1
Период разъяснений
с 10.08.2026 16:45
по 19.08.2026 09:58
2
Подача предложений
с 19.08.2026 09:58
по 01.09.2026 09:00
3
Аукцион
не будет использоваться
4
Оценка

5
Контракт

Статус Оценка
Оценочная стоимость без НДС 804 666,67 MDL
Период уточнений: 10 авг 2026, 16:45 - 19 авг 2026, 9:58
Подача предложений: 19 авг 2026, 9:58 - 1 сен 2026, 9:00

Техническая служба поддержки для поставщиков:

(+373) 79999801


Данная процедура проводится без электронного аукциона. Ваша оферта является окончательной и должна содержать весь список необходимых документов.

Реклама
Реклама

Îmbrăcăminte din beton asfaltic, pavaj din plăci de beton prefabricate L 121 Mihăileni-Nicoreni

Информация о заказчике
Наименование
Фискальный код/IDNO
Адрес
5601, MOLDOVA, Rîşcani, or.Rîşcani, str.Independenței, 44
Веб сайт
---
Контактное лицо
Ф.И.О
Botezatu Valentina
Контактный номер
025624845
Эл. адрес
Данные о закупке
Дата создания
10 авг 2026, 16:45
Дата последних изменений
17 авг 2026, 9:58
Achizitii.md ID
21665264
CPV
45200000-9 - Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice
Тип процедуры
Запрос ценовых оферт (работы)
Критерии присуждения
Самая низкая цена
Источники финансирования
Реклама
Документы процедуры закупок
4)_documentația standard_lucrari.docx
Документация к предложению
-
10.08.26 16:45
5)_contract de antrepriză an25_69ro.docx
Документация к предложению
-
10.08.26 16:45
1)_caiet de sarcini _ pavaj mihăil.-nic.pdf 1)_caiet de sarcini _ pavaj mihăil.-nic.pdf
Документация к предложению
-
10.08.26 16:45
3)_duae 72-2020.doc
Документация к предложению
-
10.08.26 16:45
Дата:
12 авг 2026, 17:06
Название вопроса:
procedura repetata
Вопрос:
aceasta procedura este repetata? din lista licitatiilor se intelege ca e repetata.
Ответ (12 авг 2026, 18:22):
Bună ziua, este o procedură nouă
Дата:
12 авг 2026, 19:25
Название вопроса:
procedura repetata
Вопрос:
daca e posibil sa specificati care este diferenta din procedura existenta si cealalta din lista dvstra din profil, pentru ca nu am vazut nici o diferenta, respectiv ar fi trebuit sa fie procedura repetata
Ответ (12 авг 2026, 19:50):
Mențiunea privind caracterul repetat al procedurii nu a fost inclusă distinct în anunțul de participare. Aceasta nu modifică obiectul achiziției, condițiile de participare, cerințele documentației de atribuire sau drepturile și obligațiile operatorilor economici participanți.
Дата:
13 авг 2026, 09:15
Название вопроса:
clarificari
Вопрос:
buna ziua caracterul repetat al procedurii scoate in evidenta aspectul privind anularea precedentei. Din acest motiv, solicitam informatia cu privire la cauza anularii procedurii date?
Ответ (13 авг 2026, 09:26):
Bună ziua, autoritatea contractantă la etapa de examinare a constatat că termenul de valabilitate a ofertelor stabilit prin documentația de atribuire era expirat. În aceste condiții, ofertele depuse nu mai puteau produce efecte juridice și nu mai puteau constitui temei pentru atribuirea contractului de achiziție publică. Mențiunea privind caracterul repetat al procedurii nu a fost inclusă în anunțul de participare. Aceasta nu modifică obiectul achiziției, condițiile de participare, cerințele documentației de atribuire sau drepturile și obligațiile operatorilor economici participanți.
Дата:
13 авг 2026, 19:36
Название вопроса:
clarificari
Вопрос:
e de inteles ca grupul de lucru a initiat examinarea dupa mai bine de o luna de zile de la licitatie? la procedura in cauza, cind se planifica examinarea? daca la fel peste o lună, poate modificati termenul de valabilitate a ofertelor in 100 zile?
Ответ (17 авг 2026, 09:24):
