Achiziţie publică
21666044
Soluția software destinată protecției, prevenirii, detectării și răspunsului la incidente de securitate cibernetică
1
Perioada de actualizare
de la 12.08.2026 14:03
până la 26.08.2026 08:00
până la 26.08.2026 08:00
2
Propunerea ofertelor
de la 26.08.2026 08:00
până la 06.09.2026 08:00
până la 06.09.2026 08:00
au rămas 2 zile
3
Licitaţie
4
Evaluare
5
Ofertele au fost evaluate
Statut
Activ
Valoarea estimată fără TVA
70 000 MDL
Perioada clarificărilor:
12 aug 2026, 14:03 - 26 aug 2026, 8:00
Perioada de depunere a ofertelor:
26 aug 2026, 8:00 - 6 sept 2026, 8:00
Începutul licitației:
nu va fi folosită
Suport Tehnic pentru furnizori:
(+373) 79999801
Aceasta procedura se va desfășura fară licitație electronică. Oferta Dvs. este finală și trebuie să conțină toată lista de documente cerută de documentația de atribuire.
Conform
Caietului de sarcini și documentatiei de atribuire
Caietului de sarcini și documentatiei de atribuire
Informaţia despre solicitant
Codul fiscal/IDNO
Adresa
MD2004, MOLDOVA, mun.Chişinău, mun.Chişinău, str. Bucuriei 12a
Web site
---
Persoana de contact
Datele achizitiei
Data publicării
12 aug 2026, 13:35
Data ultimilor modificări
14 aug 2026, 10:40
Valoarea estimată (fără TVA)
70 000 MDL
Achizitii.md ID
21666044
MTender ID
Tipul procedurii
Licitație deschisă
Criteriu de atribuire
Preţul cel mai scăzut
Adresa de livrare
MD2004, MOLDOVA, mun.Chişinău, mun.Chişinău, str. Bucuriei 12a
Durata contractului
25 sept 2026 03:00 - 30 dec 2026 02:00
Lista pozițiilor
1)
Denumirea
Soluția software destinată protecției, prevenirii, detectării și răspunsului la incidente de securitate cibernetică
CPV: 48500000-3 - Pachete software de comunicaţii şi multimedia
Cantitatea: 200.0
Unități de măsură: Bucata
Setările abonării sunt salvate.
Rețineți, puteți întotdeauna să vă întoarceți în secțiunea Abonări și să faceți modificări în frecvența primirii scrisorilor, să ștergeți sau să adăugați categorii și cumpărători.
Вы уже подписаны на данный CPV код
Fonduri insuficiente
Pe contul Dvs. nu sunt fonduri suficiente pentru a activa abonamentul. Supliniți contul, pentru a continua.
Configurarea abonamentelor
Abonați-vă la notificările zilnice pe email, conform categoriilor CPV și/sau IDNO selectate, pentru perioada:
Costul abonamentului este de 30 lei cu TVA pe lună.
Vezi Regulamentul
Documentele procedurii de achiziție
Soluția software destinată protecției, prevenirii, detectării și răspunsului la incidente de securitate cibernetică
Data:
21 aug 2026, 10:06
Subiectul întrebării:
Clarificare
Întrebare:
Bună ziua. Vă rugăm să clarificați dacă funcționalitățile obligatorii EPP, EDR, protecție anti-ransomware, protecție împotriva atacurilor de rețea, control dispozitive, control Web, control aplicații, managementul riscurilor/vulnerabilităților și analiza în mediu izolat trebuie să fie integrate nativ într-o platformă unică și administrate din aceeași consolă centrală.
Răspuns (21 aug 2026, 16:21):
Se confirmă că toate funcționalitățile solicitate – EPP, EDR, protecție anti-ransomware, protecție împotriva atacurilor de rețea, controlul dispozitivelor, controlul Web și al aplicațiilor, managementul riscurilor și vulnerabilităților, precum și analiza în mediu izolat – trebuie să facă parte integrantă din aceeași platformă de securitate și să fie gestionate centralizat dintr-o consolă unică.
Soluția software destinată protecției, prevenirii, detectării și răspunsului la incidente de securitate cibernetică
Data:
21 aug 2026, 10:06
Subiectul întrebării:
Funcționalitatea EDR
Întrebare:
Vă rugăm să confirmați dacă funcționalitatea EDR trebuie să prezinte grafic relațiile dintre procese și resurse, cauza inițială/root cause, cronologia și întregul lanț al atacului și să asocieze evenimentele detectate cu tactici și tehnici din cadrul MITRE ATT&CK.
Răspuns (21 aug 2026, 16:21):
Se confirmă că funcționalitatea EDR trebuie să permită reprezentarea grafică a relațiilor dintre procese și resurse, identificarea cauzei inițiale a incidentului (root cause), vizualizarea cronologiei și a lanțului complet al atacului, precum și asocierea evenimentelor de securitate identificate cu tacticile și tehnicile corespunzătoare cadrului MITRE ATT&CK.
Soluția software destinată protecției, prevenirii, detectării și răspunsului la incidente de securitate cibernetică
Data:
21 aug 2026, 10:07
Subiectul întrebării:
Corelarea automată a atacurilor între mai multe endpointuri
Întrebare:
Vă rugăm să clarificați dacă, în cadrul funcționalității EDR solicitate, soluția trebuie să permită corelarea automată a evenimentelor și etapelor aceluiași atac identificate pe endpointuri diferite și consolidarea acestora într-un singur incident de securitate la nivelul organizației, fără necesitatea corelării manuale de către administrator.
Răspuns (21 aug 2026, 16:22):
Se confirmă că soluția EDR trebuie să asigure corelarea automată a evenimentelor de securitate aferente aceluiași atac, inclusiv atunci când acestea sunt identificate pe endpointuri diferite, și consolidarea acestora într-un incident unic la nivelul organizației, fără a necesita corelarea manuală a evenimentelor de către administrator.
Soluția software destinată protecției, prevenirii, detectării și răspunsului la incidente de securitate cibernetică
Data:
21 aug 2026, 10:09
Subiectul întrebării:
Protecția anti-ransomware
Întrebare:
În ceea ce privește protecția anti-ransomware, vă rugăm să precizați dacă, pe lângă detectarea și blocarea procesului de criptare, soluția trebuie să asigure mecanisme automate de protejare temporară și restaurare a fișierelor afectate, fără a depinde exclusiv de soluția standard de backup a Beneficiarului.
Răspuns (21 aug 2026, 16:22):
Se confirmă că protecția împotriva ransomware trebuie să includă, pe lângă identificarea și blocarea activităților de criptare, mecanisme automate care să permită protejarea temporară și recuperarea fișierelor afectate. Aceste mecanisme reprezintă o măsură suplimentară de protecție și trebuie să poată funcționa independent de sistemul de backup utilizat de Beneficiar.
Cu părere de rău întrebările se pun doar în perioada "Activ".
Clarificări
Document semnat cu succes
OK