Achiziţie publică
21659319
Lotul nr. 1 - Aparate de aer condiționat pentru grădinițele de copii subordonate
1
Perioada de actualizare
de la 24.07.2026 11:37
până la 02.08.2026 16:48
până la 02.08.2026 16:48
2
Propunerea ofertelor
de la 02.08.2026 16:48
până la 07.08.2026 16:48
până la 07.08.2026 16:48
3
Licitaţie
de la 10.08.2026 15:00
până la 10.08.2026 15:18
până la 10.08.2026 15:18
4
Evaluare
5
Ofertele au fost evaluate
Statut
Activ
Valoarea estimată fără TVA
175 000 MDL
Perioada clarificărilor:
24 iul 2026, 11:37 - 2 aug 2026, 16:48
Perioada de depunere a ofertelor:
2 aug 2026, 16:48 - 7 aug 2026, 16:48
Începutul licitației:
10 aug 2026, 15:00
Suport Tehnic pentru furnizori:
(+373) 79999801
Lotul nr. 1 - Aparate de aer condiționat pentru grădinițele de copii subordonate
Informaţia despre solicitant
Codul fiscal/IDNO
Adresa
2044, MOLDOVA, mun.Chişinău, mun.Chişinău, str. Aleco Russo, 57
Web site
---
Persoana de contact
Nume Prenume
Marian Elena Iațcu Rodica
Telefonul de contact
022499661
E-mail
Datele achizitiei
Data publicării
24 iul 2026, 11:26
Data ultimilor modificări
27 iul 2026, 14:12
Valoarea estimată (fără TVA)
175 000 MDL
Pasul minim de micşorare a ratei de licitaţie
17,50 MDL
Achizitii.md ID
21659319
MTender ID
Tipul procedurii
Cererea ofertelor de prețuri (bunuri)
Criteriu de atribuire
Preţul cel mai scăzut
Adresa de livrare
2044, MOLDOVA, mun.Chişinău, mun.Chişinău, str. Aleco Russo, 57
Durata contractului
5 aug 2026 11:34 - 31 dec 2026 11:34
Lista pozițiilor
1)
Denumirea
Lotul nr. 1 - Aparate de aer condiționat pentru grădinițele de copii subordonate
CPV: 42500000-1 - Echipamente de răcire şi de ventilare
Cantitatea: 19.0
Unități de măsură: Bucata
Setările abonării sunt salvate.
Rețineți, puteți întotdeauna să vă întoarceți în secțiunea Abonări și să faceți modificări în frecvența primirii scrisorilor, să ștergeți sau să adăugați categorii și cumpărători.
Вы уже подписаны на данный CPV код
Fonduri insuficiente
Pe contul Dvs. nu sunt fonduri suficiente pentru a activa abonamentul. Supliniți contul, pentru a continua.
Configurarea abonamentelor
Abonați-vă la notificările zilnice pe email, conform categoriilor CPV și/sau IDNO selectate, pentru perioada:
Costul abonamentului este de 30 lei cu TVA pe lună.
Vezi Regulamentul
Documentele procedurii de achiziție
anexa nr. 8 lt petru zadnipru.pdf
anexa nr. 8 lt petru zadnipru.pdf
Documentele la ofertă
-
24.07.26 11:37
anexa nr. 1 grădinița nr. 30.pdf
anexa nr. 1 grădinița nr. 30.pdf
Documentele la ofertă
-
24.07.26 11:37
anunț de participare (1).signed.pdf
anunț de participare (1).signed.pdf
Documentele la ofertă
-
24.07.26 11:37
anexa nr. 5 grădinița nr. 188.pdf
anexa nr. 5 grădinița nr. 188.pdf
Documentele la ofertă
-
24.07.26 11:37
anexa nr. 6 grădinița nr. 211.pdf
anexa nr. 6 grădinița nr. 211.pdf
Documentele la ofertă
-
24.07.26 11:37
anexa nr. 4 grădinița nr. 149.pdf
anexa nr. 4 grădinița nr. 149.pdf
Documentele la ofertă
-
24.07.26 11:37
anexa nr. 2 grădinița nr. 32.pdf
anexa nr. 2 grădinița nr. 32.pdf
Documentele la ofertă
-
24.07.26 11:37
anexa nr. 7 grădinița nr. 212.pdf
anexa nr. 7 grădinița nr. 212.pdf
Documentele la ofertă
-
24.07.26 11:37
anexa nr. 3 grădinița nr. 128.pdf
anexa nr. 3 grădinița nr. 128.pdf
Documentele la ofertă
-
24.07.26 11:37
Mai jos sunt ofertele participanților, documentele la oferte le puteți vedea făcând clic pe simbolul mapei.