Bună ziua. Termenul de valabilitate a ofertelor a fost stabilit de către autoritatea contractantă în documentația de atribuire, în funcție de necesitățile și particularitățile procedurii de achiziție. Stabilirea, precum și eventual modificarea acestui termen, reprezintă competența autorității contractante.
Дата:
13 авг 2026, 22:25
Название вопроса:
clarificari
Вопрос:
e de inteles ca grupul de lucru a initiat examinarea dupa mai bine de o luna de zile de la licitatie? la procedura in cauza, cind se planifica examinarea? daca la fel peste o lună, poate modificati termenul de valabilitate a ofertelor in 100 zile
Ответ (17 авг 2026, 09:24):
Bună ziua. Termenul de valabilitate a ofertelor a fost stabilit de către autoritatea contractantă în documentația de atribuire, în funcție de necesitățile și particularitățile procedurii de achiziție. Stabilirea, precum și eventual modificarea acestui termen, reprezintă competența autorității contractante.
Дата:
14 авг 2026, 20:32
Название вопроса:
vizita la obiect
Вопрос:
solicitam sa excludeti cerinta de a vizita obiectul. Compania daca are activitate la peste 200 km, dar are intereres de a participa, nu este obligata sa asigure logistica din cont propriu, doar ca autoritatea contractanta a cerut acest lucru. este o cerinta ilegala. Tot ce trebuie de executat ca lucrari este clar din caietul de sarcini.
Ответ (17 авг 2026, 09:55):
Bună ziua. informațiile tehnice privind lucrările ce urmează a fi executate sunt prevăzute în caietul de sarcini și documentația de atribuire. Cerința privind vizitarea obiectului nu substituie informațiile din documentația de atribuire, ci are drept scop familiarizarea ofertanților cu condițiile reale de la fața locului.
Дата:
14 авг 2026, 20:34
Название вопроса:
vizita
Вопрос:
https://tender.gov.md/ro/content/clarific%C4%83ri-privind-norma-legal%C4%83-referitor-la-vizita-la-%C8%99antier-%C3%AEn-cadrul-achizi%C8%9Biilor
Ответ (17 авг 2026, 09:55):
informațiile tehnice privind lucrările ce urmează a fi executate sunt prevăzute în caietul de sarcini și documentația de atribuire. Cerința privind vizitarea obiectului nu substituie informațiile din documentația de atribuire, ci are drept scop familiarizarea ofertanților cu condițiile reale de la fața locului.
Дата:
14 авг 2026, 20:35
Название вопроса:
vizita de exclus
Вопрос:
Autorități contractante/Operatori economici În atenția Autorităților Contractante! Agenția Achiziții Publice reamintește autorităților contractante și operatorilor economici că, potrivit pct. 14 din Documentația standard pentru realizarea achizițiilor publice de lucrări, aprobată prin Ordinul Ministerului Finanțelor nr. 69/2021, autoritatea contractantă are obligația de a asigura accesul operatorilor economici pentru vizitarea amplasamentului, în scopul elaborării ofertelor. Această obligație nu conferă autorității contractante dreptul de a transforma vizita la șantier într-o condiție obligatorie de participare la procedura de achiziție publică sau într-un motiv de excludere a ofertanților.
Ответ (17 авг 2026, 09:57):
Bună ziua. Informațiile tehnice privind lucrările ce urmează a fi executate sunt prevăzute în caietul de sarcini și documentația de atribuire. Cerința privind vizitarea obiectului nu substituie informațiile din documentația de atribuire, ci are drept scop familiarizarea ofertanților cu condițiile reale de la fața locului și nu are scop de a exclude ofertanți din procedura de achiziție.
Дата:
17 авг 2026, 21:48
Название вопроса:
vizita la santier
Вопрос:
În calitate de operator economic interesat de participarea la procedura de achiziție publică menționată mai sus, solicităm clarificarea vizita de șantier este obligatorie. O asemenea cerință nu are temei legal. Documentația standard pentru achizițiile publice de lucrări, aprobată prin **Ordinul Ministrului Finanțelor nr. 69 din 07.05.2021** (modificat ultima dată prin **Ordinul nr. 9 din 21.01.2026**), prevede la Secțiunea 1 din Instrucțiunile pentru Ofertanți că vizitarea amplasamentului este **recomandată** ofertantului, iar autoritatea contractantă are doar obligația de a **permite** accesul la amplasament, nu pe aceea de a impune participarea ca o condiție de depunere sau de calificare a ofertei. **Legea nr. 131/2015 privind achizițiile publice** nu conține nicio prevedere care să permită condiționarea admisibilității sau calificării ofertei de participarea fizică la o vizită de șantier. Dimpotrivă, **art. 6** din aceeași lege consacră principiile proporționalității și tratamentului egal/nediscriminării – principii cu care o cerință de prezență obligatorie la o dată și oră unice intră în conflict, întrucât dezavantajează nejustificat operatorii care nu se pot alinia acelui program, deși caietul de sarcini ar trebui să conțină toate datele tehnice necesare elaborării unei oferte. Menționăm totodată că Agenția Achizițiilor Publice a identificat în mod repetat, în materialele sale privind abaterile și greșelile frecvente ale autorităților contractante, impunerea de cerințe de calificare restrictive și nejustificate, precum și descalificarea neîntemeiată a ofertelor, drept practici contrare concurenței loiale. Față de cele de mai sus, vă solicităm: 1. să confirmați expres că participarea la vizita de șantier are caracter facultativ, iar lipsa vizitei la santier nu va constitui motiv de respingere sau descalificare a ofertei; sau în cazul în care intenționați să mențineți vizita ca fiind obligatorie, să indicați temeiul legal expres care justifică această derogare de la documentația standard. În lipsa unui răspuns sau a unui răspuns neargumentat , ne rezervăm dreptul de a formula contestație la Agenția Națională pentru Soluționarea Contestațiilor, în termenul legal.
Ответ (17 авг 2026, 22:17):
Bună ziua. Informațiile tehnice privind lucrările ce urmează a fi executate sunt prevăzute în caietul de sarcini și documentația de atribuire. Cerința privind vizitarea obiectului nu substituie informațiile din documentația de atribuire, ci are drept scop familiarizarea ofertanților cu condițiile reale de la fața locului și nu are scop de a exclude ofertanți din procedura de achiziție.
Дата:
17 авг 2026, 22:17
Название вопроса:
motivul anularii
Вопрос:
Răspuns (13 aug 2026, 09:26): Bună ziua, autoritatea contractantă la etapa de examinare a constatat că termenul de valabilitate a ofertelor stabilit prin documentația de atribuire era expirat. În aceste condiții, ofertele depuse nu mai puteau produce efecte juridice și nu mai puteau constitui temei pentru atribuirea contractului de achiziție publică. Mențiunea privind caracterul repetat al procedurii nu a fost inclusă în anunțul de participare. Aceasta nu modifică obiectul achiziției, condițiile de participare, cerințele documentației de atribuire sau drepturile și obligațiile operatorilor economici participanți. Autoritatea contractanta a initiat procedura de examinare dupa ce a trecut termenul de valabilitata a ofertelor? Dacă e posibil sa raspundeti, cind se planifica evaluarea la procedura in cauza, daca tot peste o lună, nu este sens ca sa participe agentii economici.
Ответ (17 авг 2026, 22:18):
Bună ziua. Informațiile tehnice privind lucrările ce urmează a fi executate sunt prevăzute în caietul de sarcini și documentația de atribuire. Cerința privind vizitarea obiectului nu substituie informațiile din documentația de atribuire, ci are drept scop familiarizarea ofertanților cu condițiile reale de la fața locului și nu are scop de a exclude ofertanți din procedura de achiziție.
Вопросы в период разъяснений могут задавать только авторизованные пользователи платформы.