Selectaţi tipul procedurii
1
Perioada de actualizare
de la
17.08.2026 13:58
până la 28.08.2026 10:00
până la 28.08.2026 10:00
2
Propunerea ofertelor
de la
28.08.2026 10:00
până la 10.09.2026 14:00
până la 10.09.2026 14:00
au rămas 3 zile
3
Licitaţie
11.09.2026 15:00
4
Evaluare
5
Contract
Statut
Propunerea ofertelor
Valoarea estimată fără TVA
825 000 MDL
Perioada clarificărilor:
17 aug 2026, 13:58 - 28 aug 2026, 10:00
Perioada de depunere a ofertelor:
28 aug 2026, 10:00 - 10 sept 2026, 14:00
Suport Tehnic pentru furnizori:
(+373) 79999801
Imposibil de abonat
în perioada Propunerea ofertelor
Tatami competițional de judo
Informaţia despre solicitant
Codul fiscal/IDNO
Adresa
MD-2038, MOLDOVA, mun.Chişinău, mun.Chişinău, Decebal 72/2
Web site
---
Persoana de contact
Datele achizitiei
Data publicării
17 aug 2026, 13:58
Data ultimilor modificări
20 aug 2026, 11:40
Achizitii.md ID
21667429
MTender ID
CPV
37400000-2 - Articole şi echipament de sport
Tipul procedurii
Licitație deschisă
Criteriu de atribuire
Preţul cel mai scăzut
Surse de finanțare
Lista loturilor
Documentele procedurii de achiziție
ds_bunuri .semnat.pdf
ds_bunuri .semnat.pdf
Istoricul documentului
-
ds_bunuri .semnat.pdf
ds_bunuri .semnat.pdf
ID: 63fee006-dd02-4f34-a530-70faea31c642
Documentele la ofertă
-
ds_bunuri.semnat.pdf
ds_bunuri.semnat.pdf
ID: 63fee006-dd02-4f34-a530-70faea31c642
Documentele la ofertă
-
ds_bunuri.semnat.pdf
ds_bunuri.semnat.pdf
ID: 63fee006-dd02-4f34-a530-70faea31c642
Documentele la ofertă
-
ds_bunuri.semnat.pdf
ds_bunuri.semnat.pdf
ID: 63fee006-dd02-4f34-a530-70faea31c642
Documentele la ofertă
Documentele la ofertă
-
20.08.26 11:40
anunt_de_participare_bunuri.semnat.pdf
anunt_de_participare_bunuri.semnat.pdf
Istoricul documentului
-
anunt_de_participare_bunuri.semnat.pdf
anunt_de_participare_bunuri.semnat.pdf
ID: 897f1456-587f-4d99-84c1-e6059cbc520f
tenderNotice
-
anunt_de_participare_bunuri.semnat.pdf
anunt_de_participare_bunuri.semnat.pdf
ID: 897f1456-587f-4d99-84c1-e6059cbc520f
tenderNotice
-
anunt_de_participare_bunuri.semnat.pdf
anunt_de_participare_bunuri.semnat.pdf
ID: 897f1456-587f-4d99-84c1-e6059cbc520f
tenderNotice
-
anunt_de_participare_bunuri.semnat.pdf
anunt_de_participare_bunuri.semnat.pdf
ID: 897f1456-587f-4d99-84c1-e6059cbc520f
tenderNotice
tenderNotice
-
20.08.26 11:40
Tatami competițional de judo
Data:
17 aug 2026, 15:44
Subiectul întrebării:
Clarificare
Întrebare:
Bună ziua, noi am observat că este o procedură de achiziție repetată, în care este modificată cantitatea, și deasemenea am observat că nu se admit oferte alternative, vă rog să ne anunțați dacă există posibilitatea de a depune o ofertă alternativă (motiv - produsul nostru are dimensiunile 2 x 1 m).
Vă rog să ne clarificați pe motivul dat, dacă este posibilitatea de a modifica cerințele achiziției - pentru a permite participarea a mai multor operatori economici.
Vă mulțumim.
Răspuns (19 aug 2026, 10:19):
Bună ziua! Documentația de atribuire a fost modificată.
Data:
19 aug 2026, 12:24
Subiectul întrebării:
Solicitare modificare documentație
Întrebare:
În urma modificărilor de la data de 19.08.2026 - solicităm modificarea documentației și a anunțului de participare.
Explicare - anterior un coleg de breaslă a solicitat acceptarea sau modificare mărimile produselor de la 1x1 la 2x1 m. Din experiență este un pas corect astfel ne permite și nou să participăm. Însă noi solicităm să modificați și cantitatea produselor astfel anterior la un tatami - cu marimile 1x1 m - este un mp, după modificare primim 2x1 m - care este echivalent la 2 mp. În fina aleste proporți nu sunt corect, suprafața de acoperire va fi dublă comparativ cu cea solicitată până la modificările din 19.08.2026, deasemenea aceasta presupune și cheltuieli de achiziție și logistică mai mari.
Rugăm respectuos să analizați cele spuse, și să modificați cantitatea de la 96 buc. la 48 buc pentru tatami galben, și de la 288 buc. la 144 buc. cele roșii.
