Select the type of procedure
Commercial procurement
21666854
1
Enquiry period
with
13.08.2026 17:23
to 27.08.2026 15:42
to 27.08.2026 15:42
2
Bidding period
with
27.08.2026 15:42
to 04.09.2026 15:42
to 04.09.2026 15:42
3
Auction
will not be used
4
Evaluation
5
Contract
Status
Evaluation
Estimated value without VAT
1 591 700 MDL
Period of clarifications:
13 Aug 2026, 17:23 - 27 Aug 2026, 15:42
Submission of proposals:
27 Aug 2026, 15:42 - 4 Sep 2026, 15:42
Supplier technical support:
(+373) 79999801
This procedure is carried out without auction. Your offer is final and must contain the entire list of required documents.
Subscribe impossible
during the period Evaluation
Îmbrăcăminte de uz profesional, îmbrăcăminte specială de lucru şi accesorii
Information about customer
Fiscal code/IDNO
Address
MD-2012, MOLDOVA, mun.Chişinău, mun.Chişinău, Vlaicu Pîrcălab, 48
Web site
---
The contact person
Purchase data
Date created
13 Aug 2026, 17:23
Date modified
14 Aug 2026, 14:45
Achizitii.md ID
21666854
MTender ID
CPV
18100000-0 - Îmbrăcăminte de uz profesional, îmbrăcăminte specială de lucru şi accesorii
Type of procedure
Open tender
Award criteria
The lowest price
Funding sources
List of lots
Lot nr. 1 - Îmbrăcăminte de uz profesional, îmbrăcăminte specială de lucru
Budget: 1027000.0 MDL
Active
Documents of the procurement procedure
anunț de participare- îmbrăcăminte specială.pdf
anunț de participare- îmbrăcăminte specială.pdf
tenderNotice
-anunț de participare- îmbrăcăminte specială
13.08.26 17:23
anunt-caiet de sarcini-anexa 1 îmbrăcăminte specială.pdf
anunt-caiet de sarcini-anexa 1 îmbrăcăminte specială.pdf
Technical Specifications
-anunt - caiet de sarcini -anexa 1 - îmbrăcăminte specială
13.08.26 17:23
Date:
14 Aug 2026, 14:45
Question's name:
Garanții financiare
Question:
**Bună ziua.**
**Solicităm să clarificați ce garanții financiare concrete privind achitarea în termen sunt prevăzute în cadrul prezentei proceduri de achiziție, luând în considerare datoriile istorice neachitate de ani de zile ale Autorității Contractante față de furnizorii din cadrul licitațiilor similare pentru îmbrăcăminte de lucru? Intenționează Autoritatea Contractantă să includă în proiectul de contract o clauză în oglindă privind penalități semnificative pentru fiecare zi de întârziere a plăților?**
Answer (19 Aug 2026, 16:10):
Achitarea conform Anunțului de participare (pct.9.8.; pct.41)
Date:
14 Aug 2026, 14:51
Question's name:
Clarificare
Question:
Bună ziua.
Solicităm să clarificați cerințele de calificare pentru operatorii economici: constituie o condiție obligatorie de participare la prezenta procedură disponibilitatea de a credita fără dobândă Autoritatea Contractantă pe un termen nedeterminat, așa cum s-a întâmplat în cazul contractelor din anii precedenți? În caz de atribuire a contractului, achitarea va fi efectuată în regim prioritar sau va fi inclusă în rândul general al datoriilor istorice?
Answer (19 Aug 2026, 16:12):
Conform criteriilor din Anunțul de participare
Date:
14 Aug 2026, 15:18
Question's name:
Referințe la standarde GOST și lipsa mențiunii „sau echivalent”
Question:
Caietul de sarcini impune conformitatea cu GOST 27575-87 (Lot 1, „Costum de vară”), GOST 29335-92 (Lot 1, „Pantaloni de iarnă”, „Scurtă de iarnă”) și GOST 12.4.132-83 (Lot 1, „Halat de lucru”), fără a fi însoțite de mențiunea „sau echivalent”.
