Select the type of procedure
Commercial procurement
21665489
1
Enquiry period
with
12.08.2026 08:38
to 17.08.2026 11:00
to 17.08.2026 11:00
2
Bidding period
with
17.08.2026 11:00
to 25.08.2026 11:00
to 25.08.2026 11:00
3
Auction
will not be used
4
Evaluation
5
Contract
Status
Evaluation
Estimated value without VAT
634 800 MDL
Period of clarifications:
12 Aug 2026, 8:38 - 17 Aug 2026, 11:00
Submission of proposals:
17 Aug 2026, 11:00 - 25 Aug 2026, 11:00
Supplier technical support:
(+373) 79999801
This procedure is carried out without auction. Your offer is final and must contain the entire list of required documents.
Subscribe impossible
during the period Evaluation
Lucrări de reparație capitală a birourilor din clădirea situată pe str. Ștefan cel Mare, nr.14, or. Cimișlia, inclusiv amenajarea ghișeului pentru primirea și eliberarea actelor
Information about customer
Fiscal code/IDNO
Address
MD-2005, MOLDOVA, mun.Chişinău, mun.Chişinău, str. A.Puskin 47
Web site
---
The contact person
Purchase data
Date created
12 Aug 2026, 8:38
Date modified
14 Aug 2026, 11:14
Achizitii.md ID
21665489
MTender ID
CPV
45400000-1 - Lucrări de finisare a construcţiilor
Type of procedure
Request price offers (works)
Award criteria
The lowest price
Funding sources
List of lots
Documents of the procurement procedure
anunț de participare.semnat (1).pdf
anunț de participare.semnat (1).pdf
Bidding Documents
-
12.08.26 08:38
caiet de sarcini sct cimișlia.pdf
caiet de sarcini sct cimișlia.pdf
Bidding Documents
-
12.08.26 08:38
Date:
14 Aug 2026, 11:14
Question's name:
Buna ziua!
Question:
Lucrari de montare, poz.68 desfasurati va rog,(dimensiuni? manopera? norma?) multumesc!
Answer (17 Aug 2026, 09:59):
Buna ziua, vă rugăm să precizați la care poz. 68 va-ți referit deoarece avem poz.1.1.68 sau 1.2.68 ca să vă putem oferi un raspuns concret la acea poz.
Date:
16 Aug 2026, 14:30
Question's name:
Solicitare de clarificare privind lipsa proiectului și a soluțiilor tehnice
Question:
În documentația de atribuire este prezentată doar lista cantităților de lucrări, fără proiect tehnic, planuri, schițe, scheme electrice, planuri de amplasare a instalațiilor și alte soluții tehnice necesare pentru calcularea corectă și uniformă a ofertelor.
Potrivit art. 37 din Legea nr. 131/2015 privind achizițiile publice, specificațiile tehnice trebuie să permită accesul egal al operatorilor economici și să nu creeze obstacole nejustificate concurenței. Totodată, cerințele tehnice trebuie formulate suficient de clar și complet, astfel încât obiectul achiziției și obligațiile viitorului antreprenor să poată fi determinate în mod obiectiv.
În lipsa documentelor tehnice menționate, ofertanții sunt obligați să stabilească individual soluțiile constructive, materialele, amplasarea instalațiilor și tehnologia de execuție. Această situație poate conduce la calcularea ofertelor pe baze diferite și la imposibilitatea comparării lor în condiții egale.
Vă rugăm să clarificați:
Există un proiect, planuri, schițe, scheme electrice și planuri de amplasare a instalațiilor în baza cărora au fost determinate cantitățile de lucrări?
Dacă acestea există, vă rugăm să le publicați integral în SIA RSAP, pentru a asigura accesul egal al tuturor operatorilor economici.
Dacă asemenea documente nu există, vă rugăm să indicați în baza căror măsurători și soluții tehnice au fost calculate volumele și cum trebuie ofertanții să determine în mod identic materialele, tehnologia și costurile lucrărilor.
Cine va răspunde pentru eventualele diferențe dintre cantitățile publicate și situația reală din teren?
În cazul în care soluțiile urmează să fie coordonate doar după atribuirea contractului, vă rugăm să precizați criteriile tehnice și financiare în baza cărora vor fi acceptate aceste soluții, astfel încât să nu fie modificat ulterior obiectul și valoarea contractului.
Solicităm completarea documentației cu informațiile tehnice necesare, pentru ca ofertele să fie întocmite pe aceleași baze și pentru a exclude avantajarea unui operator economic care ar putea cunoaște anticipat soluțiile tehnice avute în vedere de autoritatea contractantă. Va mulțumim.
Answer (17 Aug 2026, 10:24):
Buna ziua,
La etapa elaborării documentației de atribuire, nu a fost elaborat un proiect tehnic de execuție și, respectiv, nu există planuri, schițe, scheme electrice sau planuri detaliate de amplasare de instalațiilor care să însoțească documentația de atribuire.
Cantitățile de lucrări incluse în lista de cantități au fost determionate în baza documentației cadastrale existente, precum și a situației și parametrilor identificați pentru obiectul achiziției. Soluțiile tehnice detaliate, materialele și metodele de execuție urmează să fie stabilite în conformitate cu cerințele tehnice aplicabile și cu situația reală din teren în etapa corespunzătoare de proiectare și/sau execuție, după caz.
În acest context, ofertanții urmează să intocmească ofertele în baza documentației de atribuire și a listei cantităților de lucrări publicate, ținând cont de cerințele și condițiile prevăzute în documentație.
Eventualele neconcordanțe dintre cantitățile estimate și situația reală din teren vor fi examinate în conformitate cu prevederile contractuale și cu legislația aplicabilă, fără modifiacarea nejustificată a obiectului achiziției.
Prin urmare, nu există alte documente tehnice suplimentare care să poată fi publicate la această etapă, cantitățile de lucrări fiind stabilite în baza documentației cadastrale disponibile.
Vă sugerăm pentru mai multă claritate în vederea elaborării ofertei dvs, să vă deplasați la adresa str. Ștefan cel Mare, nr.14, or. Cimișlia.
Vă mulțimim.
Only authorized platform users may ask questions during the clarification period.
Document successfully signed
OK