Выберите тип процедуры
21667227
1
Период разъяснений
с
14.08.2026 15:21
по 26.08.2026 18:00
по 26.08.2026 18:00
2
Подача предложений
с
26.08.2026 18:00
по 17.09.2026 14:00
по 17.09.2026 14:00
осталось 13 дней
3
Аукцион
не будет использоваться
4
Оценка
5
Контракт
Статус
Подача предложений
Оценочная стоимость без НДС
61 191 985,70 MDL
Период уточнений:
14 авг 2026, 15:21 - 26 авг 2026, 18:00
Подача предложений:
26 авг 2026, 18:00 - 17 сен 2026, 14:00
Техническая служба поддержки для поставщиков:
(+373) 79999801
Данная процедура проводится без электронного аукциона. Ваша оферта является окончательной и должна содержать весь список необходимых документов.
Подписаться невозможно
в период Подача предложений
Achiziționarea medicamentelor necesare instituțiilor medico-sanitare publice (IMSP) și instituțiilor bugetare care prestează servicii medicale și sociale pentru anul 2027 (Lista secundară)
Информация о заказчике
Фискальный код/IDNO
Адрес
MD-2005, MOLDOVA, mun.Chişinău, locality, mun. Chișinău MD-2005, bd. Grigore Vieru, 22/2
Веб сайт
---
Контактное лицо
Данные о закупке
Дата создания
14 авг 2026, 15:00
Дата последних изменений
24 авг 2026, 17:54
Achizitii.md ID
21667227
MTender ID
CPV
33600000-6 - Produse farmaceutice
Тип процедуры
Открытый торг
Критерии присуждения
Самая низкая цена
Источники финансирования
Список лотов
Лот № 13 - Actovegin 200 mg (sau echivalentul din punct de vedere calitativ si cantitativ) 40 mg/ml 5 ml
Бюджет: 1650941.5 MDL
Активный
Лот № 14 - Actovegin 80 mg (sau echivalentul din punct de vedere calitativ si cantitativ) 40 mg/ml 2 ml
Бюджет: 653889.94 MDL
Активный
Лот № 16 - Adenosini triphosphas+Cocarboxylasum+Cyanocobalaminum+Nicotinamidum+Lidocainum (analog Cocarnit) 10 mg+50 mg+0.5 mg+20 mg/2 ml
Бюджет: 686970.03 MDL
Активный
Лот № 21 - Allohol/Allochol (sau echivalentul din punct de vedere al compozitiei calitative si cantitative) 80 mg+40 mg+5 mg+25 mg
Бюджет: 8333.96 MDL
Активный
Лот № 22 - Aluminii phosphatis 10.4 g/16 g sau 12.38 g/20 g
Бюджет: 24809.56 MDL
Активный
Лот № 24 - Amestec de aminoacizi pentru aport nutrițional (analog Nephrotect)
Бюджет: 30555.56 MDL
Активный
Лот № 26 - Amoxicillinum+Acidum clavulanicum 2000 mg+200 mg
Бюджет: 108186.49 MDL
Активный
Лот № 33 - Arginini aspartas + Cyproheptadini alfa-ketoglutaratum 1 g + 3 mg/10 ml
Бюджет: 15838.59 MDL
Активный
Лот № 34 - Argininum+Sorbitolum 12.5 g+25 g/250 ml 12.5 g+25 g/250 ml
Бюджет: 1560628.14 MDL
Активный
Лот № 35 - Argininum+Sorbitolum 25g+50g/500 ml 25g+50g/500 ml
Бюджет: 894909.3 MDL
Активный
Лот № 40 - Benzydaminum hydrochloridum + Cetylpyridinium chloridum 3 mg+1 mg
Бюджет: 38101.44 MDL
Активный
Лот № 42 - Bifidobacterium animalis subsp. lactis 10^9 CFU 1.5 g
Бюджет: 23529.52 MDL