Potrivit art. 52 din Legea nr. 74/2020, specificațiile tehnice se stabilesc prin trimitere, în ordinea de prioritate, la standarde naționale care transpun standarde europene, evaluări tehnice europene, specificații tehnice comune, standarde internaționale și abia ulterior la alte sisteme de referință tehnică, orice astfel de trimitere fiind însoțită în mod obligatoriu de mențiunea „sau echivalent”. Totodată, potrivit Legii nr. 20/2016 cu privire la standardizarea națională, aplicarea standardelor are caracter voluntar.
Solicităm:
a) confirmarea că cerințele respective se aplică cu mențiunea „sau echivalent”, operatorii economici având dreptul să demonstreze conformitatea prin orice mijloc adecvat (dosar tehnic al producătorului, raport de încercare emis de un laborator recunoscut, certificat emis de un organism de evaluare a conformității);
b) indicarea standardelor naționale/europene corespunzătoare (spre exemplu SM EN ISO 13688, EN 342, EN 14058, EN ISO 20471) care pot fi prezentate ca alternativă.
În lipsa acestor precizări, cerința exclude de facto producătorii care își certifică produsele conform standardelor europene armonizate, ceea ce restrânge nejustificat concurența.
Answer (19 Aug 2026, 16:16):
Conform criteriilor din Anunțul de participare (pct.9.4.), Caiet de sarcini (pct.4.) se acceptă standarde echivalente
Date:
14 Aug 2026, 15:18
Question's name:
Lot 4 — „Cizme de lucru”: contradicție între bombeul rigid solicitat și standardul EN ISO 20347
Question:
La poziția „Cizme de lucru” (Lot 4) se solicită, printre altele, „bombeu rigid termoformat”, iar ca standard de referință este indicat „EN ISO 20347:2015”.
Standardul EN ISO 20347 reglementează încălțămintea de uz profesional, care prin definiție NU conține bombeu de protecție; încălțămintea echipată cu bombeu de protecție (rezistent la impact de 200 J) intră sub incidența standardului EN ISO 20345. Cele două cerințe sunt, astfel, reciproc exclusive.
Solicităm:
a) precizarea standardului aplicabil (EN ISO 20345:2022 sau EN ISO 20347:2022);
b) indicarea explicită a codurilor de marcare solicitate (de ex. OB/O1/O2 sau SB/S1/S2/S3, precum și proprietățile suplimentare A, E, P, WRU, FO, HRO, SR), întrucât descrierea narativă a proprietăților (antistatice, rezistență la alunecare, absorbție de energie la călcâi, rezistență la uleiuri) nu permite verificarea obiectivă a conformității.
Precizarea este necesară și din perspectiva art. 10 din Legea nr. 186/2008 privind securitatea și sănătatea în muncă și a HG nr. 906/2020, potrivit cărora echipamentul individual de protecție trebuie să corespundă riscurilor identificate la locul de muncă.
Answer (19 Aug 2026, 16:23):
Lot 4 — „Cizme de lucru” - bombeul rigid (standardul EN ISO 20345:2022)
Date:
14 Aug 2026, 15:19
Question's name:
Metode de încercare indicate fără valori minime de acceptare
Question:
Pentru pozițiile „Costum de vară”, „Pantaloni de iarnă” și „Scurtă de iarnă” (Lot 1) sunt indicate metodele de încercare ISO 13934-1:2013 (rezistența la tracțiune), ISO 13937-3:2000 (rezistența la sfâșiere), ISO 105-C06:2010 (rezistența vopselelor la spălare) și ISO 105-E04:2013, iar pentru „Chipiu” (Lot 3) — EN ISO 12947-2:2016 (rezistența la abraziune).
Pentru niciuna dintre acestea nu sunt stabilite valorile minime de acceptare (N pentru rezistența la tracțiune și la sfâșiere, numărul de cicluri pentru abraziune, nota pe scara gri pentru rezistența vopselelor). Standardele menționate descriu modul de efectuare a încercării, nu și nivelul de performanță solicitat.
Solicităm stabilirea valorilor minime pentru fiecare parametru. În lipsa acestora, două oferte cu performanțe substanțial diferite sunt formal la fel de „conforme”, iar evaluarea nu poate fi efectuată în mod obiectiv și nediscriminatoriu, contrar art. 52 din Legea nr. 74/2020.
