL
Activ
Lotul nr. 365 - Vancomycinum/Vancomycinum hydrochloridum 1000 mg
Buget: 2058847.5 MDL
Activ
Lotul nr. 366 - Vancomycinum/Vancomycinum hydrochloridum 500 mg
Buget: 331882.5 MDL
Activ
Lotul nr. 368 - Venenum Viperae Bersus siccum+Acidum salicylicum+Camphorae+Oleum terebentinae (analog Viprosal B) 0,05 UI+10 mg+30 mg+30 mg/g
Buget: 21970 MDL
Activ
Lotul nr. 375 - Wobenzym (sau echivalentul din punct de vedere calitativ si cantitativ) -
Buget: 36180 MDL
Activ
Lotul nr. 376 - Xeroformium + Extractum Belladonnae spissum + Zinci sulfas 100 mg+30 mg+50 mg
Buget: 2632.5 MDL
Activ
Documentele procedurii de achiziție
Propunerea financiară din 14.08.2026
Specificaţie tehnică
Propunerea financiară din 14.08.2026
14.08.26 15:21
Declaratie privind valabilitatea ofertei_Model
Documentele la ofertă
Declaratie privind valabilitatea ofertei_Model
14.08.26 15:21
Propunerea tehnică din 14.08.2026
Specificaţie tehnică
Propunerea tehnică din 14.08.2026
14.08.26 15:21
Declaratie beneficiari efectivi_Model
Documentele la ofertă
Declaratie beneficiari efectivi_Model
14.08.26 15:21
Documentatia standard din 14.08.2026.signed
Documentele la ofertă
Documentatia standard din 14.08.2026.signed
14.08.26 15:21
Anunt de participare din 14.08.2026..signed
Documentele la ofertă
Anunt de participare din 14.08.2026..signed
14.08.26 15:21
Propunerea tehnică din 17.08.2026
Specificaţie tehnică
Propunerea tehnică din 17.08.2026
17.08.26 14:21
Propunerea financiară din 17.08.2026
Specificaţie tehnică
Propunerea financiară din 17.08.2026
17.08.26 14:21
Anunt de participare din 17.08.2026.signed
Documentele la ofertă
Anunt de participare din 17.08.2026.signed
17.08.26 14:21
Propunerea tehnică ACTUALIZAT din 21.08.2026
Specificaţie tehnică
Propunerea tehnică ACTUALIZAT din 21.08.2026
21.08.26 17:22
Anunt de participare ACTUALIZAT 21.08.2026.signed
Documentele la ofertă
Anunt de participare ACTUALIZAT 21.08.2026.signed
21.08.26 17:22
Lista de distribuție ACTUALIZAT 24.08.2026
Documentele la ofertă
Lista de distribuție ACTUALIZAT 2027
24.08.26 17:54
Anunt de participare ACTUALIZAT 24.08.2026.signed
Documentele la ofertă
Anunt de participare ACTUALIZAT 24.08.2026.signed
24.08.26 17:54
Propunerea tehnică ACTUALIZAT din 24.08.2026
Specificaţie tehnică
Propunerea tehnică ACTUALIZAT din 24.08.2026
24.08.26 17:54
Propunerea financiară ACTUALIZAT din 24.08.2026
Specificaţie tehnică
Propunerea financiară ACTUALIZAT din 24.08.2026
24.08.26 17:54
Propunerea financiara ACTUALIZAT din 26.08.xlsx
Documentele la ofertă
Propunerea financiara ACTUALIZAT din 26.08.xlsx
28.08.26 15:37
Propunerea tehnica ACTUALIZAT din 26.08.xlsx
Documentele la ofertă
Propunerea tehnica ACTUALIZAT din 26.08.xlsx
28.08.26 15:37
Lista de distributie ACTUALIZAT din 26.08.xlsx
Documentele la ofertă
Lista de distributie ACTUALIZAT din 26.08.xlsx
28.08.26 15:37
Anunt de participare 26.08.2026.signed.pdf
Documentele la ofertă
Anunt de participare 26.08.2026.signed.pdf
28.08.26 15:38
Data:
14 aug 2026, 16:53
Subiectul întrebării:
Specificații financiare
Întrebare:
Vă rugăm să plasați Specificații financiare cu cantități. Mulțumim
Răspuns (17 aug 2026, 14:29):
Bună ziua,
Mulțumim frumos pentru clarificare, cantitățile au fost adăugate.
