Статус Отменен
Оценочная стоимость без НДС 942 552 MDL
Период уточнений: 24 июл 2026, 13:38 - 4 авг 2026, 11:00
Подача предложений: 4 авг 2026, 11:00 - 14 авг 2026, 10:00

Техническая служба поддержки для поставщиков:

(+373) 79999801


Данная процедура проводится без электронного аукциона. Ваша оферта является окончательной и должна содержать весь список необходимых документов.

Conform cerințelor caietului de sarcini

Информация об отмене
Причина отмены
În baza deciziei grupului de lucru al S.A ,,Administrația Națională a Drumurilor”, nr. ocds-b3wdp1-MD-1784888910729 din 14.08.2026 ce ține de evaluarea ofertelor înaintate pentru procedura de achiziție publică nr. ocds-b3wdp1-MD-1784888910729 din 14.08.2026, ce vizează achiziționarea serviciilor de proiectare privind elaborarea proiectului de execuție pentru construcția parcajului adiacent la drumul de ocolire a s. Giurgiulești (repetat), vă comunicăm următoarele.
Oferta câștigătoare este cea care întrunește toate cerinţele de calificare şi are cel mai mic preţ fără TVA. Criteriul de apreciere a ofertei câştigătoare a fost comunicat operatorilor economici prin documentația de atribuire.
Oferta operatorului economic S.R.L. „Transproiectconsult”, a cărei valoare constituie 1 224 950,57 (un milion două sute douăzeci și patru mii nouă sute cincizeci lei, 57 bani) lei, fără TVA și 1 469 940,69 (un milion patru sute șaizeci și nouă mii nouă sute patruzeci lei, 69 bani) lei, inclusiv TVA, nu poate fi acceptată, deoarece depășește cu 29,9% valoarea estimată a procedurii de achiziție, depășind, astfel, și valoarea fondurilor alocate pentru îndeplinirea contractului de achiziții publice.
Prin urmare, situația constatată se încadrează în noțiunea de „ofertă inacceptabilă”, prevăzută la art. 1 din Legea nr. 131/2015 privind achizițiile publice, întrucât prețul ofertat depășește bugetul autorității contractante
În temeiul celor constatate și în conformitate cu prevederile legislației în vigoare, grupul de lucru decide respingerea ofertei prezentate de operatorul economic S.R.L. „Transproiectconsult” ca fiind inacceptabilă, ca urmare a depășirii bugetului autorității contractante.
Ținând cont de prevederile art. 7 lit. (a) al Legii privind achizițiile publice nr. 131/2015, „Utilizarea eficientă a banilor publici și minimizarea riscurilor autorităților contractante”, grupul de lucru, în temeiul art. 15 alin. 2 (a) ,,Autoritatea contractantă, prin intermediul grupului de lucru sau, după caz, al specialistului certificat în domeniul achizițiilor publice, este obligată să asigure eficiența achizițiilor publice”, cât și art. 71 alin. 1 lit. (d), art. 71 alin. (3) al Legii privind achizițiile publice nr. 131/2015, anulează procedura de achiziție publică.
De asemenea, potrivit art. 71 alin. (3) al Legii privind achizițiile publice nr. 131/2015 „Decizia de anulare a procedurii de achiziție publică nu generează vreo obligație a autorității contractante față de participanții la procedura respectivă, cu excepția returnării garanției pentru ofertă și a garanției de bună execuție a contractului”. Astfel, garanția pentru ofertă va fi returnată operatorului economic în conformitate cu prevederile legale, inclusiv cu transmiterea înștiințării pe marginea deciziei adoptate.
Дата отмены
19 авг 2026, 14:19
Информация о заказчике
Фискальный код/IDNO
Адрес
MD2004, MOLDOVA, mun.Chişinău, mun.Chişinău, str. Bucuriei 12a
Веб сайт
---
Контактное лицо
Ф.И.О
Cristian Dragalin
Контактный номер
-
Эл. адрес
Данные о закупке
Дата создания
24 июл 2026, 13:38
Дата последних изменений
19 авг 2026, 14:19
Achizitii.md ID
21659420
CPV
71300000-1 - Servicii de inginerie
Тип процедуры
Открытый торг
Критерии присуждения
Самая низкая цена
Источники финансирования
Вопросы в период разъяснений могут задавать только авторизованные пользователи платформы.