Answer (19 Aug 2026, 16:30):
Conform specificațiilor tehnice din Caietul de sarcini în limitele standardelor
Date:
14 Aug 2026, 15:22
Question's name:
Referințe la ediții inexistente sau retrase ale standardelor
Question:
În caietul de sarcini sunt indicate următoarele referințe normative:
– „EN ISO 20347:2015” (Lot 4, poz. „Cizme de lucru” și „Încălțăminte de vară (bocanci)”);
– „EN ISO 21420:2018” (Lot 2, poz. „Mănuși de lucru cu degete”);
– „EN ISO 136:2013+A1:2021” (Lot 1, poz. „Pelerină impermeabilă de ploaie”);
– „EN 343:2003+A1:2007” (Lot 1, poz. „Pelerină impermeabilă de ploaie”).
Precizăm că ediția EN ISO 20347:2015 nu există (edițiile existente sunt EN ISO 20347:2012 și EN ISO 20347:2022, cu amendamentul A1:2024); ediția EN ISO 21420:2018 nu există (ediția în vigoare este EN ISO 21420:2020, cu amendamentul A1:2024, care a înlocuit EN 420:2003+A1:2009); standardul cu indicativul „EN ISO 136:2013+A1:2021” nu există (presupunem că se avea în vedere EN ISO 13688:2013+A1:2021); iar EN 343:2003+A1:2007 a fost înlocuit de EN 343:2019.
Solicităm confirmarea/corectarea indicativelor și a edițiilor exacte ale standardelor solicitate. Menținerea unor referințe la ediții inexistente face imposibilă întocmirea unei oferte conforme și evaluarea obiectivă a acesteia, contrar art. 52 din Legea nr. 74/2020 și pct. 55 din Normele metodologice aprobate prin HG nr. 464/2022, potrivit cărora specificațiile tehnice reprezintă o descriere exactă și completă a obiectului achiziției, astfel încât fiecare cerință și criteriu stabilite să poată fi îndeplinite și verificate.
Answer (19 Aug 2026, 16:43):
Conform Caietului de sarcini - Cerințe privind calitatea și conformitatea
EN ISO 20347:2012 și EN ISO 20347:2022,
EN ISO 21420:2020, cu amendamentul A1:2024
Date:
14 Aug 2026, 15:23
Question's name:
Documente de conformitate solicitate pentru echipamentul individual de protecție
Question:
Majoritatea produselor solicitate (costum de lucru, vestă reflectorizantă, pelerină de ploaie, îmbrăcăminte termoizolantă, mănuși, încălțăminte) constituie echipament individual de protecție și intră sub incidența Reglementării tehnice privind echipamentele individuale de protecție, aprobate prin HG nr. 108/2022 (care transpune Regulamentul (UE) 2016/425).
Caietul de sarcini nu prevede însă obligația prezentării documentelor care atestă conformitatea produselor.
Solicităm să se precizeze dacă ofertanții urmează să prezinte:
a) declarația de conformitate emisă de producător;
b) certificatul de examinare de tip, emis de un organism de evaluare a conformității, pentru EIP din categoria II;
c) instrucțiunile producătorului în limba română, conform cerințelor aceleiași reglementări tehnice;
d) marcajul și informațiile aplicate pe produs conform EN ISO 13688.
În lipsa acestor cerințe, conformitatea produselor oferite nu poate fi verificată, iar entitatea contractantă riscă să achiziționeze EIP fără proprietăți de protecție confirmate.
Answer (19 Aug 2026, 16:52):
Conform criteriilor din Anunțul de participare (pct.9.4.; 9.11.), Caiet de sarcini (pct.4.) sunt necesare toate aceste documente
Date:
14 Aug 2026, 15:29
Question's name:
Lot 4 — „Încălțăminte de vară (bocani)”: unitatea de măsură
Question:
La poziția „Încălțăminte de vară (bocani)” (Lot 4) unitatea de măsură indicată este „buc.”, cantitatea — 1000, în timp ce celelalte poziții de încălțăminte din același lot sunt exprimate în „per.” (perechi).