Активный
Лот № 45 - Budesonidum + Formoterolum 160 mcg+4,5 mcg/inhalație 60 doze
Бюджет: 17804.05 MDL
Активный
Лот № 46 - Budesonidum + Formoterolum 80 mcg+4,5 mcg/inhalație 60 doze
Бюджет: 9843.44 MDL
Активный
Лот № 54 - Calcii carbonas + Cholecalciferolum 500 mg/200 UI
Бюджет: 2080 MDL
Активный
Лот № 56 - Calcium+Cholecalciferolum/Calcii carbonas + Cholecalciferolum 500 mg+400 UI
Бюджет: 21840 MDL
Активный
Активный
Лот № 68 - Centaurii herba+Levistici radix+Rosmarini folium/Herba Centauri + Radix Levistici + Folium Rosmarini 100 ml
Бюджет: 13807.79 MDL
Активный
Лот № 71 - Chlorbutanolum hemihydratum+Levomentholum+Camphora+Oleum Eucalypti (analog Cameton) 10 mg+10 mg+10 mg+10 mg/g 20 ml
Бюджет: 40627.2 MDL
Активный
Лот № 74 - Chondroitini sulfas/Chondroitini natrii sulfas 100 mg/ml 1 ml
Бюджет: 19592 MDL
Активный
Лот № 75 - Chondroitini sulfas/Chondroitini natrii sulfas 50 mg/g 30 g
Бюджет: 11142.6 MDL
Активный
Лот № 79 - Citicolinum + Natrii chloridum + Kalii chloridum + Calcii chloridum + Natrii lactas (analog Neurocytin) 10 mg+ 6 mg+ 0,4 mg+ 0,27 mg+ 3,2 mg/ml 100 ml
Бюджет: 316978.44 MDL
Активный
Лот № 80 - Clindamycinum + Benzoyl peroxidum 10 mg+50 mg/g 15 g
Бюджет: 13992 MDL
Активный
Лот № 86 - Complex de protrombina umana - factori de coagulare umani II, VII, IX, X (analog Octaplex 500 UI) 500 UI
Бюджет: 1098518.35 MDL
Активный
Лот № 90 - Cystone (sau echivalentul din punct de vedere al compozitiei calitative si cantitative) -
Бюджет: 20889.8 MDL
Активный
Лот № 92 - Dapagliflozinum (cu 3 indicatii conform RCP) 10 mg
Бюджет: 466638.86 MDL
Активный
Лот № 93 - Dapagliflozinum (cu indicatie in Diabet zaharat tip 2 conform RCP) 10 mg
Бюджет: 123130.1 MDL
Активный
Лот № 96 - Dexketoprofenum+Thiocolchicosidum 12,5 mg+2,5 mg/g 50 g
Бюджет: 60646.4 MDL
Активный
Лот № 98 - Dextromethorphanum 27 mg/15 ml sau 6,6 mg/5 ml
Бюджет: 14517.96 MDL
Активный
Лот № 99 - D-fructose-1,6-diphosphate sodium salt hydrate 5 g/50 ml
Бюджет: 48091.31 MDL
Активный
Лот № 104 - Dimethiconum + Guaiazulenum (analog Pepsane) 3 g+0,004 g 10 g
Бюджет: 21800.06 MDL
Активный
Лот № 106 - Dimethylsulfoxidum+Camphora+Oleum Terebinthinae+Benzylnicotinatum+Nonivamidum (analog Kapsikam) 50 mg+ 30 mg+ 30 mg+20 mg+ 2 mg/g
Бюджет: 17187.5 MDL
Активный
Лот № 116 - Drospirenonum/Ethinylestradiolum 3 mg/0,02 mg
Бюджет: 4704.26 MDL
Активный
Лот № 117 - Duovit (sau echivalentul din punct de vedere al compozitiei calitative si cantitative) -
Бюджет: 50400 MDL
Активный
Лот № 130 - Ethinylestradiolum/Desogestrelum 0,03 mg/0,15 mg
Бюджет: 12853.75 MDL
Активный
Лот № 134 - Extractum folii Eucalypti spissum 2 mg/ml 15 ml
Бюджет: 13464 MDL
Активный
Лот № 137 - Ferri (III) cum saccharosum complexus 100 mg/5 ml
Бюджет: 243311.25 MDL
