Selectaţi tipul procedurii
Achizițiе comercială
21665249
1
Perioada de actualizare
de la
10.08.2026 16:22
până la 23.08.2026 17:23
până la 23.08.2026 17:23
2
Propunerea ofertelor
de la
23.08.2026 17:23
până la 18.09.2026 21:23
până la 18.09.2026 21:23
au rămas 17 zile
3
Licitaţie
nu va fi folosită
4
Evaluare
5
Contract
Statut
Propunerea ofertelor
Valoarea estimată fără TVA
10 726 666,67 MDL
Perioada clarificărilor:
10 aug 2026, 16:22 - 23 aug 2026, 17:23
Perioada de depunere a ofertelor:
23 aug 2026, 17:23 - 18 sept 2026, 21:23
Suport Tehnic pentru furnizori:
(+373) 79999801
Aceasta procedura se va desfășura fară licitație electronică. Oferta Dvs. este finală și trebuie să conțină toată lista de documente cerută de documentația de atribuire.
Imposibil de abonat
în perioada Propunerea ofertelor
Set unic de produse alimentare pentru donatorii de sânge/componente sanguine pentru anul 2027
Informaţia despre solicitant
Codul fiscal/IDNO
Adresa
MD-2028, MOLDOVA, mun.Chişinău, mun.Chişinău, Strada Academiei 11
Web site
---
Persoana de contact
Datele achizitiei
Data publicării
10 aug 2026, 16:22
Data ultimilor modificări
21 aug 2026, 17:23
Achizitii.md ID
21665249
MTender ID
CPV
15800000-6 - Diverse produse alimentare
Tipul procedurii
Licitație deschisă
Criteriu de atribuire
Cel mai bun raport preț - calitate
Surse de finanțare
Lista loturilor
Documentele procedurii de achiziție
documentatia standard.semnat (1).pdf
documentatia standard.semnat (1).pdf
Documentele la ofertă
-
10.08.26 16:22
anunt_de_participare - modificat.semnat.pdf
anunt_de_participare - modificat.semnat.pdf
Istoricul documentului
-
anunt_de_participare - modificat.semnat.pdf
anunt_de_participare - modificat.semnat.pdf
ID: 14ca5082-956e-4895-8e59-5050a22955dc
Documentele la ofertă
-
2027 - anunt_de_participare.semnat (1).pdf
2027 - anunt_de_participare.semnat (1).pdf
ID: 14ca5082-956e-4895-8e59-5050a22955dc
Documentele la ofertă
Documentele la ofertă
-
21.08.26 17:23
Data:
20 aug 2026, 17:18
Subiectul întrebării:
Valoarea achizitiei, criteriul de evaluare, formula de calcul al factorilor de evaluare, nr. produselor
Întrebare:
1) Valoarea achizitiei este fixa - cea indicata de 10,726,666,67 lei sau estimativa (asa cum este indicat in tabel și ce inseamna estimativ - poate fi mai mica sau mai mare?)?
2) Daca este o valoare fixa, atunci in baza caror criterii de evaluare se aplica pentru atribuirea contractului - de cel mai bun raport pret-calitate (a se vedea p. 23 din anuntul de participare);
3) Care sint factorii de evaluare si cum se identifica oferta cea mai avantajoasa din punct de vedere economic, conform p. 24 din anuntul de participare (pretul, nr de produse in set sau..?)??;
4) Explicati formula factorului de evaluare, detaliat, cu exemplu si definirea fiecarei litere din formulele indicate in p.24 din anuntul de participare. la fel, indicati cum este calculata ponderea de 100% maxim sau daca 100% nu este maxim - atunci inbaza caror normative, norme, calcule formula poate depasi 100%..???;
5) Care produse, de indicat concret, din componenta 2, 3 si 4 au o valoare superioara pentru CNTS si care este criteriul de evaluare major, in situatia in care aceste componente au cite 3 posibilitati/3 produse diferite si nu este clar care-i preferinta CNTS-ului..???
Răspuns (21 aug 2026, 15:15):
Bună ziua!
1) Valoarea achizitiei este fixa - cea indicata de 10,726,666,67 lei sau estimativa (asa cum este indicat in tabel și ce inseamna estimativ - poate fi mai mica sau mai mare?)
Răspuns:
În conformitate cu prevederile Anexei nr. 4 la Hotărîrea Guvernului nr.1240 din 27 octombrie 2006 „cu privire la aprobarea normelor de asigurare cu produse alimentare, medicamente şi consumabile a bolnavilor (maturi şi copii), precum şi a normelor de compensare a donatorilor”, este expres stabilită suma per set de 160,90 lei MD la „Alimentaţia donatorilor care oferă sânge şi componente sangvine în mod neremunerat de sânge şi componente sangvine şi alimentaţia lor”. Din cele expuse mai sus suma setului stabilită prin actul normativ reprezintă o valoare fixă și obligatorie, care urmează a fi respectată la determinarea costului per set alimentar destinat donatorilor de sânge.
