Выберите тип процедуры
Коммерческая закупка
21665249
1
Период разъяснений
с
10.08.2026 16:22
по 23.08.2026 17:23
по 23.08.2026 17:23
2
Подача предложений
с
23.08.2026 17:23
по 18.09.2026 21:23
по 18.09.2026 21:23
осталось 17 дней
3
Аукцион
не будет использоваться
4
Оценка
5
Контракт
Статус
Подача предложений
Оценочная стоимость без НДС
10 726 666,67 MDL
Период уточнений:
10 авг 2026, 16:22 - 23 авг 2026, 17:23
Подача предложений:
23 авг 2026, 17:23 - 18 сен 2026, 21:23
Техническая служба поддержки для поставщиков:
(+373) 79999801
Данная процедура проводится без электронного аукциона. Ваша оферта является окончательной и должна содержать весь список необходимых документов.
Подписаться невозможно
в период Подача предложений
Set unic de produse alimentare pentru donatorii de sânge/componente sanguine pentru anul 2027
Информация о заказчике
Наименование
Фискальный код/IDNO
Адрес
MD-2028, MOLDOVA, mun.Chişinău, mun.Chişinău, Strada Academiei 11
Веб сайт
---
Контактное лицо
Данные о закупке
Дата создания
10 авг 2026, 16:22
Дата последних изменений
21 авг 2026, 17:23
Achizitii.md ID
21665249
MTender ID
CPV
15800000-6 - Diverse produse alimentare
Тип процедуры
Открытый торг
Критерии присуждения
Лучшее соотношение цена - качества
Источники финансирования
Список лотов
Лот № 1 - Set unic de produse alimentare pentru donatorii de sânge/componente sanguine pentru anul 2027
Бюджет: 10726666.67 MDL
Активный
Документы процедуры закупок
documentatia standard.semnat (1).pdf
documentatia standard.semnat (1).pdf
Документация к предложению
-
10.08.26 16:22
anunt_de_participare - modificat.semnat.pdf
anunt_de_participare - modificat.semnat.pdf
История документа
-
anunt_de_participare - modificat.semnat.pdf
anunt_de_participare - modificat.semnat.pdf
ID: 14ca5082-956e-4895-8e59-5050a22955dc
Документация к предложению
-
2027 - anunt_de_participare.semnat (1).pdf
2027 - anunt_de_participare.semnat (1).pdf
ID: 14ca5082-956e-4895-8e59-5050a22955dc
Документация к предложению
Документация к предложению
-
21.08.26 17:23
Дата:
20 авг 2026, 17:18
Название вопроса:
Valoarea achizitiei, criteriul de evaluare, formula de calcul al factorilor de evaluare, nr. produselor
Вопрос:
1) Valoarea achizitiei este fixa - cea indicata de 10,726,666,67 lei sau estimativa (asa cum este indicat in tabel și ce inseamna estimativ - poate fi mai mica sau mai mare?)?
2) Daca este o valoare fixa, atunci in baza caror criterii de evaluare se aplica pentru atribuirea contractului - de cel mai bun raport pret-calitate (a se vedea p. 23 din anuntul de participare);
3) Care sint factorii de evaluare si cum se identifica oferta cea mai avantajoasa din punct de vedere economic, conform p. 24 din anuntul de participare (pretul, nr de produse in set sau..?)??;
4) Explicati formula factorului de evaluare, detaliat, cu exemplu si definirea fiecarei litere din formulele indicate in p.24 din anuntul de participare. la fel, indicati cum este calculata ponderea de 100% maxim sau daca 100% nu este maxim - atunci inbaza caror normative, norme, calcule formula poate depasi 100%..???;
5) Care produse, de indicat concret, din componenta 2, 3 si 4 au o valoare superioara pentru CNTS si care este criteriul de evaluare major, in situatia in care aceste componente au cite 3 posibilitati/3 produse diferite si nu este clar care-i preferinta CNTS-ului..???
Ответ (21 авг 2026, 15:15):
Bună ziua!
1) Valoarea achizitiei este fixa - cea indicata de 10,726,666,67 lei sau estimativa (asa cum este indicat in tabel și ce inseamna estimativ - poate fi mai mica sau mai mare?)
Răspuns:
În conformitate cu prevederile Anexei nr. 4 la Hotărîrea Guvernului nr.1240 din 27 octombrie 2006 „cu privire la aprobarea normelor de asigurare cu produse alimentare, medicamente şi consumabile a bolnavilor (maturi şi copii), precum şi a normelor de compensare a donatorilor”, este expres stabilită suma per set de 160,90 lei MD la „Alimentaţia donatorilor care oferă sânge şi componente sangvine în mod neremunerat de sânge şi componente sangvine şi alimentaţia lor”. Din cele expuse mai sus suma setului stabilită prin actul normativ reprezintă o valoare fixă și obligatorie, care urmează a fi respectată la determinarea costului per set alimentar destinat donatorilor de sânge.