Активный
Лот № 138 - Ferri (III) hydroxidum cum polymaltosi complexum 50 mg/ml 30 ml
Бюджет: 31839.36 MDL
Активный
Лот № 147 - Fluticasonum/Fluticasoni propionas 50 mcg/doza 120 doze
Бюджет: 4910.98 MDL
Активный
Лот № 148 - Formoterol + Aclidinium bromide 340 mcg/12 mcg - 60 doze
Бюджет: 8620.37 MDL
Активный
Лот № 149 - Formoterolum + Glicopironium + Budesonidum 5 mcg/7,2 mcg/160 mcg/doză - 120 doze
Бюджет: 11111.11 MDL
Активный
Лот № 160 - Heparini natrium + Prednisolonum + Polidocanolum (Lauromacrogolum 400) 120 UI+1.675 mg+30 mg
Бюджет: 5490.24 MDL
Активный
Лот № 161 - Heparini natrium + Prednisolonum + Polidocanolum (Lauromacrogolum 400) 65 UI+2.233 mg+30 mg/g 20 g
Бюджет: 23935.8 MDL
Активный
Лот № 171 - Imipenemum + Cilastatinum + Relebactamum 500 mg + 500 mg + 250 mg
Бюджет: 1063034.18 MDL
Активный
Лот № 172 - Immunoglobulinum/Immunoglobulinum humanum/Human normal immunoglobulin 100 mg/ml 50 ml
Бюджет: 4113990 MDL
Активный
Лот № 173 - Imunoglobulinum humanum/Human normal immunoglobulin 50 mg/ml - 50 ml
Бюджет: 18518.52 MDL
Активный
Лот № 177 - Ipratropii bromidum + Salbutamolum 0,5 mg+2,5 mg/2,5 ml
Бюджет: 6249.72 MDL
Активный
Лот № 188 - Kalii aspartas + Magnesii aspartas 316 mg+280 mg
Бюджет: 163518.75 MDL
Активный
Лот № 194 - Lactobacillus rhamnosus+Lactobacillus acidophilus 1,9 x 10^9 CFU/ 0.1 x 10^9 CFU
Бюджет: 189772.67 MDL
Активный
Лот № 200 - Lidocainum + Prilocainum 25 mg + 25 mg/g 30 g
Бюджет: 10226.74 MDL
Активный
Лот № 203 - Linkus balsam (sau echivalentul din punct de vedere calitativ si cantitativ) 25 g
Бюджет: 1582 MDL
Активный
Лот № 204 - Lipiodol Ultra Fluid (sau echivalentul) 480 mg iod/ml 10 ml
Бюджет: 25925.93 MDL
Активный
Лот № 205 - Lisinoprilum + Amlodipinum + Indapamidum 10 mg+5 mg+1,5 mg
Бюджет: 24455.44 MDL
Активный
Лот № 206 - Lisinoprilum + Amlodipinum + Indapamidum 20 mg+10 mg+1,5 mg
Бюджет: 11004.26 MDL
Активный
Лот № 208 - Lysozymum + Cetylpyridinium 20 mg/ml + 1,5 mg/ml
Бюджет: 9371.25 MDL
Активный
Лот № 218 - Metamizoli natrium + Pitofenonum + Fenpiverini bromidum 500 mg+2 mg+0.02 mg/ml 5 ml
Бюджет: 85714.83 MDL
Активный
Лот № 229 - Mometasoni furoas + Acidum salicylicum 1 mg+50 mg/g 45 g
Бюджет: 130.68 MDL
Активный
Лот № 230 - Mometasonum/Mometasonum furoatum 50 mcg/doza
Бюджет: 18200.01 MDL
Активный
Лот № 235 - Naftifinum/Naftifini hydrochloridum 10 mg/g 15 g
Бюджет: 17365.11 MDL
Активный
Лот № 239 - Natrii chloridum + Kalii chloridum + Natrii hydrocarbonas (analog Trisol) 5 mg/1 mg/4 mg/ml 400 ml
Бюджет: 105564.19 MDL
Активный
Лот № 247 - Neomycinum + Polymyxinum B + Nystatinum (analog Polygynax Virgo) 35000 UI+35000 UI+100000 UI
Бюджет: 18786.6 MDL
Активный
Лот № 248 - Neomycinum+Polymyxini B sulfas+Nystatinum (analog Polygynax) 35000 UI+35000 UI+100000 UI
