Select the type of procedure
1
Enquiry period
with
11.08.2026 16:36
to 20.08.2026 17:23
to 20.08.2026 17:23
2
Bidding period
with
20.08.2026 17:23
to 02.09.2026 17:23
to 02.09.2026 17:23
1 day left
3
Auction
03.09.2026 15:00
4
Evaluation
5
Contract
Status
Bidding period
Estimated value without VAT
594 200 MDL
Period of clarifications:
11 Aug 2026, 16:36 - 20 Aug 2026, 17:23
Submission of proposals:
20 Aug 2026, 17:23 - 2 Sep 2026, 17:23
Supplier technical support:
(+373) 79999801
Subscribe impossible
during the period Bidding period
Servicii de traducere
Information about customer
Fiscal code/IDNO
Address
2012, MOLDOVA, mun.Chişinău, mun.Chişinău, 31 August 1989 nr.82
Web site
---
The contact person
Purchase data
Date created
11 Aug 2026, 16:22
Date modified
18 Aug 2026, 14:30
Achizitii.md ID
21665716
MTender ID
CPV
79530000-8 - Servicii de traducere
Type of procedure
Open tender
Award criteria
The lowest price
Funding sources
List of lots
Documents of the procurement procedure
202608111624_anunt_de_participare servicii de traduceri pt 2026.doc
Bidding Documents
-
11.08.26 16:36
Date:
18 Aug 2026, 14:30
Question's name:
Documentația standart
Question:
Bună ziua. În Anunțul de participare sunt solicitate Anexele nr. 7, 8, 12, 14, 22 și 23 la Documentația standard, însă acestea nu se regăsesc separat în documentele anexate procedurii. Vă rugăm să confirmați dacă putem utilizeza formularele prevăzute în Documentația standard pentru realizarea achizițiilor publice de bunuri și servicii, aprobată prin Ordinul Ministerului Finanțelor nr. 115 din 15.09.2021, sau dacă dvs. urmează să publicați aceste formulare (anexe). Mulțumesc.
Answer (18 Aug 2026, 15:45):
Bună ziua. Urmează a fi utilizate formularele prevăzute în Documentația standard pentru realizarea achizițiilor publice de bunuri și servicii, aprobată prin Ordinul Ministerului Finanțelor nr. 115 din 15.09.2021. Autoritatea contractantă nu este obligată să anexeze la procedură întreaga Documentație standard, în cazul în care informațiile și cerințele necesare sunt cuprinse în Anunțul de participare.
Date:
18 Aug 2026, 14:45
Question's name:
Numărul exact de pagini
Question:
Bună ziua.
Vă rugăm să clarificați volumul de servicii care urmează a fi utilizat pentru întocmirea ofertei financiare. În coloana „Cantitatea” sunt indicate, spre exemplu, 3.500 pagini pentru limba engleză, 800 pagini pentru limba franceză și 2.200 pagini pentru limba germană, în timp ce în coloana „Specificația tehnică deplină solicitată” sunt indicate în paranteză volumele de 10.000, 1.700 și, respectiv, 3.000 pagini.
Vă rugăm să confirmați dacă oferta financiară și Anexa nr. 23 urmează a fi calculate în baza cantităților indicate în coloana „Cantitatea”, respectiv pentru un volum total de 8.490 pagini, sau în baza volumelor indicate în descrierea tehnică, respectiv 19.410 pagini.
Answer (18 Aug 2026, 15:46):
Bună ziua. Pentru întocmirea ofertei urmează a fi utilizate cantitățile indicate în coloana „Cantitatea” de la pct. 8 din Anunțul de participare, precum și cantitățile indicate în rubrica „Cantitatea” din SIA RSAP MTender aferentă procedurii.
Date:
18 Aug 2026, 15:04
Question's name:
Numărul de pagini
Question:
Bună ziua.
Vă rugăm să clarificați volumul de servicii care urmează a fi utilizat pentru întocmirea ofertei financiare. În coloana „Cantitatea” sunt indicate, spre exemplu, 3.500 pagini pentru limba engleză, 800 pagini pentru limba franceză și 2.200 pagini pentru limba germană, în timp ce în coloana „Specificația tehnică deplină solicitată” sunt indicate în paranteză volumele de 10.000, 1.700 și, respectiv, 3.000 pagini.
Vă rugăm să confirmați dacă oferta financiară și Anexa nr. 23 urmează a fi calculate în baza cantităților indicate în coloana „Cantitatea”, respectiv pentru un volum total de 8.490 pagini, sau în baza volumelor indicate în descrierea tehnică, respectiv 19.410 pagini.
Answer (18 Aug 2026, 15:46):
Bună ziua. Pentru întocmirea ofertei urmează a fi utilizate cantitățile indicate în coloana „Cantitatea” de la pct. 8 din Anunțul de participare, precum și cantitățile indicate în rubrica „Cantitatea” din SIA RSAP MTender aferentă procedurii.
Only authorized platform users may ask questions during the clarification period.
Document successfully signed
OK