Pe baza deciziei grupului de lucru pentru selectare învingătorului este necesar să:
1) Selectați învingătorul dînd clic pe butonul recunoaște învingător.
2) Trimiteți în termen de 3 zile la adresa de e-mail AAP bap@tender.gov.md forma scanată a deciziei grupului de lucru.
3) După selectarea învingătorului, faceți clic pe butonul: “Confirmă decizia”.
Calificarea participanţilor
№
Denumirea participantului
Preţul ofertei
Statut
1
Denumirea participantului:
Feniximpex SRL
Preţul ofertei:
187 039,02 MDL
Statut:
Anulat
Alte temeiuri de respingere a ofertei
18.08.26 14:38
Motivul: Alte temeiuri de respingere a ofertei
Documentele de calificare
Nu sunt documente de calificare
Documentele depuse cu oferta
confirmare producator eee (lista producatorilor).signed.pdf
confirmare producator eee (lista producatorilor).signed.pdf
ID: 1950704e-e8fa-4fd4-96a6-d966b6a15cb1
Propunere financiară
MSIGN
Data încărcării:
7.08.26 12:52
Data deschiderii:
18.08.26 14:35
declaratie garantie.signed.pdf
declaratie garantie.signed.pdf
ID: 1ce7e351-c388-4d76-918d-8fd573db5e74
Propunere financiară
MSIGN
Data încărcării:
7.08.26 12:52
Data deschiderii:
18.08.26 14:35
Propunere financiară
MSIGN
Data încărcării:
7.08.26 12:52
Data deschiderii:
18.08.26 14:35
anexa nr.22 anexa 23.signed.pdf
anexa nr.22 anexa 23.signed.pdf
ID: 5f6dc169-e9a0-41e0-a049-f3b4113f4c1b
Propunere financiară
MSIGN
Data încărcării:
7.08.26 12:52
Data deschiderii:
18.08.26 14:35
certificat de atribuire a contului bancar.signed.pdf
certificat de atribuire a contului bancar.signed.pdf
ID: 72dbd599-ce13-41a3-bc79-8344a5674852
Propunere financiară
MSIGN
Data încărcării:
7.08.26 12:52
Data deschiderii:
18.08.26 14:35
certificat conformitate perfetto elite.signed.pdf
certificat conformitate perfetto elite.signed.pdf
ID: 858cb957-4c9d-4da0-90a0-dc27bd326dce
Propunere financiară
MSIGN
Data încărcării:
7.08.26 12:52
Data deschiderii:
18.08.26 14:35
declaraţie privind confirmarea identitatii beneficiarilor efectivi.signed.pdf
declaraţie privind confirmarea identitatii beneficiarilor efectivi.signed.pdf
ID: 9ba5b61e-2d94-44b0-a8b5-a7223063c038
Propunere financiară
MSIGN
Data încărcării:
7.08.26 12:52
Data deschiderii:
18.08.26 14:35
Propunere financiară
MSIGN
Data încărcării:
7.08.26 12:52
Data deschiderii:
18.08.26 14:35
certificat european pentru perfetto by midea seria split.signed.pdf
certificat european pentru perfetto by midea seria split.signed.pdf
ID: b2f7be23-a912-47be-b51f-a900a700f059
Propunere financiară
MSIGN
Data încărcării:
7.08.26 12:52
Data deschiderii:
18.08.26 14:35
Propunere financiară
MSIGN
Data încărcării:
7.08.26 12:52
Data deschiderii:
18.08.26 14:35
procura pentru alina rusu tendere v1 29.10.25.semnat.signed.pdf
procura pentru alina rusu tendere v1 29.10.25.semnat.signed.pdf
ID: d57bab64-f95c-402b-944b-550c14bf9eda
Propunere financiară
MSIGN
Data încărcării:
7.08.26 12:52
Data deschiderii:
18.08.26 14:35
2
Denumirea participantului:
TERMO-INSTAL-GAZ S.R.L.