2) Daca este o valoare fixa, atunci in baza caror criterii de evaluare se aplica pentru atribuirea contractului - de cel mai bun raport pret-calitate (a se vedea p. 23 din anuntul de participare)
Răspuns: În conformitate cu prevederile art. 26 alin. (3) din Legea nr. 131/2015 privind achizițiile publice “Pentru determinarea celei mai avantajoase oferte din punct de vedere economic în conformitate cu prevederile alin. (2), autoritatea contractantă are dreptul de a aplica unul dintre următoarele criterii de atribuire:
a) preţul cel mai scăzut;
b) costul cel mai scăzut;
c) cel mai bun raport calitate-preţ;
d) cel mai bun raport calitate-cost.”
Totodată, în conformitate cu art. 26 alin (5) al legii 131/2015 privind achizițiile publice Criterii de atribuire a contractului de achiziţii publice (5) În sensul alin. (3) lit. c), criteriul de atribuire cel mai bun raport calitate-preţ include, de regulă, un element de preţ sau de cost. În situaţia în care autoritatea contractantă iniţiază o procedură de achiziție publică cu buget fix, în care elementul de preţ sau de cost este un preţ sau cost fix, factorii de evaluare se referă numai la aspecte calitative ale bunurilor, lucrărilor sau serviciilor care fac obiectul achiziţiei.
Reeșind din cele expuse mai sus, suma fixă de 160,90 lei/set nu poate constitui un element concurențial între ofertele depuse, astfel ca criteriu de atribuire, în formulă sunt clar stabiliți 3 factori de evaluare: varietatea setului de produse, valoarea nutritivă și valoarea energetică.
3) Care sint factorii de evaluare si cum se identifica oferta cea mai avantajoasa din punct de vedere economic, conform p. 24 din anuntul de participare (pretul, nr de produse in set sau..?)??;
Răspuns: În conformitate cu prevederile art. 26 alin. (3) din Legea nr. 131/2015 privind achizițiile publice “Pentru determinarea celei mai avantajoase oferte din punct de vedere economic în conformitate cu prevederile alin. (2), autoritatea contractantă are dreptul de a aplica unul dintre următoarele criterii de atribuire:
a) preţul cel mai scăzut;
b) costul cel mai scăzut;
c) cel mai bun raport calitate-preţ;
d) cel mai bun raport calitate-cost.”
Totodată, în conformitate cu art. 26 alin (5) al legii 131/2015 privind achizițiile publice Criterii de atribuire a contractului de achiziţii publice (5) În sensul alin. (3) lit. c), criteriul de atribuire cel mai bun raport calitate-preţ include, de regulă, un element de preţ sau de cost. În situaţia în care autoritatea contractantă iniţiază o procedură de achiziție publică cu buget fix, în care elementul de preţ sau de cost este un preţ sau cost fix, factorii de evaluare se referă numai la aspecte calitative ale bunurilor, lucrărilor sau serviciilor care fac obiectul achiziţiei.
Reeșind din cele expuse mai sus, suma fixă de 160,90 lei/set nu poate constitui un element concurențial între ofertele depuse, astfel ca criteriu de atribuire, în formulă sunt clar stabiliți 3 factori de evaluare: varietatea setului de produse, valoarea nutritivă și valoarea energetică.
4) Explicati formula factorului de evaluare, detaliat, cu exemplu si definirea fiecarei litere din formulele indicate in p.24 din anuntul de participare. la fel, indicati cum este calculata ponderea de 100% maxim sau daca 100% nu este maxim - atunci inbaza caror normative, norme, calcule formula poate depasi 100%..???;
Răspuns: Formula va fi modificată și explicată în Anunțul de participare redactat.
5) Care produse, de indicat concret, din componenta 2, 3 si 4 au o valoare superioara pentru CNTS si care este criteriul de evaluare major, in situatia in care aceste componente au cite 3 posibilitati/3 produse diferite si nu este clar care-i preferinta CNTS-ului..???
Răspuns: Setul alimentar este destinat donatorului de sânge/componente sanguine pentru compensarea nutrienților nutritivi în urma procesului de donare și componentele/conținutul acestuia sunt strict reglementate de Ordinul Ministerului Sănătății nr.85/2020 „Cu privire la normele de alimentare a donatorilor de sânge și componente sanguine” și nicidecum nu reprezintă preferințe ale Centrului Național de Transfuzie a Sângelui.
Doar utilizatorii autorizați ai platformei pot să adreseze întrebări în perioada de clarificări.
Document semnat cu succes
OK