Selectaţi tipul procedurii
Achizițiе comercială
21666007
1
Perioada de actualizare
de la
12.08.2026 13:19
până la 24.08.2026 11:00
până la 24.08.2026 11:00
2
Propunerea ofertelor
de la
24.08.2026 11:00
până la 02.09.2026 10:00
până la 02.09.2026 10:00
3
Licitaţie
nu va fi folosită
4
Evaluare
5
Contract
Statut
Evaluare
Valoarea estimată fără TVA
38 354 860 MDL
Perioada clarificărilor:
12 aug 2026, 13:19 - 24 aug 2026, 11:00
Perioada de depunere a ofertelor:
24 aug 2026, 11:00 - 2 sept 2026, 10:00
Suport Tehnic pentru furnizori:
(+373) 79999801
Aceasta procedura se va desfășura fară licitație electronică. Oferta Dvs. este finală și trebuie să conțină toată lista de documente cerută de documentația de atribuire.
Imposibil de abonat
în perioada Evaluare
Conform cerințelor caietelor de sarcini
Informaţia despre solicitant
Codul fiscal/IDNO
Adresa
MD2004, MOLDOVA, mun.Chişinău, mun.Chişinău, str. Bucuriei 12a
Web site
---
Persoana de contact
Datele achizitiei
Data publicării
12 aug 2026, 13:19
Data ultimilor modificări
14 aug 2026, 11:03
Achizitii.md ID
21666007
MTender ID
CPV
45200000-9 - Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice
Tipul procedurii
Licitație deschisă
Criteriu de atribuire
Preţul cel mai scăzut
Surse de finanțare
Lista loturilor
Documentele procedurii de achiziție
anunț de participare lucrari slurry seal r13.pdf
anunț de participare lucrari slurry seal r13.pdf
Documentele la ofertă
-
12.08.26 13:19
caiet de sarcini lot 1 r13 km 22+310-32+570 (modificat).docx
Istoricul documentului
-
caiet de sarcini lot 1 r13 km 22+310-32+570 (modificat).docx
ID: 1cd52ad8-30f0-47e7-9d70-1187b30dfb39
Documentele la ofertă
-
caiet de sarcini lot 1 slarry seal r13 km22+310-32+570.docx
ID: 1cd52ad8-30f0-47e7-9d70-1187b30dfb39
Documentele la ofertă
Documentele la ofertă
-
14.08.26 11:03
caiet de sarcini lot 2 r13 km 32+570-39+765 (modificat).docx
Istoricul documentului
-
caiet de sarcini lot 2 r13 km 32+570-39+765 (modificat).docx
ID: efde5378-9ec9-4931-bbd4-a5deb7c19629
Documentele la ofertă
-
caiet de sarcini lot 2 slarry seal r13 km 32+570-39+765.docx
ID: efde5378-9ec9-4931-bbd4-a5deb7c19629
Documentele la ofertă
Documentele la ofertă
-
14.08.26 11:03
Data:
13 aug 2026, 07:42
Subiectul întrebării:
Caiet de sarcini.
Întrebare:
După frezarea fiecărui sector de drum, nu este indicat curățirea părții carosabile ?
Răspuns (14 aug 2026, 11:04):
Caietul de sarcini a fost modificat
Data:
18 aug 2026, 09:08
Subiectul întrebării:
Caiet de sarcini
Întrebare:
Unde sunt lucrări de terasament la Capitolul 3. Consolidarea acostamentelor ?
Răspuns (18 aug 2026, 11:20):
Vă informăm că, pentru executarea lucrărilor de consolidare a acostamentelor, nu este necesară efectuarea unor lucrări suplimentare de terasament. Totodată, precizăm că lucrările de pregătire și amenajare a platformei acostamentelor sunt incluse în norma de deviz DI115.
Data:
18 aug 2026, 10:35
Subiectul întrebării:
Anuntul de participare
Întrebare:
Va rugam sa precizati daca este necesar participarea la ambele loturi, s-au se poate de participat doar la un sungur lot ?
Răspuns (18 aug 2026, 11:00):
Evaluarea ofertele se efectuiază pe fiecare lot în parte, respectiv puteți participa la un singur lot sau la ambele
Data:
18 aug 2026, 16:33
Subiectul întrebării:
caiet de sarcini
Întrebare:
Lotul I poz. 69 și 76 Amenajarea stratului de egalizare din beton asfaltic cu utilizarea distribuitorului de mixturi asfaltice (Mixtura asfaltica preparata la cald cu agregate marunte BA 16 rul. 50/70). Corect ar fi beton asfaltic cu agregat mare BAD 22,4
Răspuns (19 aug 2026, 08:22):
La prezentarea ofertei tehnice se va utiliza betonul asfaltic cu agregat mare BAD 22.4
Data:
21 aug 2026, 11:54
Subiectul întrebării:
Caiet de sarcini
Întrebare:
Stilp metalic confectionat industrial,Ce măsură ?