Data:
16 aug 2026, 19:04
Subiectul întrebării:
Statut lot 137 si 160 - neinregistrate
Întrebare:
Buna ziua, rugam ca in documentatie sa se modifice statutul cu care se vor accepta produsele, astfel incat aceste loturi au inregistrari curente in Nomenclatorul de Stat
Răspuns (17 aug 2026, 14:31):
Bună ziua,
Au fost operate modificări.Mulțumim pentru clarificare.
Data:
16 aug 2026, 19:12
Subiectul întrebării:
Lotul 229
Întrebare:
Ati schimbat pentru acest lot fata de anul trecut Unitatea de Masura, anul asta fiind tub, iar Cantitatea solicitata 132 buc., cu Buget 130,68. Este real ca 132 de tuburi de unguent sa coste 130,68 MDL?
Modificati Bugetul!
Răspuns (17 aug 2026, 14:32):
Bună ziua, s-a produs o eroare tehnică, lotul a fost anulat și va fi inclus în altă procedura de achiziție. Mulțumim frumos pentru clarificare.
Data:
16 aug 2026, 19:19
Subiectul întrebării:
Lotul 218
Întrebare:
Buna ziua, rugam modificarea statutului produsului in neomol, deoarece inregistrarile curente nu au modul de administrare i/v+i/m.
Răspuns (17 aug 2026, 14:33):
Bună ziua, au fost operate modificari. Mulțumim frumos pentru clarificare.
Data:
16 aug 2026, 19:20
Subiectul întrebării:
Lotul 227
Întrebare:
modificati modul de administrare, deoarece se solicita Comprimate vaginale, iar modul de administrare ''per os'', este o necorespundere
Răspuns (17 aug 2026, 14:28):
Bună ziua,
Au fost operate modificări. Mulțumim pentru clarificări.
Data:
16 aug 2026, 19:23
Subiectul întrebării:
Lotul 374
Întrebare:
modificati modul de administrare, astfel incat se solicita Pulb./Conc./sol. Perf. in flacon, iar modul de administrare este ''per os'', este o necorespundere
Răspuns (17 aug 2026, 14:28):
Bună ziua,
Au fost operate modificări. Mulțumim pentru clarificări.
Data:
16 aug 2026, 19:25
Subiectul întrebării:
Lotul 148
Întrebare:
se solicita Pulbere de inhalat cu mod de administrare prin inhalare , iar ca unitate de masura solicitati ''inhalator''?
Rugam sa explicati aceasta cerinta
Răspuns (17 aug 2026, 14:44):
Buna ziua, Conform Rezumatului Caracteristicilor Produsului (RCP), forma farmaceutică solicitată este pulbere de inhalat, cu administrare prin inhalare, iar forma de prezentare/ambalare a medicamentului este inhalatorul. Prin urmare, unitatea de măsură „inhalator” a fost stabilită în corespundere cu modul de prezentare a medicamentului. Mulțumim frumos pentru clarificare.
Data:
17 aug 2026, 16:26
Subiectul întrebării:
Loturile 334 si 335
Întrebare:
Printre formele farmaceutice acceptate este si solutie orala, pe cand la modul de administrare doar i/v sau i/m. Adaugati si per os (calea orala) sau nu acceptati soluatia orala
Răspuns (21 aug 2026, 17:31):
Bună ziua, mulțumim pentru clarificare, s-au operat modificările corespunzătoare cu indicarea modului de administrare i/v sau i/m sau administrare orală pentru loturile nr.334 și 335. Vă rugăm respectuos să examinați ultima versiune actualizată a Anunțului de participare și a Propunerii tehnice.