Preţul ofertei:
198 999 MDL
Statut:
Anulat
Alte temeiuri de respingere a ofertei
25.08.26 10:07
Motivul: Alte temeiuri de respingere a ofertei
Documentele de calificare
Nu sunt documente de calificare
Documentele depuse cu oferta
valabilitateaoferteisigned.pdf
ID: 0ad50d95-cb6f-4ae1-aa03-cfb7ef125567
Documente de depunere
Data încărcării:
----
Data deschiderii:
10.08.26 15:29
extrastig092025signed.pdf
ID: 10650158-8c85-4a16-ae87-a1ef73ec3e05
Documente de depunere
Data încărcării:
----
Data deschiderii:
10.08.26 15:29
contbancarsigned.pdf
ID: 2acf2e82-250c-4751-8393-c45af5a146fd
Documente de depunere
Data încărcării:
----
Data deschiderii:
10.08.26 15:29
conformitategreesigned.pdf
ID: 3f68f104-f8d3-4b29-8107-539567b5b2e6
Documente de depunere
Data încărcării:
----
Data deschiderii:
10.08.26 15:29
autorizareelectroniceeeesigned.pdf
ID: 526fe138-0a81-4d03-badd-0ea622b639b7
Documente de depunere
Data încărcării:
----
Data deschiderii:
10.08.26 15:29
anexanr22signed.pdf
ID: 5bfd24fa-b5eb-4fb9-a59c-0b8958728d12
Documente de depunere
Data încărcării:
----
Data deschiderii:
10.08.26 15:29
formularduaetigsigned.pdf
ID: 7db6f6bf-cbc4-45cd-8f32-d97b299cf999
Documente de depunere
Data încărcării:
----
Data deschiderii:
10.08.26 15:29
certificattclsigned.pdf
ID: a1f3edff-f3f5-4126-9bea-ee6ad4d2886e
Documente de depunere
Data încărcării:
----
Data deschiderii:
10.08.26 15:29
anexanr23signed.pdf
ID: c32391c9-fecb-4101-8ce0-77fcedc64d3c
Documente de depunere
Data încărcării:
----
Data deschiderii:
10.08.26 15:29
3
Denumirea participantului:
ELPO
Preţul ofertei:
199 000 MDL
Statut:
Anulat
Alte temeiuri de respingere a ofertei
25.08.26 10:07
Motivul: Alte temeiuri de respingere a ofertei
Documentele de calificare
Nu sunt documente de calificare
Documentele depuse cu oferta
Documente de calificare
MSIGN
Data încărcării:
6.08.26 17:18
Data deschiderii:
25.08.26 10:07
pasaport tehnica split.signed.pdf
pasaport tehnica split.signed.pdf
ID: 2259e085-4c74-49ff-aacf-fa9cbc9401cf
Documente de calificare
MSIGN
Data încărcării:
6.08.26 17:18
Data deschiderii:
25.08.26 10:07
Propunere financiară
MSIGN
Data încărcării:
6.08.26 17:18
Data deschiderii:
25.08.26 10:07
situatii financiare 2025.signed.pdf
situatii financiare 2025.signed.pdf
ID: 2b0ce8b1-facf-4cc3-b982-899122a9035a
Documente de calificare
MSIGN
Data încărcării:
6.08.26 17:18
Data deschiderii:
25.08.26 10:07
Documente de calificare
MSIGN
Data încărcării:
6.08.26 17:18
Data deschiderii:
25.08.26 10:07
certificat de atribuire a contului bancar.signed.pdf
certificat de atribuire a contului bancar.signed.pdf
ID: 6d7184d1-94de-47dd-a9a8-a47b0a33516f
Documente de calificare
MSIGN
Data încărcării:
6.08.26 17:18
Data deschiderii:
25.08.26 10:07
Documente de calificare
MSIGN
Data încărcării:
6.08.26 17:18
Data deschiderii:
25.08.26 10:07
Documente de calificare
MSIGN
Data încărcării:
6.08.26 17:18
Data deschiderii:
25.08.26 10:07
declaratie privind asigurarea garantiei.signed.pdf
declaratie privind asigurarea garantiei.signed.pdf
ID: 8789b2c6-0c8c-4682-8ad1-f01595e6bb59
Documente de calificare
MSIGN
Data încărcării:
6.08.26 17:18
Data deschiderii:
25.08.26 10:07
Documente de calificare
MSIGN
Data încărcării:
6.08.26 17:18
Data deschiderii:
25.08.26 10:07
Documente de calificare
MSIGN
Data încărcării:
6.08.26 17:18
Data deschiderii:
25.08.26 10:07
certificat de inregistrare.semnat.pdf
certificat de inregistrare.semnat.pdf
ID: a5ea978c-2d7e-463c-9f85-91bc1c79a589
Documente de calificare
MSIGN
Data încărcării:
6.08.26 17:18
Data deschiderii:
25.08.26 10:07
Documente de calificare
MSIGN
Data încărcării:
6.08.26 17:18
Data deschiderii:
25.08.26 10:07
Documente de calificare
MSIGN
Data încărcării:
6.08.26 17:18
Data deschiderii:
25.08.26 10:07
4
Denumirea participantului:
Interclimat Lux
Preţul ofertei:
199 999 MDL
Statut:
Anulat
Alte temeiuri de respingere a ofertei
25.08.26 10:08
Motivul: Alte temeiuri de respingere a ofertei
Documentele de calificare
Nu sunt documente de calificare
Documentele depuse cu oferta
extras din registrul de stat persoane juridice.signed.pdf
extras din registrul de stat persoane juridice.signed.pdf
ID: 0565a203-688f-4599-8ac4-813586928552
Propunere financiară
MSIGN
Data încărcării:
7.08.26 15:26
Data deschiderii:
25.08.26 10:07
eee-listaproducatorilor interclimat lux.pdf
eee-listaproducatorilor interclimat lux.pdf
ID: 29f8ed19-15fb-41d3-9383-dc6245564c26
Propunere financiară
Data încărcării:
7.08.26 15:26
Data deschiderii:
25.08.26 10:07
certifikat_breezein_1.0_tph21.signed.pdf
certifikat_breezein_1.0_tph21.signed.pdf
ID: a9d048a3-4c96-4c24-a466-e2d372f57957
Propunere financiară
MSIGN
Data încărcării:
7.08.26 15:26
Data deschiderii:
25.08.26 10:07
decizia privind înregistrarea persoanei juridice.signed.pdf
decizia privind înregistrarea persoanei juridice.signed.pdf
ID: b1e38c6a-28ea-4250-a0c2-705c7e1c577b
Propunere financiară
MSIGN
Data încărcării:
7.08.26 15:26
Data deschiderii:
25.08.26 10:07
oferta ac dets ciocana lot 1.signed.pdf
oferta ac dets ciocana lot 1.signed.pdf
ID: c8544fa8-56e3-4fc8-9ac8-c9346a594535
Propunere financiară
MSIGN
Data încărcării:
7.08.26 15:26
Data deschiderii:
25.08.26 10:07
certificatul _conturi bancare interclimat lux srl.signed.pdf
certificatul _conturi bancare interclimat lux srl.signed.pdf
ID: d61ae7de-803a-4175-a6f3-126266067e48
Propunere financiară
MSIGN
Data încărcării:
7.08.26 15:26
Data deschiderii:
25.08.26 10:07
tcl zg11 declaratie de conformitate.signed.pdf
tcl zg11 declaratie de conformitate.signed.pdf
ID: e514672b-0ca2-42b4-a585-123831b0ec84
Propunere financiară
MSIGN
Data încărcării:
7.08.26 15:26
Data deschiderii:
25.08.26 10:07
Istoria licitației
Vezi licitația
Lotul nr. 1 - Aparate de aer condiționat pentru grădinițele de copii subordonate
Data:
27 iul 2026, 14:12
Subiectul întrebării:
1. Lungimea traseelor și condițiile de montaj (esențial pentru calculul devizului)
Întrebare:
2. În datele furnizate, lungimile traseelor frigorifice sunt indicate exclusiv pentru obiectivul CCC Ghiocel (7 m și 5 m). Vă rugăm să furnizați lungimile proiectate ale traseelor pentru următoarele 8 obiective:
o Grădinița nr. 30, nr. 32, nr. 128, nr. 149, nr. 188, nr. 211, nr. 212 și LT Petru Zadnipru (în total 35 de unități).
În lipsa acestor date, calcularea costului montajului și achiziționarea materialelor consumabile (țevi de cupru, izolație termică) este imposibilă din punct de vedere tehnic.
3. Pentru toate cele 39 de unități, vă rugăm să indicați:
o etajul exact la care va fi instalată unitatea interioară;
o locația de amplasare a unității exterioare (sol, perete, acoperiș, etaj tehnic).
Este necesară implicarea utilajelor speciale (nacelă) sau a alpiniștilor utilitari pentru montarea unităților exterioare? Dacă da, precizați cine suportă costurile de organizare a acestor lucrări.
4. Precizați modalitatea de acces la locul de instalare a unității exterioare:
se acceptă montarea unității exterioare prin utilizarea golului de fereastră (ieșirea blocului și efectuarea lucrărilor din interiorul încăperii prin fereastră) sau este necesar accesul de pe fațada clădirii cu utilizarea unei nacelă, schele sau alpinism utilitar?
Dacă este necesar accesul pe fațadă, indicați pentru fiecare obiect numărul de etaje și înălțimea estimată de lucru.
5. Pe lângă lungimea traseului, este prevăzută instalarea canalelor decorative (tuburi/canale de cablu) pentru ascunderea comunicațiilor în interiorul încăperilor? Ne interesează în special dimensiunile 60×60 mm și 16×16 mm. Dacă da, specificați pentru care unități și care este lungimea totală necesară pentru fiecare tip de canal.
