Выберите тип процедуры
1
Период разъяснений
с
03.09.2026 11:18
по 07.09.2026 00:00
по 07.09.2026 00:00
осталось 3 дня
2
Подача предложений
с
07.09.2026 00:00
по 10.09.2026 15:00
по 10.09.2026 15:00
3
Аукцион
11.09.2026 15:00
4
Оценка
5
Контракт
Статус
Период разъяснений
Оценочная стоимость без НДС
112 500 MDL
Период уточнений:
3 сен 2026, 11:18 - 7 сен 2026, 0:00
Подача предложений:
7 сен 2026, 0:00 - 10 сен 2026, 15:00
Техническая служба поддержки для поставщиков:
(+373) 79999801
Подписаться невозможно
в период Период разъяснений
Mașină de spălat rufe (2 buc), Pompă de drenaj (evacuare apă din fântână) (2 buc), Imprimantă (2 buc), UPS Ultra Power (1 buc), Computer de birou All-in-One (5 buc)
Информация о заказчике
Наименование
Фискальный код/IDNO
Адрес
2028, MOLDOVA, mun.Chişinău, mun.Chişinău, str. Sprîncenoaia 1
Веб сайт
---
Контактное лицо
Данные о закупке
Дата создания
3 сен 2026, 11:18
Дата последних изменений
3 сен 2026, 13:58
Achizitii.md ID
21671877
MTender ID
CPV
39700000-9 - Aparate de uz casnic
Тип процедуры
Закупка малой стоимости
Критерии присуждения
Самая низкая цена
Источники финансирования
Список лотов
Документы процедуры закупок
anunt simplificat_mașini și utilaje_030926_w.pdf
anunt simplificat_mașini și utilaje_030926_w.pdf
tenderNotice
- Anunț
3.09.26 11:18
Дата:
3 сен 2026, 13:58
Название вопроса:
Solicitare de eliminare a mărcilor comerciale și brandurilor din specificațiile tehnice (Procedură Relansată)
Вопрос:
Constatăm că, în cadrul prezentei proceduri relansate, Autoritatea Contractantă a încărcat din nou același Caiet de Sarcini, care conține referințe directe la anumite branduri, producători, modele, tehnologii brevetate și denumiri comerciale de produse.
În acest context, rugăm respectuos Autoritatea Contractantă să revizuiască și să modifice documentația de atribuire, cu eliminarea definitivă a tuturor referințelor la mărci comerciale, producători, modele sau tehnologii brevetate, astfel încât specificațiile tehnice să fie formulate exclusiv prin caracteristici tehnice, funcționale și de performanță, aplicabile în mod general.
Menționăm că nominalizarea directă a unor mărci comerciale, producători sau modele specifice poate conduce la favorizarea anumitor produse sau operatori economici și la restrângerea nejustificată a concurenței. Or, potrivit art. 37 din Legea nr. 131/2015 privind achizițiile publice, specificațiile tehnice nu trebuie să indice o anumită origine, sursă, producție, marcă, brevet, tip sau model de fabricație atunci când această indicare are ca efect favorizarea sau eliminarea anumitor operatori economici ori produse.
Considerăm că, pentru asigurarea unui acces egal al tuturor operatorilor economici la procedură, cerințele tehnice trebuie să fie obiective, proporționale și formulate pe baza unor parametri de performanță și a unor cerințe funcționale general-valabile, fără orientarea către un anumit producător sau produs.
Prin urmare, vă solicităm respectuos să revizuiți Caietul de Sarcini și să excludeți toate denumirile comerciale, brandurile, producătorii, modelele și referințele la tehnologii brevetate, reformulând cerințele strict prin caracteristici tehnice și funcționale.
Considerăm această modificare necesară pentru asigurarea respectării principiilor concurenței loiale, tratamentului egal, transparenței și nediscriminării, precum și pentru evitarea restrângerii nejustificate a concurenței în cadrul procedurii de achiziție.