Data:
19 aug 2026, 11:18
Subiectul întrebării:
loturile 150 și 151
Întrebare:
Bună ziua!
În vederea liberii concurențe și accesului tuturor participanților la licitație, Vă rugăm să fie adăugată și forma farmaceutică soluție injectabilă în seringă preumplută. Mod de administrare i/v. Unitatea de măsură - seringă preumplută.
Vă mulțumim!
Răspuns (21 aug 2026, 15:13):
Bună ziua,
Precizăm că procedura de achiziție publică a fost inițiată în baza necesităților prezentate de către instituțiile medico-sanitare publice (IMSP) beneficiare pentru anul 2027.
La etapa colectării necesarului, IMSP-urilor le-au fost puse la dispoziție pentru selectare toate formele farmaceutice autorizate în Nomenclatorul de stat al medicamentelor, inclusiv forma farmaceutică: soluția injectabilă în seringă preumplută. Urmare a agregării necesităților comunicate de beneficiari, a fost prezentat necesar doar pentru forma farmaceutică soluție injectabilă în flacon.
Prin urmare, forma farmaceutică și cantitatea prevăzute în documentația de atribuire reflectă necesitățile reale solicitate și estimate de IMSP beneficiare. CAPCS centralizează necesitățile comunicate de instituțiile beneficiare și organizează procedura de achiziție în baza acestora, fără a substitui opțiunile medicale și necesarul stabilit de beneficiari.
Totodată, menționăm că respectarea principiului asigurării concurenței și accesului cât mai larg al operatorilor economici la procedurile de achiziție publică corespunde esenței legislației în domeniu. Cu toate acestea, stabilirea unor cerințe tehnice determinate de necesitățile obiective și efectiv exprimate ale instituțiilor beneficiare nu este, prin ea însăși, de natură să constituie o restrângere nejustificată a concurenței, atât timp cât aceste cerințe sunt justificate de obiectul și necesitatea achiziției.
Respectiv, solicitarea de includere suplimentară a formei farmaceutice „soluție injectabilă în seringă preumplută” nu poate fi acceptată.
Mulțumim frumos pentru clarificare.
Data:
21 aug 2026, 10:49
Subiectul întrebării:
Lotul nr. 364 - Vancomycinum 250 mg
Întrebare:
În vederea asigurării unui nivel cât mai larg de concurență și a accesului unui număr cât mai mare de participanți la procedura de achiziție, solicităm ajustarea cerințelor pentru lotul nr. 364 - Vancomycinum, prin includerea și a dozei de 125 mg, ținând cont de faptul că aceasta este utilizată pe scară largă pe piața Uniunii Europene, comparativ cu doza de 250 mg indicată în cerințele actuale.
Răspuns (24 aug 2026, 09:29):
Bună ziua, Mulțumim pentru clarificare, Vă informăm că vor fi operate modificări.
Data:
24 aug 2026, 11:36
Subiectul întrebării:
Lot 24
Întrebare:
Pentru lotul 24 vă rugăm să recalculați în ml, pentru a face posibil oferta de ambalaj secundar de 500ml.
Vă mulțumim.
Răspuns (24 aug 2026, 15:29):
Bună ziua, urmează a fi operate modificări. Mulțumim.
Data:
25 aug 2026, 14:43
Subiectul întrebării:
Lot 124
Întrebare:
Vă rugăm să acceptați 240 KIU, cum și anul anterior. Astfel, modificați vă rog specificația la 240 KIU - 250 KIU. Mulțumim anticipat.
Răspuns (26 aug 2026, 12:01):
Bună ziua, vor fi operate modificari. Multumim frumos de clarificare.
Doar utilizatorii autorizați ai platformei pot să adreseze întrebări în perioada de clarificări.
Document semnat cu succes
OK