Select the type of procedure
Commercial procurement
21666007
1
Enquiry period
with
12.08.2026 13:19
to 24.08.2026 11:00
to 24.08.2026 11:00
2
Bidding period
with
24.08.2026 11:00
to 02.09.2026 10:00
to 02.09.2026 10:00
3
Auction
will not be used
4
Evaluation
5
Contract
Status
Evaluation
Estimated value without VAT
38 354 860 MDL
Period of clarifications:
12 Aug 2026, 13:19 - 24 Aug 2026, 11:00
Submission of proposals:
24 Aug 2026, 11:00 - 2 Sep 2026, 10:00
Supplier technical support:
(+373) 79999801
This procedure is carried out without auction. Your offer is final and must contain the entire list of required documents.
Subscribe impossible
during the period Evaluation
Conform cerințelor caietelor de sarcini
Information about customer
Fiscal code/IDNO
Address
MD2004, MOLDOVA, mun.Chişinău, mun.Chişinău, str. Bucuriei 12a
Web site
---
The contact person
Purchase data
Date created
12 Aug 2026, 13:19
Date modified
14 Aug 2026, 11:03
Achizitii.md ID
21666007
MTender ID
CPV
45200000-9 - Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice
Type of procedure
Open tender
Award criteria
The lowest price
Funding sources
List of lots
Documents of the procurement procedure
anunț de participare lucrari slurry seal r13.pdf
anunț de participare lucrari slurry seal r13.pdf
Bidding Documents
-
12.08.26 13:19
caiet de sarcini lot 1 r13 km 22+310-32+570 (modificat).docx
Documents history
-
caiet de sarcini lot 1 r13 km 22+310-32+570 (modificat).docx
ID: 1cd52ad8-30f0-47e7-9d70-1187b30dfb39
Bidding Documents
-
caiet de sarcini lot 1 slarry seal r13 km22+310-32+570.docx
ID: 1cd52ad8-30f0-47e7-9d70-1187b30dfb39
Bidding Documents
Bidding Documents
-
14.08.26 11:03
caiet de sarcini lot 2 r13 km 32+570-39+765 (modificat).docx
Documents history
-
caiet de sarcini lot 2 r13 km 32+570-39+765 (modificat).docx
ID: efde5378-9ec9-4931-bbd4-a5deb7c19629
Bidding Documents
-
caiet de sarcini lot 2 slarry seal r13 km 32+570-39+765.docx
ID: efde5378-9ec9-4931-bbd4-a5deb7c19629
Bidding Documents
Bidding Documents
-
14.08.26 11:03
Date:
13 Aug 2026, 07:42
Question's name:
Caiet de sarcini.
Question:
După frezarea fiecărui sector de drum, nu este indicat curățirea părții carosabile ?
Answer (14 Aug 2026, 11:04):
Caietul de sarcini a fost modificat
Date:
18 Aug 2026, 09:08
Question's name:
Caiet de sarcini
Question:
Unde sunt lucrări de terasament la Capitolul 3. Consolidarea acostamentelor ?
Answer (18 Aug 2026, 11:20):
Vă informăm că, pentru executarea lucrărilor de consolidare a acostamentelor, nu este necesară efectuarea unor lucrări suplimentare de terasament. Totodată, precizăm că lucrările de pregătire și amenajare a platformei acostamentelor sunt incluse în norma de deviz DI115.
Date:
18 Aug 2026, 10:35
Question's name:
Anuntul de participare
Question:
Va rugam sa precizati daca este necesar participarea la ambele loturi, s-au se poate de participat doar la un sungur lot ?
Answer (18 Aug 2026, 11:00):
Evaluarea ofertele se efectuiază pe fiecare lot în parte, respectiv puteți participa la un singur lot sau la ambele
Date:
18 Aug 2026, 16:33
Question's name:
caiet de sarcini
Question:
Lotul I poz. 69 și 76 Amenajarea stratului de egalizare din beton asfaltic cu utilizarea distribuitorului de mixturi asfaltice (Mixtura asfaltica preparata la cald cu agregate marunte BA 16 rul. 50/70). Corect ar fi beton asfaltic cu agregat mare BAD 22,4
Answer (19 Aug 2026, 08:22):
La prezentarea ofertei tehnice se va utiliza betonul asfaltic cu agregat mare BAD 22.4
Date:
21 Aug 2026, 11:54
Question's name:
Caiet de sarcini
Question:
Stilp metalic confectionat industrial,Ce măsură ?