Бюджет: 41230.8 MDL
Активный
Лот № 254 - Nutriflex Lipid peri novo (sau echivalentul din punct de vedere calitativ si cantitativ) 1250 ml
Бюджет: 1539960 MDL
Активный
Лот № 255 - Nutriflex Lipid special novo (sau echivalentul din punct de vedere al calitatii si cantitatii) 1250 ml
Бюджет: 1536087 MDL
Активный
Лот № 256 - Nutriflex Omega Special novo (sau echivalentul din punct de vedere calitativ si cantitativ) 1250 ml
Бюджет: 1528527 MDL
Активный
Лот № 258 - Olmesartanum medoxomilum+ Amlodipinum 20 mg + 5 mg
Бюджет: 6885 MDL
Активный
Лот № 259 - Olmesartanum medoxomilum+ Amlodipinum 40 mg + 10 mg
Бюджет: 7507.5 MDL
Активный
Лот № 260 - Olmesartanum medoxomilum+ Amlodipinum 40 mg + 5 mg
Бюджет: 10359.2 MDL
Активный
Лот № 261 - Olmesartanum medoxomilum+ Amlodipinum+Hydrochlorothiazidum 40 mg+10 mg+12,5 mg
Бюджет: 11779.99 MDL
Активный
Лот № 269 - Pancreatinum (Lipasum+Amylasum+Proteasum) 3500 U+4200 U+250 U
Бюджет: 147163.03 MDL
Активный
Лот № 271 - Pancreatinum+Simethiconum+Haemicellulasum+Extractum Bovini Cholis (analog Flaton) 87,5 mg+50 mg+50 mg+25 mg
Бюджет: 33925.29 MDL
Активный
Лот № 272 - Paracetamolum + Acidum ascorbicum + Phenylephrini hydrochloridum 750 mg+10 mg+60 mg
Бюджет: 41678 MDL
Активный
Лот № 273 - Paracetamolum + Chlorphenaminum + Pseudoephedrinum 100 ml
Бюджет: 1874.21 MDL
Активный
Активный
Лот № 275 - Paracetamolum + Chlorpheniramini maleas + Pseudoephedrini hydrochloridum/Paracetamolum + Chlorphenaminum + Pseudoephedrinum 250 mg + 30 mg + 2 mg
Бюджет: 694.44 MDL
Активный
Лот № 276 - Paracetamolum + Codeini phosphas + Promathazini hydrochloridum 350 mg+40 mg+3 mg
Бюджет: 11666 MDL
Активный
Лот № 278 - Paracetamolum+Caffeinum+Phenylephrinum hydrochloridum+Chlorpheniramini maleas 500 mg+30 mg+10 mg+2 mg
Бюджет: 27568.33 MDL
Активный
Лот № 279 - Paracetamolum+Pseudoephedrinum+Chlorphenaminum 251 mg+61.2 mg+2.54 mg (250 mg+61 mg+2.5 mg)
Бюджет: 8482.5 MDL
Активный
Лот № 283 - Phenazonum+Lidocainum 40-45,52 mg+10-11,4 mg/ml 15-16 ml
Бюджет: 10611.19 MDL
Активный
Лот № 287 - Phospholipidum (analog Liposom Forte) 28 mg/2 ml 2 ml
Бюджет: 708119.67 MDL
Активный
Лот № 288 - Phospholipidum+ Cyanocobalaminum (analog Tricortin 1000) 12 mg+1 mg/2 ml
Бюджет: 239762.12 MDL
Активный
Лот № 290 - Pikovit (sau echivalentul din punct de vedere al compozitiei calitative si cantitative) -
Бюджет: 27111.45 MDL
Активный
Лот № 291 - Pikovit (sau echivalentul din punct de vedere calitativ si cantitativ) 150 ml
Бюджет: 26568 MDL
Активный
Лот № 294 - Povidoni iodidum (solutie nestandardizata de Povidon-iod) 100 mg/ml 50 ml
Бюджет: 9696 MDL
Активный
Лот № 295 - Povidoni iodidum (solutie nestandardizata de Povidon-iod) 100 mg/ml 500 ml
Бюджет: 3300 MDL
Активный