2. Alimentarea electrică
5. Vă rugăm să detaliați schema de alimentare electrică pentru fiecare dintre cele 39 de aparate de aer condiționat: este prevăzută conectarea la rețeaua de prize existentă sau este necesară trasarea unor linii electrice individuale de la tabloul de distribuție până la fiecare unitate interioară?
6. În cazul trasării liniilor de la tablou, vă rugăm să furnizați:
a. Planul clădirilor cu indicarea amplasării tablourilor electrice și a aparatelor de aer condiționat pentru fiecare corp;
b. Distanța de la tablou până la fiecare unitate;
c. Numărul de module libere (locuri) în tablourile electrice existente pentru instalarea a 39 de seturi de întrerupătoare automate și dispozitive de protecție diferențială;
d. Este necesară instalarea unor tablouri de distribuție suplimentare și înlocuirea întrerupătoarelor generale de intrare din cauza creșterii sarcinii electrice totale?
3. Demontarea și eliminarea
7. Este necesară demontarea și eliminarea sistemelor de climatizare existente la obiective? Dacă da, precizați:
o numărul exact și tipurile de unități care urmează a fi demontate;
o cine asigură și plătește demontarea, transportul și eliminarea (inclusiv predarea agentului frigorific uzat și a fierului vechi către organizații specializate).
4. Garanția și întreținerea (service)
8. Vă rugăm să stabiliți un termen de garanție separat pentru lucrările de montaj efectuate (în completarea garanției pentru echipament).
9. Este prevăzut în contract un regulament privind întreținerea tehnică obligatorie (service) pe întreaga perioadă de garanție? Dacă da, indicați:
o periodicitatea (de exemplu, o dată la 6 luni);
o lista lucrărilor obligatorii incluse în service;
o cine suportă costurile pentru materialele consumabile (agent frigorific, filtre) în cadrul service-ului efectuat pe perioada de garanție.
Răspuns (31 iul 2026, 16:48):
• Lungimea exactă a traseelor frigorifice pentru fiecare obiectiv nu poate fi indicată, întrucât aceasta urmează a fi determinată de operatorul economic în urma examinării la fața locului și în funcție de soluția tehnică de montaj propusă.
• Operatorii economici au posibilitatea de a efectua vizita la obiective înainte de depunerea ofertelor, pentru evaluarea condițiilor de executare a lucrărilor și estimarea consumurilor de materiale necesare.
• Unitățile interioare și exterioare vor fi amplasate în funcție de configurația fiecărui obiectiv și de posibilitățile tehnice existente, cu respectarea normelor tehnice aplicabile și a recomandărilor producătorului.
• Operatorul economic este responsabil de evaluarea condițiilor de montaj în cadrul vizitei la obiective.
• Metoda de executare a lucrărilor se stabilește de către operatorul economic în funcție de condițiile existente la fiecare obiectiv, cu respectarea normelor de securitate și sănătate în muncă și a legislației aplicabile.
• Documentația de atribuire nu prevede în mod expres instalarea canalelor decorative. În cazul în care operatorul economic apreciază că acestea sunt necesare pentru executarea corespunzătoare a lucrărilor și obținerea unui rezultat final conform cerințelor, costurile aferente urmează a fi incluse în ofertă.
• Alimentarea electrică a aparatelor de aer condiționat va fi realizată în funcție de situația existentă la fiecare obiectiv și de soluția tehnică identificată în urma examinării la fața locului.
• Autoritatea contractantă nu deține planuri detaliate privind traseele electrice, distanțele până la tablourile electrice, numărul modulelor disponibile sau necesitatea unor tablouri suplimentare.
• Operatorii economici sunt încurajați să efectueze vizita la obiective pentru evaluarea acestor aspecte și întocmirea unei oferte complete.
• În cadrul prezentei proceduri nu este prevăzută demontarea sistemelor de climatizare existente, cu excepția cazurilor în care acest lucru este expres indicat în documentația de atribuire.
• Garanția lucrărilor de montaj va fi cea prevăzută de legislația în vigoare și de condițiile contractuale aplicabile, iar garanția echipamentelor va fi cea oferită de producător sau furnizor.
• Prezenta procedură are ca obiect furnizarea și instalarea aparatelor de aer condiționat și nu include servicii periodice de întreținere tehnică pe perioada de garanție, cu excepția obligațiilor ce revin executantului în vederea remedierii eventualelor deficiențe apărute în perioada de garanție, conform prevederilor contractului și legislației în vigoare.
Cu părere de rău întrebările se pun doar în perioada "Activ".
Clarificări
Document semnat cu succes
OK