1
Perioada de actualizare
de la 10.08.2026 16:50
până la 27.08.2026 09:41
2
Propunerea ofertelor
de la 27.08.2026 09:41
până la 17.09.2026 10:01
au rămas 16 zile
3
Licitaţie
18.09.2026 12:00
4
Evaluare

5
Contract

Statut Propunerea ofertelor
Valoarea estimată fără TVA 7 084 697,13 MDL
Perioada clarificărilor: 10 aug 2026, 16:50 - 27 aug 2026, 9:41
Perioada de depunere a ofertelor: 27 aug 2026, 9:41 - 17 sept 2026, 10:01

Suport Tehnic pentru furnizori:

(+373) 79999801

Publicitate
Abonează-te
Publicitate

“Achiziționarea produselor radiofarmaceutice necesare instituțiilor medico-sanitare publice pentru anul 2027”

Informaţia despre solicitant
Codul fiscal/IDNO
Adresa
MD-2005, MOLDOVA, mun.Chişinău, locality, mun. Chișinău MD-2005, bd. Grigore Vieru, 22/2
Web site
---
Persoana de contact
Nume Prenume
Macari Doina
Telefonul de contact
+37322222490
Datele achizitiei
Data publicării
10 aug 2026, 16:17
Data ultimilor modificări
17 aug 2026, 14:12
Achizitii.md ID
21665252
CPV
33600000-6 - Produse farmaceutice
Tipul procedurii
Licitație deschisă
Criteriu de atribuire
Preţul cel mai scăzut
Surse de finanțare
Publicitate
Documentele procedurii de achiziție
Declaratie privind valabilitatea ofertei_Model
Documentele la ofertă
Declaratie privind valabilitatea ofertei_Model
10.08.26 16:50
DUAE Model
Documentele la ofertă
DUAE Model
10.08.26 16:50
Anunt de participare Radiofarmacie 2027.signed
Documentele la ofertă
Anunt de participare Radiofarmacie 2027.signed
10.08.26 16:50
Documentatia standard.signed
Documentele la ofertă
Documentatia standard.signed
10.08.26 16:50
Declaratie beneficiari efectivi_Model
Documentele la ofertă
Declaratie beneficiari efectivi_Model
10.08.26 16:50
Lista de distributie
Documentele la ofertă
Lista de distributie
10.08.26 16:50
Scrisoare de garantie bancara_Model
Documentele la ofertă
Scrisoare de garantie bancara_Model
10.08.26 16:50
Propunerea financiară
Specificaţie tehnică
Propunerea financiară
10.08.26 16:50
Propunerea tehnică
Specificaţie tehnică
Propunerea tehnică
10.08.26 16:50
Cerere de participare_Model
Documentele la ofertă
Cerere de participare_Model
10.08.26 16:50
Contract model
Documentele la ofertă
Contract model
10.08.26 16:50
Anunt de participare ACTUALIZAT 17.08.2026.signed
Documentele la ofertă
Anunt de participare ACTUALIZAT 17.08.2026.signed
17.08.26 14:12
Propunerea tehnică ACTUALIZAT 17.08.2026
Specificaţie tehnică
Propunerea tehnică ACTUALIZAT 17.08.2026
17.08.26 14:12
Tc 99m-ALBUMINA UMANA (nanocoloidă) (analog NanoScan)
Data:
13 aug 2026, 16:25
Subiectul întrebării:
eroare tehnică
Întrebare:
Conform indicațiilor aprobate ale produsului, NanoScan este utilizat pentru limfoscintigrafie și identificarea ganglionilor limfatici santinelă, nu pentru scintigrafia pulmonară de perfuzie. Pentru scintigrafia pulmonară de perfuzie se utilizează macroagregate de albumină umană (Tc-99m MAA). Vă rugăm să modificați corespunzător descrierea tehnică.
Răspuns (17 aug 2026, 14:17):
Bună ziua, au fost operate modificări pentru lotul Tc 99m-ALBUMINA UMANA (nanocoloidă) (analog NanoScan). Mulțumim pentru clarificare.
Acidum N-[2,4,6-trimethyl-3-bromacetanilid]-iminodiacetic (analog MbriDa) sau Mebrofenin [N-(3-bromo-2,4,6-trimethylphenyl-carbamoylmethyl)- iminodiacetic acid] (analog Bromo-Biliaron (BrIDA)
Data:
19 aug 2026, 12:04
Subiectul întrebării:
termen de valabilitate restant (la momentul livrării)
Întrebare:
Având în vedere că produsul are un termen total de valabilitate de 12 luni și că testarea și eliberarea seriei necesită timp, termenul restant de valabilitate la momentul livrării poate fi cuprins între 6 și 9 luni. Vă rugăm să modificați cerința și să acceptați pentru acest lot un termen restant de valabilitate de cel puțin 6 luni la momentul livrării.
Răspuns (20 aug 2026, 23:07):
Bună ziua, Autoritatea contractantă a examinat clarificarea dumneavoastră și vă comunică despre faptul că menținerea cerinței stabilite în documentația de atribuire este necesară pentru a asigura instituției beneficiare o perioadă suficientă pentru recepționarea, păstrarea și utilizarea produsului, precum și pentru a reduce riscul expirării acestuia înainte de consumul integral. Totodată, se menționează că necesarul estimat pentru produsul respectiv este unul redus, iar existența unui termen restant de valabilitate cât mai îndelungat la momentul livrării este esențială pentru asigurarea disponibilității produsului pe întreaga perioadă în care poate apărea necesitatea administrării acestuia și pentru evitarea riscului de expirare înainte de utilizare. Prin urmare, cerința privind termenul restant de valabilitate se menține neschimbată. Mulțumim pentru clarificare.
Acidum N-[2,4,6-trimethyl-3-bromacetanilid]-iminodiacetic (analog MbriDa) sau Mebrofenin [N-(3-bromo-2,4,6-trimethylphenyl-carbamoylmethyl)- iminodiacetic acid] (analog Bromo-Biliaron (BrIDA)
Data:
21 aug 2026, 17:35
Subiectul întrebării:
termen de valabilitate restant (la momentul livrării)
Întrebare:
Bună ziua! Dorim să precizăm că solicitarea noastră nu presupune livrarea produsului cu un termen restant de valabilitate de numai 6 luni. Produsul va fi livrat cu cel mai bun termen de valabilitate. Totuși, având în vedere că termenul total de valabilitate al produsului este de numai 12 luni, există posibilitatea ca acesta să nu poată fi fabricat, testat, eliberat și pregătit pentru expediere în primele 1–2 luni de la data fabricării. Pentru celelalte produse din cadrul procedurii este solicitat un termen restant de minimum 9 luni, ceea ce, raportat la termenul lor total de valabilitate, reprezintă aproximativ 50%. Considerăm că aceeași abordare proporțională trebuie aplicată și pentru acest produs. Prin urmare, pentru produsul cu termenul total de valabilitate de 12 luni, vă rugăm să acceptați un termen restant de minimum 6 luni la momentul livrării. Vă mulțumim pentru reexaminarea solicitării.
Răspuns (25 aug 2026, 09:41):
Vă mulțumim pentru precizările suplimentare. Menționăm că stabilirea termenului restant de valabilitate nu se realizează exclusiv prin raportarea procentuală la termenul total de valabilitate al produsului, ci ține cont de necesitățile efective ale instituțiilor beneficiare, de perioada pentru care se efectuează achiziția, de ritmul estimat de consum, precum și de necesitatea prevenirii riscului de expirare a produselor înainte de utilizarea acestora. Totodată, mențiunea potrivit căreia produsul va fi livrat cu „cel mai bun termen de valabilitate disponibil” nu poate substitui stabilirea unei cerințe minime obiective și verificabile în documentația de atribuire. Prin urmare, având în vedere particularitățile de utilizare ale produsului, cantitatea redusă solicitată și necesitatea asigurării unei perioade cât mai îndelungate pentru utilizarea acestuia în condiții de siguranță și fără riscul generării unor pierderi prin expirare, solicitarea de reducere a termenului restant de valabilitate la minimum 6 luni nu poate fi acceptată.
Doar utilizatorii autorizați ai platformei pot să adreseze întrebări în perioada de clarificări.