Лот № 303 - Prostamed (sau echivalentul din punct de vedere calitativ si cantitativ) -
Бюджет: 1266.37 MDL
Активный
Лот № 309 - Retinolum+Tocopherolum+Menadionum+Carotenum (analog Aecol) 50 ml
Бюджет: 1682.31 MDL
Активный
Лот № 317 - Salmeterolum+Fluticasonum 25 mcg+250 mcg/doza
Бюджет: 13603.27 MDL
Активный
Лот № 318 - Sinupret (sau echivalentul din punct de vedere calitativ si cantitativ) -
Бюджет: 51234.87 MDL
Активный
Лот № 322 - Spiritus dichlorbenzylicus + Amylmetacrezolum 1.2 mg+0.6 mg
Бюджет: 19950 MDL
Активный
Активный
Лот № 325 - Sulfamethoxazolum+Trimetoprimum 80 mg+16 mg/ml 5 ml
Бюджет: 42286.4 MDL
Активный
Лот № 332 - Suxamethonii iodidum/Suxamethonii chloridum 100 mg per fiolă/flacon
Бюджет: 91086.89 MDL
Активный
Активный
Лот № 338 - Tenoten pentru copii (sau echivalentul din punct de vedere al calitatii si cantitatii) 0,003 g
Бюджет: 1600 MDL
Активный
Лот № 341 - Tetracyclinum + Hydrocortisonum + Benzocainum 10 mg+5 mg+4 mg/g 18
Бюджет: 56129.82 MDL
Активный
Лот № 342 - Tetracyclinum + Hydrocortisonum + Benzocainum 20 mg + 10 mg + 8,30
Бюджет: 13484.8 MDL
Активный
Лот № 345 - Thiamini nitras+Riboflavinum+Pyridoxini hydrochloridum+Acidum folicum+Cyanocobalaminum (analog Benevron BF) 250 mg+15 mg+200 mg+0,5 mg+0,25 mg
Бюджет: 113444.95 MDL
Активный
Лот № 351 - Tocopherolum/Alpha-tocopherolum 300 mg/ml 10 ml
Бюджет: 5362.19 MDL
Активный
Лот № 355 - Traumeel S (sau echivalentul din punct de vedere al compozitiei calitative si cantitative) 50 g
Бюджет: 694.44 MDL
Активный
Лот № 358 - Triovit (sau echivalentul din punct de vedere al compozitiei calitative si cantitative) -
Бюджет: 11565 MDL
Активный
Лот № 359 - Tyrothricinum + Lidocaini hydrochloridum + Chlorhexidini gluconas (analog Trachisan) 0.5 mg+1 mg+1 mg
Бюджет: 17280 MDL
Активный
Лот № 361 - Valeriana officinalis + Melissa officinalis + Mentha piperita/Extractum Valerianae siccum + Extractum Menthae piperitae siccum + Extractum Melissae sicum 125 mg+25 mg+25 mg
Бюджет: 34186.85 MDL
Активный
Лот № 362 - Valeriana officinalis+Phenobarbitalum 50 mg+20 mg
Бюджет: 5616.67 MDL
Активный
Лот № 365 - Vancomycinum/Vancomycinum hydrochloridum 1000 mg
Бюджет: 2058847.5 MDL
Активный
Лот № 366 - Vancomycinum/Vancomycinum hydrochloridum 500 mg
Бюджет: 331882.5 MDL
Активный
Лот № 368 - Venenum Viperae Bersus siccum+Acidum salicylicum+Camphorae+Oleum terebentinae (analog Viprosal B) 0,05 UI+10 mg+30 mg+30 mg/g
Бюджет: 21970 MDL
Активный
Лот № 375 - Wobenzym (sau echivalentul din punct de vedere calitativ si cantitativ) -
Бюджет: 36180 MDL
Активный
Лот № 376 - Xeroformium + Extractum Belladonnae spissum + Zinci sulfas 100 mg+30 mg+50 mg
Бюджет: 2632.5 MDL
Активный
Документы процедуры закупок
Propunerea financiară din 14.08.2026