Răspuns (24 aug 2026, 10:30):
-Stâlpii (suport metalic) pentru indicatoarele rutiere au lungimea curentă de minimum 3,50 m, respectiv diametru este de Ǿ 56-60 mm, iar în cazul cînd suportul metalic este mai mare de 3,50 m, atunci diametru este de Ǿ 70-76 mm.
Data:
21 aug 2026, 13:17
Subiectul întrebării:
Caiet de sarcini
Întrebare:
Indicator de circulatie din tabla de otel sau aluminiu, produs industrial (100 buc). Ce fel de indicatoare ?
Răspuns (24 aug 2026, 10:31):
- Conform SM SR 1848-2:2021, pct. 7.2.1 panourile suport se confecționează din tablă de oțel cu grosimea de minimum 1 mm sau tablă de aluminiu cu grosimea de minimum 2 mm, astfel încât să se realizeze cu precizie formele și dimensiunile prevăzute în standardele referitor la semnalizarea rutieră.
Totodată, fiecare indicator rutier trebuie să poarte pe spate o etichetă greu destructibilă, cu o suprafață de maximum 30 cm2, care să precizeze producătorul sau furnizorul (atunci când acesta nu este și producător), producătorul foliei retroreflectorizante, anul de fabricație și cuvintele „indicator garantat”. Stâlpii (suport metalic) pentru indicatoarele rutiere ce au lungimea curentă de minimum 3,50 m, respectiv diametru este de Ǿ 56-60 mm, iar în cazul cînd suportul metalic este mai mare de 3,50 m, atunci diametru este de Ǿ 70-76 mm.Ceea ce ține de mijloacele de susținere a indicatoarelor rutiere au lungimea curente de minimum 3,50 m. Stâlpi de lungime mai mică se utilizează numai pentru indicatoare amplasate pe colțurile insulelor separatoare sau direcționale din intersecții.
Data:
21 aug 2026, 13:20
Subiectul întrebării:
Caiet de sarcini
Întrebare:
Indicator de circulatie din tabla de otel sau aluminiu, produs industrial montat pe 2 stilpi gata (20 buc). Ce fel de indicatoare, și ce măsură , grosime au stîlpii ?
Răspuns (24 aug 2026, 10:32):
Stâlpii pentru suportul metalic sunt mai mari de 3,50 m, diametrul lor este de Ǿ 70-76 mm (din material zincat).
Indicatoarele se confecționează din tablă de oțel cu grosimea de minimum 1 mm sau tablă de aluminiu cu grosimea de minimum 2 mm.
Beneficiarul va accepta ambele tipuri de material, cu condiția ca acestea să respecte cerințele SM SR 1848-2:2021.
Data:
24 aug 2026, 09:50
Subiectul întrebării:
Caiet de sarcini
Întrebare:
Dati tipul si dimensiunile indicatoarelor rutiere, pentru evitarea greselilor in deviz, sau corectati caietul de sarcini
Răspuns (24 aug 2026, 10:32):
Conform SM SR 1848-2:2021, pct. 7.2.1 panourile suport se confecționează din tablă de oțel cu grosimea de minimum 1 mm sau tablă de aluminiu cu grosimea de minimum 2 mm, astfel încât să se realizeze cu precizie formele și dimensiunile prevăzute în standardele referitor la semnalizarea rutieră.
Totodată, fiecare indicator rutier trebuie să poarte pe spate o etichetă greu destructibilă, cu o suprafață de maximum 30 cm2, care să precizeze producătorul sau furnizorul (atunci când acesta nu este și producător), producătorul foliei retroreflectorizante, anul de fabricație și cuvintele „indicator garantat”. Stâlpii (suport metalic) pentru indicatoarele rutiere ce au lungimea curentă de minimum 3,50 m, respectiv diametru este de Ǿ 56-60 mm, iar în cazul cînd suportul metalic este mai mare de 3,50 m, atunci diametru este de Ǿ 70-76 mm.
Data:
24 aug 2026, 10:06
Subiectul întrebării:
Caiet de sarcini
Întrebare:
Pozitia 87 - codul DI115 aplicativ - Consolidarea acostamentelor cu un strat de piatra sparta de 10 cm, b=1,0 m (norma de consum pentru Asfalt frezat, se modifica 0,150 m3) = m2 6 900,00.
Materialul Asfalt frezat - se pune pret la acest material sau ramane cu pretul 0?
Răspuns (24 aug 2026, 10:45):
Materialul frezat este obținut ca urmare a proceselor tehnologice anterioare de frezare. Respectiv în oferta dvs Materialul frezat se va include cu prețul 0 (zero) lei.
Doar utilizatorii autorizați ai platformei pot să adreseze întrebări în perioada de clarificări.
Document semnat cu succes
OK