Answer (24 Aug 2026, 10:30):
-Stâlpii (suport metalic) pentru indicatoarele rutiere au lungimea curentă de minimum 3,50 m, respectiv diametru este de Ǿ 56-60 mm, iar în cazul cînd suportul metalic este mai mare de 3,50 m, atunci diametru este de Ǿ 70-76 mm.
Date:
21 Aug 2026, 13:17
Question's name:
Caiet de sarcini
Question:
Indicator de circulatie din tabla de otel sau aluminiu, produs industrial (100 buc). Ce fel de indicatoare ?
Answer (24 Aug 2026, 10:31):
- Conform SM SR 1848-2:2021, pct. 7.2.1 panourile suport se confecționează din tablă de oțel cu grosimea de minimum 1 mm sau tablă de aluminiu cu grosimea de minimum 2 mm, astfel încât să se realizeze cu precizie formele și dimensiunile prevăzute în standardele referitor la semnalizarea rutieră.
Totodată, fiecare indicator rutier trebuie să poarte pe spate o etichetă greu destructibilă, cu o suprafață de maximum 30 cm2, care să precizeze producătorul sau furnizorul (atunci când acesta nu este și producător), producătorul foliei retroreflectorizante, anul de fabricație și cuvintele „indicator garantat”. Stâlpii (suport metalic) pentru indicatoarele rutiere ce au lungimea curentă de minimum 3,50 m, respectiv diametru este de Ǿ 56-60 mm, iar în cazul cînd suportul metalic este mai mare de 3,50 m, atunci diametru este de Ǿ 70-76 mm.Ceea ce ține de mijloacele de susținere a indicatoarelor rutiere au lungimea curente de minimum 3,50 m. Stâlpi de lungime mai mică se utilizează numai pentru indicatoare amplasate pe colțurile insulelor separatoare sau direcționale din intersecții.
Date:
21 Aug 2026, 13:20
Question's name:
Caiet de sarcini
Question:
Indicator de circulatie din tabla de otel sau aluminiu, produs industrial montat pe 2 stilpi gata (20 buc). Ce fel de indicatoare, și ce măsură , grosime au stîlpii ?
Answer (24 Aug 2026, 10:32):
Stâlpii pentru suportul metalic sunt mai mari de 3,50 m, diametrul lor este de Ǿ 70-76 mm (din material zincat).
Indicatoarele se confecționează din tablă de oțel cu grosimea de minimum 1 mm sau tablă de aluminiu cu grosimea de minimum 2 mm.
Beneficiarul va accepta ambele tipuri de material, cu condiția ca acestea să respecte cerințele SM SR 1848-2:2021.
Date:
24 Aug 2026, 09:50
Question's name:
Caiet de sarcini
Question:
Dati tipul si dimensiunile indicatoarelor rutiere, pentru evitarea greselilor in deviz, sau corectati caietul de sarcini
Answer (24 Aug 2026, 10:32):
Conform SM SR 1848-2:2021, pct. 7.2.1 panourile suport se confecționează din tablă de oțel cu grosimea de minimum 1 mm sau tablă de aluminiu cu grosimea de minimum 2 mm, astfel încât să se realizeze cu precizie formele și dimensiunile prevăzute în standardele referitor la semnalizarea rutieră.
Totodată, fiecare indicator rutier trebuie să poarte pe spate o etichetă greu destructibilă, cu o suprafață de maximum 30 cm2, care să precizeze producătorul sau furnizorul (atunci când acesta nu este și producător), producătorul foliei retroreflectorizante, anul de fabricație și cuvintele „indicator garantat”. Stâlpii (suport metalic) pentru indicatoarele rutiere ce au lungimea curentă de minimum 3,50 m, respectiv diametru este de Ǿ 56-60 mm, iar în cazul cînd suportul metalic este mai mare de 3,50 m, atunci diametru este de Ǿ 70-76 mm.
Date:
24 Aug 2026, 10:06
Question's name:
Caiet de sarcini
Question:
Pozitia 87 - codul DI115 aplicativ - Consolidarea acostamentelor cu un strat de piatra sparta de 10 cm, b=1,0 m (norma de consum pentru Asfalt frezat, se modifica 0,150 m3) = m2 6 900,00.
Materialul Asfalt frezat - se pune pret la acest material sau ramane cu pretul 0?
Answer (24 Aug 2026, 10:45):
Materialul frezat este obținut ca urmare a proceselor tehnologice anterioare de frezare. Respectiv în oferta dvs Materialul frezat se va include cu prețul 0 (zero) lei.
Only authorized platform users may ask questions during the clarification period.
Document successfully signed
OK