Техническая спецификация
Propunerea financiară din 14.08.2026
14.08.26 15:21
Declaratie privind valabilitatea ofertei_Model
Документация к предложению
Declaratie privind valabilitatea ofertei_Model
14.08.26 15:21
Propunerea tehnică din 14.08.2026
Техническая спецификация
Propunerea tehnică din 14.08.2026
14.08.26 15:21
Declaratie beneficiari efectivi_Model
Документация к предложению
Declaratie beneficiari efectivi_Model
14.08.26 15:21
Contract model din 14.08.2026
Документация к предложению
Contract model din 14.08.2026
14.08.26 15:21
Documentatia standard din 14.08.2026.signed
Документация к предложению
Documentatia standard din 14.08.2026.signed
14.08.26 15:21
Anunt de participare din 14.08.2026..signed
Документация к предложению
Anunt de participare din 14.08.2026..signed
14.08.26 15:21
Propunerea tehnică din 17.08.2026
Техническая спецификация
Propunerea tehnică din 17.08.2026
17.08.26 14:21
Propunerea financiară din 17.08.2026
Техническая спецификация
Propunerea financiară din 17.08.2026
17.08.26 14:21
Anunt de participare din 17.08.2026.signed
Документация к предложению
Anunt de participare din 17.08.2026.signed
17.08.26 14:21
Propunerea tehnică ACTUALIZAT din 21.08.2026
Техническая спецификация
Propunerea tehnică ACTUALIZAT din 21.08.2026
21.08.26 17:22
Anunt de participare ACTUALIZAT 21.08.2026.signed
Документация к предложению
Anunt de participare ACTUALIZAT 21.08.2026.signed
21.08.26 17:22
Lista de distribuție ACTUALIZAT 24.08.2026
Документация к предложению
Lista de distribuție ACTUALIZAT 2027
24.08.26 17:54
Anunt de participare ACTUALIZAT 24.08.2026.signed
Документация к предложению
Anunt de participare ACTUALIZAT 24.08.2026.signed
24.08.26 17:54
Propunerea tehnică ACTUALIZAT din 24.08.2026
Техническая спецификация
Propunerea tehnică ACTUALIZAT din 24.08.2026
24.08.26 17:54
Propunerea financiară ACTUALIZAT din 24.08.2026
Техническая спецификация
Propunerea financiară ACTUALIZAT din 24.08.2026
24.08.26 17:54
Propunerea financiara ACTUALIZAT din 26.08.xlsx
Документация к предложению
Propunerea financiara ACTUALIZAT din 26.08.xlsx
28.08.26 15:37
Propunerea tehnica ACTUALIZAT din 26.08.xlsx
Документация к предложению
Propunerea tehnica ACTUALIZAT din 26.08.xlsx
28.08.26 15:37
Lista de distributie ACTUALIZAT din 26.08.xlsx
Документация к предложению
Lista de distributie ACTUALIZAT din 26.08.xlsx
28.08.26 15:37
Anunt de participare 26.08.2026.signed.pdf
Документация к предложению
Anunt de participare 26.08.2026.signed.pdf
28.08.26 15:38
Дата:
14 авг 2026, 16:53
Название вопроса:
Specificații financiare
Вопрос:
Vă rugăm să plasați Specificații financiare cu cantități. Mulțumim
Ответ (17 авг 2026, 14:29):
Bună ziua,
Mulțumim frumos pentru clarificare, cantitățile au fost adăugate.