Дата:
3 сен 2026, 13:59
Название вопроса:
Solicitare de eliminare a mărcilor comerciale și brandurilor din specificațiile tehnice (Procedură Relansată)
Вопрос:
Constatăm că, în cadrul prezentei proceduri relansate, Autoritatea Contractantă a încărcat din nou același Caiet de Sarcini, care conține referințe directe la anumite branduri, producători, modele, tehnologii brevetate și denumiri comerciale de produse.
În acest context, rugăm respectuos Autoritatea Contractantă să revizuiască și să modifice documentația de atribuire, cu eliminarea definitivă a tuturor referințelor la mărci comerciale, producători, modele sau tehnologii brevetate, astfel încât specificațiile tehnice să fie formulate exclusiv prin caracteristici tehnice, funcționale și de performanță, aplicabile în mod general.
Menționăm că nominalizarea directă a unor mărci comerciale, producători sau modele specifice poate conduce la favorizarea anumitor produse sau operatori economici și la restrângerea nejustificată a concurenței. Or, potrivit art. 37 din Legea nr. 131/2015 privind achizițiile publice, specificațiile tehnice nu trebuie să indice o anumită origine, sursă, producție, marcă, brevet, tip sau model de fabricație atunci când această indicare are ca efect favorizarea sau eliminarea anumitor operatori economici ori produse.
Considerăm că, pentru asigurarea unui acces egal al tuturor operatorilor economici la procedură, cerințele tehnice trebuie să fie obiective, proporționale și formulate pe baza unor parametri de performanță și a unor cerințe funcționale general-valabile, fără orientarea către un anumit producător sau produs.
Prin urmare, vă solicităm respectuos să revizuiți Caietul de Sarcini și să excludeți toate denumirile comerciale, brandurile, producătorii, modelele și referințele la tehnologii brevetate, reformulând cerințele strict prin caracteristici tehnice și funcționale.
Considerăm această modificare necesară pentru asigurarea respectării principiilor concurenței loiale, tratamentului egal, transparenței și nediscriminării, precum și pentru evitarea restrângerii nejustificate a concurenței în cadrul procedurii de achiziție.
Дата:
3 сен 2026, 14:02
Название вопроса:
Solicitare de eliminare a mărcilor comerciale și brandurilor din specificațiile tehnice (Procedură Relansată)
Вопрос:
Constatăm că, în cadrul prezentei proceduri relansate, Autoritatea Contractantă a încărcat din nou același Caiet de Sarcini, care conține referințe directe la anumite branduri, producători, modele, tehnologii brevetate și denumiri comerciale de produse.
În acest context, rugăm respectuos Autoritatea Contractantă să revizuiască și să modifice documentația de atribuire, cu eliminarea definitivă a tuturor referințelor la mărci comerciale, producători, modele sau tehnologii brevetate, astfel încât specificațiile tehnice să fie formulate exclusiv prin caracteristici tehnice, funcționale și de performanță, aplicabile în mod general.
Menționăm că nominalizarea directă a unor mărci comerciale, producători sau modele specifice poate conduce la favorizarea anumitor produse sau operatori economici și la restrângerea nejustificată a concurenței. Or, potrivit art. 37 din Legea nr. 131/2015 privind achizițiile publice, specificațiile tehnice nu trebuie să indice o anumită origine, sursă, producție, marcă, brevet, tip sau model de fabricație atunci când această indicare are ca efect favorizarea sau eliminarea anumitor operatori economici ori produse.
Considerăm că, pentru asigurarea unui acces egal al tuturor operatorilor economici la procedură, cerințele tehnice trebuie să fie obiective, proporționale și formulate pe baza unor parametri de performanță și a unor cerințe funcționale general-valabile, fără orientarea către un anumit producător sau produs.
Prin urmare, vă solicităm respectuos să revizuiți Caietul de Sarcini și să excludeți toate denumirile comerciale, brandurile, producătorii, modelele și referințele la tehnologii brevetate, reformulând cerințele strict prin caracteristici tehnice și funcționale.
Considerăm această modificare necesară pentru asigurarea respectării principiilor concurenței loiale, tratamentului egal, transparenței și nediscriminării, precum și pentru evitarea restrângerii nejustificate a concurenței în cadrul procedurii de achiziție.
Вопросы в период разъяснений могут задавать только авторизованные пользователи платформы.
Документ успешно подписан
OK