1
Период разъяснений
с 12.08.2026 14:03
по 26.08.2026 08:00
2
Подача предложений
с 26.08.2026 08:00
по 06.09.2026 08:00
осталось 2 дня
3
Аукцион

4
Оценка
5
Предложения рассмотрены
Статус Активный
Оценочная стоимость без НДС 70 000 MDL
Период уточнений: 12 авг 2026, 14:03 - 26 авг 2026, 8:00
Подача предложений: 26 авг 2026, 8:00 - 6 сен 2026, 8:00
Начало аукциона: не будет использоваться

Техническая служба поддержки для поставщиков:

(+373) 79999801


Данная процедура проводится без электронного аукциона. Ваша оферта является окончательной и должна содержать весь список необходимых документов.

Подать предложение
Conform
Caietului de sarcini și documentatiei de atribuire
Информация о заказчике
Фискальный код/IDNO
Адрес
MD2004, MOLDOVA, mun.Chişinău, mun.Chişinău, str. Bucuriei 12a
Веб сайт
---
Контактное лицо
Ф.И.О
Oxana Tcacenco
Контактный номер
68455540
Эл. адрес
Данные о закупке
Дата создания
12 авг 2026, 13:35
Дата последних изменений
14 авг 2026, 10:40
Оценочная стоимость (без НДС)
70 000 MDL
Achizitii.md ID
21666044
Тип процедуры
Открытый торг
Критерии присуждения
Самая низкая цена
Адрес поставки
MD2004, MOLDOVA, mun.Chişinău, mun.Chişinău, str. Bucuriei 12a
Срок действия контракта
25 сен 2026 03:00 - 30 дек 2026 02:00
Список позиций
1)
Название
Soluția software destinată protecției, prevenirii, detectării și răspunsului la incidente de securitate cibernetică CPV: 48500000-3 - Пакеты программного обеспечения для связи и мультимедиа
Количество: 200.0
Ед. измерения: Bucata
Реклама
Документы процедуры закупок
ds_bunuri_servicii_omf_115_15_09_2021 (2).docx
Документация к предложению
-
12.08.26 14:03
anunț tehnică de calcul.pdf anunț tehnică de calcul.pdf
Документация к предложению
-
12.08.26 14:03
duae_ro_0 (1).doc
Документация к предложению
-
12.08.26 14:03
caiet_de_sarcină_it_2026_and_final.docx
Документация к предложению
-
12.08.26 14:03
Soluția software destinată protecției, prevenirii, detectării și răspunsului la incidente de securitate cibernetică
Дата:
21 авг 2026, 10:06
Название вопроса:
Clarificare
Вопрос:
Bună ziua. Vă rugăm să clarificați dacă funcționalitățile obligatorii EPP, EDR, protecție anti-ransomware, protecție împotriva atacurilor de rețea, control dispozitive, control Web, control aplicații, managementul riscurilor/vulnerabilităților și analiza în mediu izolat trebuie să fie integrate nativ într-o platformă unică și administrate din aceeași consolă centrală.
Ответ (21 авг 2026, 16:21):
Se confirmă că toate funcționalitățile solicitate – EPP, EDR, protecție anti-ransomware, protecție împotriva atacurilor de rețea, controlul dispozitivelor, controlul Web și al aplicațiilor, managementul riscurilor și vulnerabilităților, precum și analiza în mediu izolat – trebuie să facă parte integrantă din aceeași platformă de securitate și să fie gestionate centralizat dintr-o consolă unică.
Soluția software destinată protecției, prevenirii, detectării și răspunsului la incidente de securitate cibernetică
Дата:
21 авг 2026, 10:06
Название вопроса:
Funcționalitatea EDR
Вопрос:
Vă rugăm să confirmați dacă funcționalitatea EDR trebuie să prezinte grafic relațiile dintre procese și resurse, cauza inițială/root cause, cronologia și întregul lanț al atacului și să asocieze evenimentele detectate cu tactici și tehnici din cadrul MITRE ATT&CK.
Ответ (21 авг 2026, 16:21):
Se confirmă că funcționalitatea EDR trebuie să permită reprezentarea grafică a relațiilor dintre procese și resurse, identificarea cauzei inițiale a incidentului (root cause), vizualizarea cronologiei și a lanțului complet al atacului, precum și asocierea evenimentelor de securitate identificate cu tacticile și tehnicile corespunzătoare cadrului MITRE ATT&CK.
Soluția software destinată protecției, prevenirii, detectării și răspunsului la incidente de securitate cibernetică
Дата:
21 авг 2026, 10:07
Название вопроса:
Corelarea automată a atacurilor între mai multe endpointuri
Вопрос:
Vă rugăm să clarificați dacă, în cadrul funcționalității EDR solicitate, soluția trebuie să permită corelarea automată a evenimentelor și etapelor aceluiași atac identificate pe endpointuri diferite și consolidarea acestora într-un singur incident de securitate la nivelul organizației, fără necesitatea corelării manuale de către administrator.
Ответ (21 авг 2026, 16:22):
Se confirmă că soluția EDR trebuie să asigure corelarea automată a evenimentelor de securitate aferente aceluiași atac, inclusiv atunci când acestea sunt identificate pe endpointuri diferite, și consolidarea acestora într-un incident unic la nivelul organizației, fără a necesita corelarea manuală a evenimentelor de către administrator.
Soluția software destinată protecției, prevenirii, detectării și răspunsului la incidente de securitate cibernetică
Дата:
21 авг 2026, 10:09
Название вопроса:
Protecția anti-ransomware
Вопрос:
În ceea ce privește protecția anti-ransomware, vă rugăm să precizați dacă, pe lângă detectarea și blocarea procesului de criptare, soluția trebuie să asigure mecanisme automate de protejare temporară și restaurare a fișierelor afectate, fără a depinde exclusiv de soluția standard de backup a Beneficiarului.
Ответ (21 авг 2026, 16:22):
Se confirmă că protecția împotriva ransomware trebuie să includă, pe lângă identificarea și blocarea activităților de criptare, mecanisme automate care să permită protejarea temporară și recuperarea fișierelor afectate. Aceste mecanisme reprezintă o măsură suplimentară de protecție și trebuie să poată funcționa independent de sistemul de backup utilizat de Beneficiar.
К сожалению, вопросы можно задавать только во время периода "Активный".
Разъяснения