Дата:
16 авг 2026, 19:04
Название вопроса:
Statut lot 137 si 160 - neinregistrate
Вопрос:
Buna ziua, rugam ca in documentatie sa se modifice statutul cu care se vor accepta produsele, astfel incat aceste loturi au inregistrari curente in Nomenclatorul de Stat
Ответ (17 авг 2026, 14:31):
Bună ziua,
Au fost operate modificări.Mulțumim pentru clarificare.
Дата:
16 авг 2026, 19:12
Название вопроса:
Lotul 229
Вопрос:
Ati schimbat pentru acest lot fata de anul trecut Unitatea de Masura, anul asta fiind tub, iar Cantitatea solicitata 132 buc., cu Buget 130,68. Este real ca 132 de tuburi de unguent sa coste 130,68 MDL?
Modificati Bugetul!
Ответ (17 авг 2026, 14:32):
Bună ziua, s-a produs o eroare tehnică, lotul a fost anulat și va fi inclus în altă procedura de achiziție. Mulțumim frumos pentru clarificare.
Дата:
16 авг 2026, 19:19
Название вопроса:
Lotul 218
Вопрос:
Buna ziua, rugam modificarea statutului produsului in neomol, deoarece inregistrarile curente nu au modul de administrare i/v+i/m.
Ответ (17 авг 2026, 14:33):
Bună ziua, au fost operate modificari. Mulțumim frumos pentru clarificare.
Дата:
16 авг 2026, 19:20
Название вопроса:
Lotul 227
Вопрос:
modificati modul de administrare, deoarece se solicita Comprimate vaginale, iar modul de administrare ''per os'', este o necorespundere
Ответ (17 авг 2026, 14:28):
Bună ziua,
Au fost operate modificări. Mulțumim pentru clarificări.
Дата:
16 авг 2026, 19:23
Название вопроса:
Lotul 374
Вопрос:
modificati modul de administrare, astfel incat se solicita Pulb./Conc./sol. Perf. in flacon, iar modul de administrare este ''per os'', este o necorespundere
Ответ (17 авг 2026, 14:28):
Bună ziua,
Au fost operate modificări. Mulțumim pentru clarificări.
Дата:
16 авг 2026, 19:25
Название вопроса:
Lotul 148
Вопрос:
se solicita Pulbere de inhalat cu mod de administrare prin inhalare , iar ca unitate de masura solicitati ''inhalator''?
Rugam sa explicati aceasta cerinta
Ответ (17 авг 2026, 14:44):
Buna ziua, Conform Rezumatului Caracteristicilor Produsului (RCP), forma farmaceutică solicitată este pulbere de inhalat, cu administrare prin inhalare, iar forma de prezentare/ambalare a medicamentului este inhalatorul. Prin urmare, unitatea de măsură „inhalator” a fost stabilită în corespundere cu modul de prezentare a medicamentului. Mulțumim frumos pentru clarificare.
Дата:
17 авг 2026, 16:26
Название вопроса:
Loturile 334 si 335
Вопрос:
Printre formele farmaceutice acceptate este si solutie orala, pe cand la modul de administrare doar i/v sau i/m. Adaugati si per os (calea orala) sau nu acceptati soluatia orala
Ответ (21 авг 2026, 17:31):
Bună ziua, mulțumim pentru clarificare, s-au operat modificările corespunzătoare cu indicarea modului de administrare i/v sau i/m sau administrare orală pentru loturile nr.334 și 335. Vă rugăm respectuos să examinați ultima versiune actualizată a Anunțului de participare și a Propunerii tehnice.