2) Daca este o valoare fixa, atunci in baza caror criterii de evaluare se aplica pentru atribuirea contractului - de cel mai bun raport pret-calitate (a se vedea p. 23 din anuntul de participare)
Răspuns: În conformitate cu prevederile art. 26 alin. (3) din Legea nr. 131/2015 privind achizițiile publice “Pentru determinarea celei mai avantajoase oferte din punct de vedere economic în conformitate cu prevederile alin. (2), autoritatea contractantă are dreptul de a aplica unul dintre următoarele criterii de atribuire:
a) preţul cel mai scăzut;
b) costul cel mai scăzut;
c) cel mai bun raport calitate-preţ;
d) cel mai bun raport calitate-cost.”
Totodată, în conformitate cu art. 26 alin (5) al legii 131/2015 privind achizițiile publice Criterii de atribuire a contractului de achiziţii publice (5) În sensul alin. (3) lit. c), criteriul de atribuire cel mai bun raport calitate-preţ include, de regulă, un element de preţ sau de cost. În situaţia în care autoritatea contractantă iniţiază o procedură de achiziție publică cu buget fix, în care elementul de preţ sau de cost este un preţ sau cost fix, factorii de evaluare se referă numai la aspecte calitative ale bunurilor, lucrărilor sau serviciilor care fac obiectul achiziţiei.
Reeșind din cele expuse mai sus, suma fixă de 160,90 lei/set nu poate constitui un element concurențial între ofertele depuse, astfel ca criteriu de atribuire, în formulă sunt clar stabiliți 3 factori de evaluare: varietatea setului de produse, valoarea nutritivă și valoarea energetică.
3) Care sint factorii de evaluare si cum se identifica oferta cea mai avantajoasa din punct de vedere economic, conform p. 24 din anuntul de participare (pretul, nr de produse in set sau..?)??;
Răspuns: În conformitate cu prevederile art. 26 alin. (3) din Legea nr. 131/2015 privind achizițiile publice “Pentru determinarea celei mai avantajoase oferte din punct de vedere economic în conformitate cu prevederile alin. (2), autoritatea contractantă are dreptul de a aplica unul dintre următoarele criterii de atribuire:
a) preţul cel mai scăzut;
b) costul cel mai scăzut;
c) cel mai bun raport calitate-preţ;
d) cel mai bun raport calitate-cost.”
Totodată, în conformitate cu art. 26 alin (5) al legii 131/2015 privind achizițiile publice Criterii de atribuire a contractului de achiziţii publice (5) În sensul alin. (3) lit. c), criteriul de atribuire cel mai bun raport calitate-preţ include, de regulă, un element de preţ sau de cost. În situaţia în care autoritatea contractantă iniţiază o procedură de achiziție publică cu buget fix, în care elementul de preţ sau de cost este un preţ sau cost fix, factorii de evaluare se referă numai la aspecte calitative ale bunurilor, lucrărilor sau serviciilor care fac obiectul achiziţiei.
Reeșind din cele expuse mai sus, suma fixă de 160,90 lei/set nu poate constitui un element concurențial între ofertele depuse, astfel ca criteriu de atribuire, în formulă sunt clar stabiliți 3 factori de evaluare: varietatea setului de produse, valoarea nutritivă și valoarea energetică.
4) Explicati formula factorului de evaluare, detaliat, cu exemplu si definirea fiecarei litere din formulele indicate in p.24 din anuntul de participare. la fel, indicati cum este calculata ponderea de 100% maxim sau daca 100% nu este maxim - atunci inbaza caror normative, norme, calcule formula poate depasi 100%..???;
Răspuns: Formula va fi modificată și explicată în Anunțul de participare redactat.
5) Care produse, de indicat concret, din componenta 2, 3 si 4 au o valoare superioara pentru CNTS si care este criteriul de evaluare major, in situatia in care aceste componente au cite 3 posibilitati/3 produse diferite si nu este clar care-i preferinta CNTS-ului..???
Răspuns: Setul alimentar este destinat donatorului de sânge/componente sanguine pentru compensarea nutrienților nutritivi în urma procesului de donare și componentele/conținutul acestuia sunt strict reglementate de Ordinul Ministerului Sănătății nr.85/2020 „Cu privire la normele de alimentare a donatorilor de sânge și componente sanguine” și nicidecum nu reprezintă preferințe ale Centrului Național de Transfuzie a Sângelui.
Вопросы в период разъяснений могут задавать только авторизованные пользователи платформы.
Документ успешно подписан
OK