Public procurement
21666044
Soluția software destinată protecției, prevenirii, detectării și răspunsului la incidente de securitate cibernetică
1
Enquiry period
with 12.08.2026 14:03
to 26.08.2026 08:00
to 26.08.2026 08:00
2
Bidding period
with 26.08.2026 08:00
to 06.09.2026 08:00
to 06.09.2026 08:00
2 days left
3
Auction
4
Evaluation
5
Bids have been evaluated
Status
Active
Estimated value without VAT
70 000 MDL
Period of clarifications:
12 Aug 2026, 14:03 - 26 Aug 2026, 8:00
Submission of proposals:
26 Aug 2026, 8:00 - 6 Sep 2026, 8:00
Auction start date:
will not be used
Supplier technical support:
(+373) 79999801
This procedure is carried out without auction. Your offer is final and must contain the entire list of required documents.
Conform
Caietului de sarcini și documentatiei de atribuire
Caietului de sarcini și documentatiei de atribuire
Information about customer
Fiscal code/IDNO
Address
MD2004, MOLDOVA, mun.Chişinău, mun.Chişinău, str. Bucuriei 12a
Web site
---
The contact person
Purchase data
Date created
12 Aug 2026, 13:35
Date modified
14 Aug 2026, 10:40
Estimated value (without VAT)
70 000 MDL
Achizitii.md ID
21666044
MTender ID
Type of procedure
Open tender
Award criteria
The lowest price
Delivery address
MD2004, MOLDOVA, mun.Chişinău, mun.Chişinău, str. Bucuriei 12a
Contract period
25 Sep 2026 03:00 - 30 Dec 2026 02:00
List of positions
1)
Title
Soluția software destinată protecției, prevenirii, detectării și răspunsului la incidente de securitate cibernetică
CPV: 48500000-3 - Communication and multimedia software package
Quantity: 200.0
Unit of measurement: Bucata
Subscription settings saved.
Remember, you can always go back to the Subscriptions section and make changes to the frequency of receiving letters, delete or add categories and customers.
Вы уже подписаны на данный CPV код
Insufficient funds
You do not have enough funds in your account to set up a subscription. Top up your account, to continue.
Subscription Setup
Subscribe to daily email notifications according to selected CPV and/or IDNO categories for the period:
The subscription cost is 30 MDL with VAT per month.
View Regulations.
Documents of the procurement procedure
Soluția software destinată protecției, prevenirii, detectării și răspunsului la incidente de securitate cibernetică
Date:
21 Aug 2026, 10:06
Question's name:
Clarificare
Question:
Bună ziua. Vă rugăm să clarificați dacă funcționalitățile obligatorii EPP, EDR, protecție anti-ransomware, protecție împotriva atacurilor de rețea, control dispozitive, control Web, control aplicații, managementul riscurilor/vulnerabilităților și analiza în mediu izolat trebuie să fie integrate nativ într-o platformă unică și administrate din aceeași consolă centrală.
Answer (21 Aug 2026, 16:21):
Se confirmă că toate funcționalitățile solicitate – EPP, EDR, protecție anti-ransomware, protecție împotriva atacurilor de rețea, controlul dispozitivelor, controlul Web și al aplicațiilor, managementul riscurilor și vulnerabilităților, precum și analiza în mediu izolat – trebuie să facă parte integrantă din aceeași platformă de securitate și să fie gestionate centralizat dintr-o consolă unică.
Soluția software destinată protecției, prevenirii, detectării și răspunsului la incidente de securitate cibernetică
Date:
21 Aug 2026, 10:06
Question's name:
Funcționalitatea EDR
Question:
Vă rugăm să confirmați dacă funcționalitatea EDR trebuie să prezinte grafic relațiile dintre procese și resurse, cauza inițială/root cause, cronologia și întregul lanț al atacului și să asocieze evenimentele detectate cu tactici și tehnici din cadrul MITRE ATT&CK.
Answer (21 Aug 2026, 16:21):
Se confirmă că funcționalitatea EDR trebuie să permită reprezentarea grafică a relațiilor dintre procese și resurse, identificarea cauzei inițiale a incidentului (root cause), vizualizarea cronologiei și a lanțului complet al atacului, precum și asocierea evenimentelor de securitate identificate cu tacticile și tehnicile corespunzătoare cadrului MITRE ATT&CK.
Soluția software destinată protecției, prevenirii, detectării și răspunsului la incidente de securitate cibernetică
Date:
21 Aug 2026, 10:07
Question's name:
Corelarea automată a atacurilor între mai multe endpointuri
Question:
Vă rugăm să clarificați dacă, în cadrul funcționalității EDR solicitate, soluția trebuie să permită corelarea automată a evenimentelor și etapelor aceluiași atac identificate pe endpointuri diferite și consolidarea acestora într-un singur incident de securitate la nivelul organizației, fără necesitatea corelării manuale de către administrator.
Answer (21 Aug 2026, 16:22):
Se confirmă că soluția EDR trebuie să asigure corelarea automată a evenimentelor de securitate aferente aceluiași atac, inclusiv atunci când acestea sunt identificate pe endpointuri diferite, și consolidarea acestora într-un incident unic la nivelul organizației, fără a necesita corelarea manuală a evenimentelor de către administrator.
Soluția software destinată protecției, prevenirii, detectării și răspunsului la incidente de securitate cibernetică
Date:
21 Aug 2026, 10:09
Question's name:
Protecția anti-ransomware
Question:
În ceea ce privește protecția anti-ransomware, vă rugăm să precizați dacă, pe lângă detectarea și blocarea procesului de criptare, soluția trebuie să asigure mecanisme automate de protejare temporară și restaurare a fișierelor afectate, fără a depinde exclusiv de soluția standard de backup a Beneficiarului.
Answer (21 Aug 2026, 16:22):
Se confirmă că protecția împotriva ransomware trebuie să includă, pe lângă identificarea și blocarea activităților de criptare, mecanisme automate care să permită protejarea temporară și recuperarea fișierelor afectate. Aceste mecanisme reprezintă o măsură suplimentară de protecție și trebuie să poată funcționa independent de sistemul de backup utilizat de Beneficiar.
Unfortunately, questions can be asked only during the "Active" period.
Clarifications
Document successfully signed
OK