Дата:
19 авг 2026, 11:18
Название вопроса:
loturile 150 și 151
Вопрос:
Bună ziua!
În vederea liberii concurențe și accesului tuturor participanților la licitație, Vă rugăm să fie adăugată și forma farmaceutică soluție injectabilă în seringă preumplută. Mod de administrare i/v. Unitatea de măsură - seringă preumplută.
Vă mulțumim!
Ответ (21 авг 2026, 15:13):
Bună ziua,
Precizăm că procedura de achiziție publică a fost inițiată în baza necesităților prezentate de către instituțiile medico-sanitare publice (IMSP) beneficiare pentru anul 2027.
La etapa colectării necesarului, IMSP-urilor le-au fost puse la dispoziție pentru selectare toate formele farmaceutice autorizate în Nomenclatorul de stat al medicamentelor, inclusiv forma farmaceutică: soluția injectabilă în seringă preumplută. Urmare a agregării necesităților comunicate de beneficiari, a fost prezentat necesar doar pentru forma farmaceutică soluție injectabilă în flacon.
Prin urmare, forma farmaceutică și cantitatea prevăzute în documentația de atribuire reflectă necesitățile reale solicitate și estimate de IMSP beneficiare. CAPCS centralizează necesitățile comunicate de instituțiile beneficiare și organizează procedura de achiziție în baza acestora, fără a substitui opțiunile medicale și necesarul stabilit de beneficiari.
Totodată, menționăm că respectarea principiului asigurării concurenței și accesului cât mai larg al operatorilor economici la procedurile de achiziție publică corespunde esenței legislației în domeniu. Cu toate acestea, stabilirea unor cerințe tehnice determinate de necesitățile obiective și efectiv exprimate ale instituțiilor beneficiare nu este, prin ea însăși, de natură să constituie o restrângere nejustificată a concurenței, atât timp cât aceste cerințe sunt justificate de obiectul și necesitatea achiziției.
Respectiv, solicitarea de includere suplimentară a formei farmaceutice „soluție injectabilă în seringă preumplută” nu poate fi acceptată.
Mulțumim frumos pentru clarificare.
Дата:
21 авг 2026, 10:49
Название вопроса:
Lotul nr. 364 - Vancomycinum 250 mg
Вопрос:
În vederea asigurării unui nivel cât mai larg de concurență și a accesului unui număr cât mai mare de participanți la procedura de achiziție, solicităm ajustarea cerințelor pentru lotul nr. 364 - Vancomycinum, prin includerea și a dozei de 125 mg, ținând cont de faptul că aceasta este utilizată pe scară largă pe piața Uniunii Europene, comparativ cu doza de 250 mg indicată în cerințele actuale.
Ответ (24 авг 2026, 09:29):
Bună ziua, Mulțumim pentru clarificare, Vă informăm că vor fi operate modificări.
Дата:
24 авг 2026, 11:36
Название вопроса:
Lot 24
Вопрос:
Pentru lotul 24 vă rugăm să recalculați în ml, pentru a face posibil oferta de ambalaj secundar de 500ml.
Vă mulțumim.
Ответ (24 авг 2026, 15:29):
Bună ziua, urmează a fi operate modificări. Mulțumim.
Дата:
25 авг 2026, 14:43
Название вопроса:
Lot 124
Вопрос:
Vă rugăm să acceptați 240 KIU, cum și anul anterior. Astfel, modificați vă rog specificația la 240 KIU - 250 KIU. Mulțumim anticipat.
Ответ (26 авг 2026, 12:01):
Bună ziua, vor fi operate modificari. Multumim frumos de clarificare.
Вопросы в период разъяснений могут задавать только авторизованные пользователи платформы.
Документ успешно подписан
OK