Select the type of procedure
1
Enquiry period
with
03.09.2026 11:18
to 07.09.2026 00:00
to 07.09.2026 00:00
3 days left
2
Bidding period
with
07.09.2026 00:00
to 10.09.2026 15:00
to 10.09.2026 15:00
3
Auction
11.09.2026 15:00
4
Evaluation
5
Contract
Status
Enquiry period
Estimated value without VAT
112 500 MDL
Period of clarifications:
3 Sep 2026, 11:18 - 7 Sep 2026, 0:00
Submission of proposals:
7 Sep 2026, 0:00 - 10 Sep 2026, 15:00
Supplier technical support:
(+373) 79999801
Subscribe impossible
during the period Enquiry period
Mașină de spălat rufe (2 buc), Pompă de drenaj (evacuare apă din fântână) (2 buc), Imprimantă (2 buc), UPS Ultra Power (1 buc), Computer de birou All-in-One (5 buc)
Information about customer
Title
Fiscal code/IDNO
Address
2028, MOLDOVA, mun.Chişinău, mun.Chişinău, str. Sprîncenoaia 1
Web site
---
The contact person
Purchase data
Date created
3 Sep 2026, 11:18
Date modified
3 Sep 2026, 13:58
Achizitii.md ID
21671877
MTender ID
CPV
39700000-9 - Aparate de uz casnic
Type of procedure
Low cost purchase
Award criteria
The lowest price
Funding sources
List of lots
Documents of the procurement procedure
anunt simplificat_mașini și utilaje_030926_w.pdf
anunt simplificat_mașini și utilaje_030926_w.pdf
tenderNotice
- Anunț
3.09.26 11:18
Date:
3 Sep 2026, 13:58
Question's name:
Solicitare de eliminare a mărcilor comerciale și brandurilor din specificațiile tehnice (Procedură Relansată)
Question:
Constatăm că, în cadrul prezentei proceduri relansate, Autoritatea Contractantă a încărcat din nou același Caiet de Sarcini, care conține referințe directe la anumite branduri, producători, modele, tehnologii brevetate și denumiri comerciale de produse.
În acest context, rugăm respectuos Autoritatea Contractantă să revizuiască și să modifice documentația de atribuire, cu eliminarea definitivă a tuturor referințelor la mărci comerciale, producători, modele sau tehnologii brevetate, astfel încât specificațiile tehnice să fie formulate exclusiv prin caracteristici tehnice, funcționale și de performanță, aplicabile în mod general.
Menționăm că nominalizarea directă a unor mărci comerciale, producători sau modele specifice poate conduce la favorizarea anumitor produse sau operatori economici și la restrângerea nejustificată a concurenței. Or, potrivit art. 37 din Legea nr. 131/2015 privind achizițiile publice, specificațiile tehnice nu trebuie să indice o anumită origine, sursă, producție, marcă, brevet, tip sau model de fabricație atunci când această indicare are ca efect favorizarea sau eliminarea anumitor operatori economici ori produse.
Considerăm că, pentru asigurarea unui acces egal al tuturor operatorilor economici la procedură, cerințele tehnice trebuie să fie obiective, proporționale și formulate pe baza unor parametri de performanță și a unor cerințe funcționale general-valabile, fără orientarea către un anumit producător sau produs.
Prin urmare, vă solicităm respectuos să revizuiți Caietul de Sarcini și să excludeți toate denumirile comerciale, brandurile, producătorii, modelele și referințele la tehnologii brevetate, reformulând cerințele strict prin caracteristici tehnice și funcționale.
Considerăm această modificare necesară pentru asigurarea respectării principiilor concurenței loiale, tratamentului egal, transparenței și nediscriminării, precum și pentru evitarea restrângerii nejustificate a concurenței în cadrul procedurii de achiziție.
Date:
3 Sep 2026, 13:59
Question's name:
Solicitare de eliminare a mărcilor comerciale și brandurilor din specificațiile tehnice (Procedură Relansată)
Question:
Constatăm că, în cadrul prezentei proceduri relansate, Autoritatea Contractantă a încărcat din nou același Caiet de Sarcini, care conține referințe directe la anumite branduri, producători, modele, tehnologii brevetate și denumiri comerciale de produse.