Vă mulțumesc frumos
Răspuns (21 aug 2026, 13:33):
Bună ziua! Documentația de atribuire a fost modificată, în funcție de necesitățile reale ale instituției și de mijloacele financiare disponibile.
Data:
20 aug 2026, 10:33
Subiectul întrebării:
Solicitare
Întrebare:
În urma ultimi clarificări sa solicitat micșorarea cantități în conformitate cu modificarea mărimi de la 1x1 m la 2x1 m, trebuia modificat cantitatea de la 96 buc. la 48 buc pentru tatami galben, și de la 288 buc. la 144 buc. cele roșii.
Din cele observate - aceastea nu am fost modificate, însă a fost adăugat o poziție adăugătoare în catitate de 36 bucăți tatami de 1x1 m, aceasta ar duce la limitarea numărului de participanți, și mărirea bugetului estimativ indicat de pe platforma de achiziții
Răspuns (21 aug 2026, 13:35):
Bună ziua! Documentația de atribuire a fost modificată, în funcție de necesitățile reale ale instituției și de mijloacele financiare disponibile. Cantitatea de 36 de bucăți de tatami, cu dimensiunea de 1 × 1 m fiecare, este necesară pentru acoperirea integrală a spațiului disponibil destinat desfășurării procesului de instruire.
Data:
20 aug 2026, 10:38
Subiectul întrebării:
Clarificare
Întrebare:
Vă rugăm să indicați care este termenul de valabilitate a ofertei.
Răspuns (20 aug 2026, 11:13):
Conform punctului 27 a anunțului de participare, termenul de valabilitate a ofertelor - 60 zile calendaristice.
Data:
20 aug 2026, 11:55
Subiectul întrebării:
Clarificare privind modificarea substanțială a obiectului achiziției și a valorii estimate
Întrebare:
În urma publicării caietului de sarcini modificat, am constatat că dimensiunile saltelelor pentru pozițiile 1 și 2 au fost majorate de la 1 × 1 m la 2 × 1 m, fiind menținute cantitățile inițiale de 96 și, respectiv, 288 bucăți. Totodată, a fost introdusă o poziție nouă, în cantitate de 36 bucăți.
Ca urmare, suprafața totală de tatami solicitată a crescut de la 384 m², conform documentației inițiale, la 804 m² conform caietului de sarcini modificat, ceea ce reprezintă o creștere de peste 100%.
În același timp, valoarea estimată totală a achiziției a rămas neschimbată, respectiv 825.000,00 lei. Considerăm că majorarea semnificativă a volumului de bunuri solicitate, fără ajustarea corespunzătoare a valorii estimate, poate afecta principiile de eficiență, proporționalitate și asigurare a concurenței în cadrul procedurii și poate face dificilă formularea unei oferte conforme din punct de vedere financiar.
Menționăm că modificarea materialului în PVC nu compensează în mod corespunzător creșterea de peste 100% a suprafeței solicitate, inclusiv din perspectiva costurilor de producție și logistică.
În acest context, vă rugăm respectuos să clarificați dacă Autoritatea Contractantă intenționează:
să majoreze valoarea estimată totală a achiziției în conformitate cu noul volum solicitat, respectiv 804 m²; sau
să recalculeze cantitățile pentru dimensiunea de 2 × 1 m, astfel încât să fie menținută suprafața totală inițială de 384 m², respectiv 48 buc. pentru poziția galbenă și 144 buc. pentru poziția roșie, cu ajustarea corespunzătoare a celorlalte cantități, după caz.
Vă rugăm să ne comunicați poziția Autorității Contractante cu privire la cele menționate, pentru a putea elabora și prezenta o ofertă corectă și conformă cerințelor procedurii.
Răspuns (21 aug 2026, 13:32):
Bună ziua!
Modificările operate în documentația de atribuire au fost efectuate în conformitate cu necesitățile actuale ale instituției, precum și ținând cont de solicitările parvenite din partea Lotului Național de Judo.
Cantitatea de saltele indicată în anunțul de participare a fost stabilită în funcție de necesitățile reale ale instituției și de mijloacele financiare disponibile și este necesară pentru asigurarea spațiului corespunzător desfășurării în condiții optime a procesului de instruire.
Data:
24 aug 2026, 15:20
Subiectul întrebării:
Clarificare
Întrebare:
Bună ziua, vă rog să ne clarificați situația cu cantitatea, întucât anterior în documentele plasate pe platformă se solicita mărimilr 1 x 1 m - echivalent la 384 m², după modificările în urma solicitărilor, au fost modificate la mărimile 2 x 1 m - ce ar presupune suprafața de 768 m².
Vă rugăm să modificați cantitate - 48 buc. pentru poziția galbenă și 144 buc. pentru poziția roșie
Și să eliminați - cele 36 bucăți de tatami 1 x 1
Răspuns (27 aug 2026, 13:10):
Bună ziua! Cantitatea solicitată în documentația de atribuire corespunde necesităților actuale ale instituției.
Doar utilizatorii autorizați ai platformei pot să adreseze întrebări în perioada de clarificări.
Document semnat cu succes
OK