Selectaţi tipul procedurii
1
Perioada de actualizare
de la
11.08.2026 16:36
până la 20.08.2026 17:23
până la 20.08.2026 17:23
2
Propunerea ofertelor
de la
20.08.2026 17:23
până la 02.09.2026 17:23
până la 02.09.2026 17:23
a rămas 1 zi
3
Licitaţie
03.09.2026 15:00
4
Evaluare
5
Contract
Statut
Propunerea ofertelor
Valoarea estimată fără TVA
594 200 MDL
Perioada clarificărilor:
11 aug 2026, 16:36 - 20 aug 2026, 17:23
Perioada de depunere a ofertelor:
20 aug 2026, 17:23 - 2 sept 2026, 17:23
Suport Tehnic pentru furnizori:
(+373) 79999801
Imposibil de abonat
în perioada Propunerea ofertelor
Servicii de traducere
Informaţia despre solicitant
Codul fiscal/IDNO
Adresa
2012, MOLDOVA, mun.Chişinău, mun.Chişinău, 31 August 1989 nr.82
Web site
---
Persoana de contact
Datele achizitiei
Data publicării
11 aug 2026, 16:22
Data ultimilor modificări
18 aug 2026, 14:30
Achizitii.md ID
21665716
MTender ID
CPV
79530000-8 - Servicii de traducere
Tipul procedurii
Licitație deschisă
Criteriu de atribuire
Preţul cel mai scăzut
Surse de finanțare
Lista loturilor
Documentele procedurii de achiziție
202608111624_anunt_de_participare servicii de traduceri pt 2026.doc
Documentele la ofertă
-
11.08.26 16:36
Data:
18 aug 2026, 14:30
Subiectul întrebării:
Documentația standart
Întrebare:
Bună ziua. În Anunțul de participare sunt solicitate Anexele nr. 7, 8, 12, 14, 22 și 23 la Documentația standard, însă acestea nu se regăsesc separat în documentele anexate procedurii. Vă rugăm să confirmați dacă putem utilizeza formularele prevăzute în Documentația standard pentru realizarea achizițiilor publice de bunuri și servicii, aprobată prin Ordinul Ministerului Finanțelor nr. 115 din 15.09.2021, sau dacă dvs. urmează să publicați aceste formulare (anexe). Mulțumesc.
Răspuns (18 aug 2026, 15:45):
Bună ziua. Urmează a fi utilizate formularele prevăzute în Documentația standard pentru realizarea achizițiilor publice de bunuri și servicii, aprobată prin Ordinul Ministerului Finanțelor nr. 115 din 15.09.2021. Autoritatea contractantă nu este obligată să anexeze la procedură întreaga Documentație standard, în cazul în care informațiile și cerințele necesare sunt cuprinse în Anunțul de participare.
Data:
18 aug 2026, 14:45
Subiectul întrebării:
Numărul exact de pagini
Întrebare:
Bună ziua.
Vă rugăm să clarificați volumul de servicii care urmează a fi utilizat pentru întocmirea ofertei financiare. În coloana „Cantitatea” sunt indicate, spre exemplu, 3.500 pagini pentru limba engleză, 800 pagini pentru limba franceză și 2.200 pagini pentru limba germană, în timp ce în coloana „Specificația tehnică deplină solicitată” sunt indicate în paranteză volumele de 10.000, 1.700 și, respectiv, 3.000 pagini.
Vă rugăm să confirmați dacă oferta financiară și Anexa nr. 23 urmează a fi calculate în baza cantităților indicate în coloana „Cantitatea”, respectiv pentru un volum total de 8.490 pagini, sau în baza volumelor indicate în descrierea tehnică, respectiv 19.410 pagini.
Răspuns (18 aug 2026, 15:46):
Bună ziua. Pentru întocmirea ofertei urmează a fi utilizate cantitățile indicate în coloana „Cantitatea” de la pct. 8 din Anunțul de participare, precum și cantitățile indicate în rubrica „Cantitatea” din SIA RSAP MTender aferentă procedurii.
Data:
18 aug 2026, 15:04
Subiectul întrebării:
Numărul de pagini
Întrebare:
Bună ziua.
Vă rugăm să clarificați volumul de servicii care urmează a fi utilizat pentru întocmirea ofertei financiare. În coloana „Cantitatea” sunt indicate, spre exemplu, 3.500 pagini pentru limba engleză, 800 pagini pentru limba franceză și 2.200 pagini pentru limba germană, în timp ce în coloana „Specificația tehnică deplină solicitată” sunt indicate în paranteză volumele de 10.000, 1.700 și, respectiv, 3.000 pagini.
Vă rugăm să confirmați dacă oferta financiară și Anexa nr. 23 urmează a fi calculate în baza cantităților indicate în coloana „Cantitatea”, respectiv pentru un volum total de 8.490 pagini, sau în baza volumelor indicate în descrierea tehnică, respectiv 19.410 pagini.
Răspuns (18 aug 2026, 15:46):
Bună ziua. Pentru întocmirea ofertei urmează a fi utilizate cantitățile indicate în coloana „Cantitatea” de la pct. 8 din Anunțul de participare, precum și cantitățile indicate în rubrica „Cantitatea” din SIA RSAP MTender aferentă procedurii.
Doar utilizatorii autorizați ai platformei pot să adreseze întrebări în perioada de clarificări.
Document semnat cu succes
OK