Solicităm confirmarea dacă se solicită 1000 de perechi sau 1000 de bucăți (500 de perechi). Precizarea este determinantă pentru formarea prețului ofertei, valoarea estimată a poziției fiind de 244 400,00 MDL fără TVA.
Answer (19 Aug 2026, 16:53):
Lot 4 „Încălțăminte de vară (bocani)” (Lot 4)
Date:
23 Aug 2026, 16:05
Question's name:
Lot 4 – „Încălțăminte de vară (bocanci)”: unitatea de măsură – solicitare repetată
Question:
Răspunsul din 19.08.2026 la întrebarea privind unitatea de măsură reproduce denumirea poziției și nu conține nicio precizare. Reiterăm solicitarea: la poziția „Încălțăminte de vară (bocanci)” (Lot 4) cantitatea de 1000 reprezintă 1000 de perechi sau 1000 de bucăți (500 de perechi)? Solicităm un răspuns explicit: „perechi” sau „bucăți”. În lipsa unei precizări exprese până la expirarea perioadei de clarificări, vom considera că se solicită 1000 de perechi, iar prețul unitar se va forma per pereche.
Answer (24 Aug 2026, 08:16):
Lot 4 „Încălțăminte de vară (bocanci)” cantitatea 1000 de perechi
Date:
24 Aug 2026, 11:06
Question's name:
Pelerina impermeabilă (Lot 1, poz. 3)
Question:
Pentru pelerina impermeabilă (Lot 1, poz. 3) solicităm să indicați expres clasele minime de performanță solicitate conform EN 343, separat pentru rezistența la penetrarea apei (Wp, clasa 1, 2, 3 sau 4) și pentru rezistența la vaporii de apă (Ret/Rt, clasa 1, 2, 3 sau 4). În lipsa indicării claselor, vom oferta produse de clasa 1/1, aceasta fiind clasa minimă prevăzută de standard.
Answer (25 Aug 2026, 15:38):
clasa prevăzută de standard
Date:
24 Aug 2026, 11:07
Question's name:
Halat de lucru (Lot 1, poz. 4)
Question:
Prin răspunsul din 19.08.2026 ați confirmat că se acceptă standarde echivalente. Pentru halatul de lucru (Lot 1, poz. 4) este indicat GOST 12.4.132-83. Solicităm să indicați expres denumirea și numărul a cel puțin unui standard european (EN sau EN ISO) pe care entitatea contractantă îl consideră echivalent GOST 12.4.132-83, precum și documentul prin care se demonstrează echivalența. În lipsa indicării unui astfel de standard, vom considera că cerința privind GOST 12.4.132-83 nu constituie criteriu de conformitate, iar evaluarea ofertei se va face exclusiv în baza caracteristicilor tehnice descrise în Anexa nr.1.
Answer (25 Aug 2026, 15:40):
Conform specificațiilor tehnice din Caietul de sarcini în limitele standardelor
Date:
24 Aug 2026, 11:39
Question's name:
Pantaloni de iarnă și scurtă de iarnă (Lot 1, poz. 5 și 6) — identificarea standardului echivalent
Question:
Anexa nr.1 indică pentru ambele articole standardul GOST 29335-92. Prin răspunsul din 19.08.2026 la solicitarea noastră de clarificare, entitatea contractantă a comunicat că se acceptă standarde echivalente, fără a indica însă care sunt acestea. Precizăm că sarcina identificării standardului echivalent nu poate fi transferată integral operatorului economic: potrivit pct. 4 din Caietul de sarcini, echivalența urmează a fi demonstrată de ofertant, ceea ce presupune existența unui reper de comparație stabilit de entitatea contractantă, în lipsa căruia demonstrarea echivalenței devine imposibil de realizat, iar evaluarea ofertelor — subiectivă și nesusceptibilă de verificare.
Solicităm, în consecință, să indicați expres denumirea și numărul standardului (EN, EN ISO sau alt standard din colecția standardelor naționale în vigoare) pe care entitatea contractantă îl consideră echivalent GOST 29335-92 pentru pantalonii de iarnă și scurta de iarnă, precum și caracteristicile tehnice concrete în raport cu care se apreciază echivalența.
