Выберите тип процедуры
1
Период разъяснений
с
13.08.2026 15:17
по 18.08.2026 13:00
по 18.08.2026 13:00
2
Подача предложений
с
18.08.2026 13:00
по 21.08.2026 13:00
по 21.08.2026 13:00
3
Аукцион
с
24.08.2026 15:00
по 24.08.2026 15:14
по 24.08.2026 15:14
4
Оценка
5
Контракт
Статус
Оценка
Оценочная стоимость без НДС
1 373 759,83 MDL
Период уточнений:
13 авг 2026, 15:17 - 18 авг 2026, 13:00
Подача предложений:
18 авг 2026, 13:00 - 21 авг 2026, 13:00
Техническая служба поддержки для поставщиков:
(+373) 79999801
Подписаться невозможно
в период Оценка
Reparatia capitala a 2 grupe
Информация о заказчике
Наименование
Фискальный код/IDNO
Адрес
5826, MOLDOVA, Teleneşti, s.Negureni, s.Negureni r.Telenesti
Веб сайт
---
Контактное лицо
Данные о закупке
Дата создания
13 авг 2026, 15:17
Дата последних изменений
14 авг 2026, 20:37
Achizitii.md ID
21666711
MTender ID
CPV
45200000-9 - Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice
Тип процедуры
Запрос ценовых оферт (работы)
Критерии присуждения
Самая низкая цена
Источники финансирования
Список лотов
Лот № 1 - Reparatia capitala la Gradinita din s.Negureni r.Telenesti
Бюджет: 1373759.83 MDL
Активный
Документы процедуры закупок
anunt de participare.signed.pdf
anunt de participare.signed.pdf
Документация к предложению
-Reparatie capitala a Gradinitei din s.Negureni r.Telenesti
13.08.26 15:17
Дата:
14 авг 2026, 20:37
Название вопроса:
Vizita la santier .
Вопрос:
În calitate de operator economic interesat de participarea la procedura de achiziție publică menționată mai sus, solicităm clarificarea vizita de șantier este obligatorie.
O asemenea cerință nu are temei legal. Documentația standard pentru achizițiile publice de lucrări, aprobată prin **Ordinul Ministrului Finanțelor nr. 69 din 07.05.2021** (modificat ultima dată prin **Ordinul nr. 9 din 21.01.2026**), prevede la Secțiunea 1 din Instrucțiunile pentru Ofertanți că vizitarea amplasamentului este **recomandată** ofertantului, iar autoritatea contractantă are doar obligația de a **permite** accesul la amplasament, nu pe aceea de a impune participarea ca o condiție de depunere sau de calificare a ofertei.
**Legea nr. 131/2015 privind achizițiile publice** nu conține nicio prevedere care să permită condiționarea admisibilității sau calificării ofertei de participarea fizică la o vizită de șantier. Dimpotrivă, **art. 6** din aceeași lege consacră principiile proporționalității și tratamentului egal/nediscriminării – principii cu care o cerință de prezență obligatorie la o dată și oră unice intră în conflict, întrucât dezavantajează nejustificat operatorii care nu se pot alinia acelui program, deși caietul de sarcini ar trebui să conțină toate datele tehnice necesare elaborării unei oferte.
Menționăm totodată că Agenția Achizițiilor Publice a identificat în mod repetat, în materialele sale privind abaterile și greșelile frecvente ale autorităților contractante, impunerea de cerințe de calificare restrictive și nejustificate, precum și descalificarea neîntemeiată a ofertelor, drept practici contrare concurenței loiale.
Față de cele de mai sus, vă solicităm:
1. să confirmați expres că participarea la vizita de șantier are caracter facultativ, iar neparticiparea nu va constitui motiv de respingere sau descalificare a ofertei; sau în cazul în care intenționați să mențineți vizita ca fiind obligatorie, să indicați temeiul legal expres care justifică această derogare de la documentația standard.
În lipsa unui răspuns sau a unui răspuns neargumentat , ne rezervăm dreptul de a formula contestație la Agenția Națională pentru Soluționarea Contestațiilor, în termenul legal.
Ответ (15 авг 2026, 12:37):
Da, confirmăm, ca vizita la șantier are caracter facultativ.Multumim.
Вопросы в период разъяснений могут задавать только авторизованные пользователи платформы.
Документ успешно подписан
OK