Select the type of procedure
21665502
1
Enquiry period
with
11.08.2026 12:40
to 21.08.2026 14:00
to 21.08.2026 14:00
2
Bidding period
with
21.08.2026 14:00
to 11.09.2026 14:00
to 11.09.2026 14:00
10 days left
3
Auction
will not be used
4
Evaluation
5
Contract
Status
Bidding period
Estimated value without VAT
74 962 450 MDL
Period of clarifications:
11 Aug 2026, 12:40 - 21 Aug 2026, 14:00
Submission of proposals:
21 Aug 2026, 14:00 - 11 Sep 2026, 14:00
Supplier technical support:
(+373) 79999801
This procedure is carried out without auction. Your offer is final and must contain the entire list of required documents.
Subscribe impossible
during the period Bidding period
Lucrări de restaurare a fațadelor și reconstrucția acoperișului clădirii Primăriei municipiului Chișinău din bd. Ștefan cel Mare și Sfînt 83
Information about customer
Fiscal code/IDNO
Address
2004, MOLDOVA, mun.Chişinău, mun.Chişinău, 31 August 1989 nr.100
Web site
---
The contact person
Purchase data
Date created
11 Aug 2026, 12:22
Date modified
20 Aug 2026, 10:14
Achizitii.md ID
21665502
MTender ID
CPV
45210000-2 - Lucrări de construcţii de clădiri
Type of procedure
Open tender
Award criteria
The lowest price
Funding sources
List of lots
Documents of the procurement procedure
202608111230_3329-2-2 Restaurarea fatadelor si reconstituirea decorului arhitectural. (Cladirea Primariei) F1B.semnat.pdf
Bidding Documents
-
11.08.26 12:40
202608111230_3329-2-1-1 Lucrari de constructii (CBA) F1B.semnat.pdf
Bidding Documents
-
11.08.26 12:40
202608111230_3329-2-1-3 Echipament electric de forta (Demontare) F1.semnat.pdf
Bidding Documents
-
11.08.26 12:40
202608111230_3329-2-2 Restaurarea fatadelor si reconstituirea decorului arhitectural (Cladirea Primariei) F1.semnat.pdf
Bidding Documents
-
11.08.26 12:40
202608111230_3329-2-1-1 Lucrari de constructii (CBA) F1.semnat.pdf
Bidding Documents
-
11.08.26 12:40
202608111230_3329-2-1-3 Echipament electric de forta (Demontare) F1B.semnat.pdf
Bidding Documents
-
11.08.26 12:40
202608111230_3239-2-1-5 Ventilatie si conditionarea aerului F1B.semnat.pdf
Bidding Documents
-
11.08.26 12:40
202608111230_3329-2-3 Restaurarea fatadelor si reconstituirea decorului arhitectural. (Aripa cladirii Primariei) F1B.semnat.pdf
Bidding Documents
-
11.08.26 12:40
202608111230_3329-2-1-5 Ventilatie si conditionarea aerului F1.semnat.pdf
Bidding Documents
-
11.08.26 12:40
202608111230_3329-2-3 Restaurarea fatadelor si reconstituirea decorului arhitectural (Aripa cladirii Primariei) F1.semnat.pdf
Bidding Documents
-
11.08.26 12:40
202608111230_3329-2-1-4 Echipament electric de forta F1.semnat.pdf
Bidding Documents
-
11.08.26 12:40
202608111230_3329-2-1-4 Echipament electric de forta F1B.semnat.pdf
Bidding Documents
-
11.08.26 12:40
Date:
20 Aug 2026, 10:14
Question's name:
Lucrari de constructii (CBA)
Question:
Nu coincide norma resurselor la toate pozitiile din devizul "Lucrari de constructii (CBA)" cu norma resurselor din Wincmeta...presupun ca a fost aplicat un coeficient, daca da care este acela? modificati si plasati din nou
Answer (20 Aug 2026, 16:03):
Diferențele constatate la normele de resurse din devizul „Lucrări de construcții (CBA)” față de normele din WinCmeta rezultă din aplicarea coeficientului 1,2, în conformitate cu prevederile Ordinului nr. 117 din 03.09.2007. Aplicarea acestui coeficient este justificată de prevederile normative aferente calculării consumurilor de resurse.
Date:
20 Aug 2026, 13:32
Question's name:
Garanția de ofertă
Question:
În cazul depunerii ofertei de către o asociere de operatori economici, vă rugăm să confirmați dacă este acceptabilă constituirea garanției pentru ofertă de către Asociatul secund, emisă în numele asocierii.
Answer (20 Aug 2026, 15:57):
Da. În cazul depunerii ofertei de către o asociere de operatori economici, garanția pentru ofertă poate fi constituită de unul dintre membrii asocierii, inclusiv de Asociatul secund, cu condiția respectării cerințelor prevăzute de art. 68 din Legea nr. 131/2015 privind achizițiile publice și a cerințelor stabilite în documentația de atribuire. În acest caz, garanția pentru ofertă trebuie să fie emisă în numele asocierii, respectiv să indice în mod expres că aceasta garantează oferta comună depusă de asociere și să producă efecte juridice față de întreaga asociere.
Only authorized platform users may ask questions during the clarification period.
Document successfully signed
OK