Precizăm că GOST 29335-92 reglementează costumul pentru bărbați ca ansamblu unitar, destinat unei zone climatice determinate, în timp ce Anexa nr.1 solicită 300 buc. pantaloni și 600 buc. scurte, în cantități diferite, deci ca articole de sine stătătoare. Prin urmare, standardul indicat nu este aplicabil obiectului achiziției în forma în care acesta a fost definit de entitatea contractantă.
În cazul în care entitatea contractantă consideră echivalent standardul EN 342:2017 — singurul standard european care reglementează îmbrăcămintea de protecție împotriva frigului — solicităm să indicați valoarea minimă a izolației termice rezultante (Icler, m²·K/W) și clasa de permeabilitate la aer solicitate, precum și valoarea estimativă revizuită a pozițiilor 5 și 6, întrucât prețurile estimative publicate de 306,00 lei și 418,00 lei fără TVA nu acoperă costul încercărilor de izolație termică pe manechin termic și al certificării de tip prevăzute de acest standard.
În cazul în care entitatea contractantă nu identifică niciun standard echivalent, solicităm confirmarea expresă că cerința privind GOST 29335-92 nu constituie criteriu de conformitate, iar demonstrarea conformității se realizează prin raportul de încercare al producătorului de țesătură, care atestă compoziția, densitatea și rezultatele obținute conform metodelor ISO 13934-1:2013, ISO 13937-3:2000, ISO 105-C06:2010 și ISO 105-E04:2013 indicate în Anexa nr.1, coroborat cu declarația de conformitate a produsului finit conform EN ISO 13688:2013+A1:2021.
În lipsa indicării exprese a standardului echivalent, vom întocmi oferta în modalitatea descrisă la alineatul precedent și vom considera că entitatea contractantă a acceptat această modalitate de demonstrare a conformității, răspunsurile la solicitările de clarificare făcând parte integrantă din documentația de atribuire.
Answer (25 Aug 2026, 15:42):
Conform specificațiilor tehnice din Caietul de sarcini în limitele standardelor
Date:
24 Aug 2026, 11:48
Question's name:
Mănuși combinate (Lot 2, poz. 1)
Question:
Denumirea articolului din Anexa nr.1 este „mănuși combinate", termen care desemnează, în terminologia de specialitate, mănușile realizate din cel puțin două materiale diferite. Totodată, Anexa nr.1 prevede că articolul este destinat protecției mâinilor împotriva abraziunii și a deteriorărilor mecanice, pentru manipularea materialelor abrazive și operațiuni mecanice intensive.
Având în vedere denumirea articolului și destinația declarată de entitatea contractantă, considerăm că cerințelor Anexei nr.1 le corespund mănușile combinate cu următoarea construcție:
palma realizată dintr-o singură bucată de piele spalt bovină, cu căptușeală de întărire;
dosul mâinii din material textil, care asigură flexibilitate și ventilație;
policele și vârfurile degetelor acoperite cu piele, pentru durabilitate și rezistență sporită la uzură;
produs certificat conform EN 388 și EN ISO 21420, însoțit de certificat de examinare UE de tip și declarație de conformitate UE, conform HG nr.108/2022.
Precizăm că mănușile confecționate integral din bumbac, fără palmă din piele sau altă întăritură, nu constituie mănuși combinate în sensul denumirii articolului și nu asigură protecția împotriva riscurilor mecanice declarată în Anexa nr.1.
Solicităm ca, în cazul în care entitatea contractantă nu este de acord cu interpretarea de mai sus, să comunice expres, până la termenul-limită de depunere a ofertelor, materialul palmei și al dosului mâinii, zonele și materialul întăriturilor, tipul manșetei și nivelurile minime de performanță conform EN 388 solicitate.
În lipsa unei comunicări exprese în acest sens, vom oferta mănuși combinate având construcția descrisă mai sus și vom considera că entitatea contractantă a acceptat această interpretare, răspunsurile la solicitările de clarificare făcând parte integrantă din documentația de atribuire.
Answer (25 Aug 2026, 15:42):
Conform specificațiilor tehnice din Caietul de sarcini în limitele standardelor
Only authorized platform users may ask questions during the clarification period.
Document successfully signed
OK