În acest context, rugăm respectuos Autoritatea Contractantă să revizuiască și să modifice documentația de atribuire, cu eliminarea definitivă a tuturor referințelor la mărci comerciale, producători, modele sau tehnologii brevetate, astfel încât specificațiile tehnice să fie formulate exclusiv prin caracteristici tehnice, funcționale și de performanță, aplicabile în mod general.
Menționăm că nominalizarea directă a unor mărci comerciale, producători sau modele specifice poate conduce la favorizarea anumitor produse sau operatori economici și la restrângerea nejustificată a concurenței. Or, potrivit art. 37 din Legea nr. 131/2015 privind achizițiile publice, specificațiile tehnice nu trebuie să indice o anumită origine, sursă, producție, marcă, brevet, tip sau model de fabricație atunci când această indicare are ca efect favorizarea sau eliminarea anumitor operatori economici ori produse.
Considerăm că, pentru asigurarea unui acces egal al tuturor operatorilor economici la procedură, cerințele tehnice trebuie să fie obiective, proporționale și formulate pe baza unor parametri de performanță și a unor cerințe funcționale general-valabile, fără orientarea către un anumit producător sau produs.
Prin urmare, vă solicităm respectuos să revizuiți Caietul de Sarcini și să excludeți toate denumirile comerciale, brandurile, producătorii, modelele și referințele la tehnologii brevetate, reformulând cerințele strict prin caracteristici tehnice și funcționale.
Considerăm această modificare necesară pentru asigurarea respectării principiilor concurenței loiale, tratamentului egal, transparenței și nediscriminării, precum și pentru evitarea restrângerii nejustificate a concurenței în cadrul procedurii de achiziție.
Date:
3 Sep 2026, 14:02
Question's name:
Solicitare de eliminare a mărcilor comerciale și brandurilor din specificațiile tehnice (Procedură Relansată)
Question:
Constatăm că, în cadrul prezentei proceduri relansate, Autoritatea Contractantă a încărcat din nou același Caiet de Sarcini, care conține referințe directe la anumite branduri, producători, modele, tehnologii brevetate și denumiri comerciale de produse.
În acest context, rugăm respectuos Autoritatea Contractantă să revizuiască și să modifice documentația de atribuire, cu eliminarea definitivă a tuturor referințelor la mărci comerciale, producători, modele sau tehnologii brevetate, astfel încât specificațiile tehnice să fie formulate exclusiv prin caracteristici tehnice, funcționale și de performanță, aplicabile în mod general.
Menționăm că nominalizarea directă a unor mărci comerciale, producători sau modele specifice poate conduce la favorizarea anumitor produse sau operatori economici și la restrângerea nejustificată a concurenței. Or, potrivit art. 37 din Legea nr. 131/2015 privind achizițiile publice, specificațiile tehnice nu trebuie să indice o anumită origine, sursă, producție, marcă, brevet, tip sau model de fabricație atunci când această indicare are ca efect favorizarea sau eliminarea anumitor operatori economici ori produse.
Considerăm că, pentru asigurarea unui acces egal al tuturor operatorilor economici la procedură, cerințele tehnice trebuie să fie obiective, proporționale și formulate pe baza unor parametri de performanță și a unor cerințe funcționale general-valabile, fără orientarea către un anumit producător sau produs.
Prin urmare, vă solicităm respectuos să revizuiți Caietul de Sarcini și să excludeți toate denumirile comerciale, brandurile, producătorii, modelele și referințele la tehnologii brevetate, reformulând cerințele strict prin caracteristici tehnice și funcționale.
Considerăm această modificare necesară pentru asigurarea respectării principiilor concurenței loiale, tratamentului egal, transparenței și nediscriminării, precum și pentru evitarea restrângerii nejustificate a concurenței în cadrul procedurii de achiziție.
Only authorized platform users may ask questions during the clarification period.
Document successfully signed
OK