Select the type of procedure
21665252
1
Enquiry period
with
10.08.2026 16:50
to 27.08.2026 09:41
to 27.08.2026 09:41
2
Bidding period
with
27.08.2026 09:41
to 17.09.2026 10:01
to 17.09.2026 10:01
16 days left
3
Auction
18.09.2026 12:00
4
Evaluation
5
Contract
Status
Bidding period
Estimated value without VAT
7 084 697,13 MDL
Period of clarifications:
10 Aug 2026, 16:50 - 27 Aug 2026, 9:41
Submission of proposals:
27 Aug 2026, 9:41 - 17 Sep 2026, 10:01
Supplier technical support:
(+373) 79999801
Subscribe impossible
during the period Bidding period
“Achiziționarea produselor radiofarmaceutice necesare instituțiilor medico-sanitare publice pentru anul 2027”
Information about customer
Fiscal code/IDNO
Address
MD-2005, MOLDOVA, mun.Chişinău, locality, mun. Chișinău MD-2005, bd. Grigore Vieru, 22/2
Web site
---
The contact person
Purchase data
Date created
10 Aug 2026, 16:17
Date modified
17 Aug 2026, 14:12
Achizitii.md ID
21665252
MTender ID
CPV
33600000-6 - Produse farmaceutice
Type of procedure
Open tender
Award criteria
The lowest price
Funding sources
List of lots
Active
Lot nr. 4 - Generator Mo99-Tc99m (TC 99 M - Pertechnetate) 18-20 GBq (la data predării-primirii generatorului)
Budget: 2907000.0 MDL
Active
Lot nr. 9 - Tc 99m-ALBUMINA UMANA (nanocoloidă) (analog NanoScan)
Budget: 33610.0 MDL
Active
Documents of the procurement procedure
Declaratie privind valabilitatea ofertei_Model
Bidding Documents
Declaratie privind valabilitatea ofertei_Model
10.08.26 16:50
Anunt de participare Radiofarmacie 2027.signed
Bidding Documents
Anunt de participare Radiofarmacie 2027.signed
10.08.26 16:50
Declaratie beneficiari efectivi_Model
Bidding Documents
Declaratie beneficiari efectivi_Model
10.08.26 16:50
Scrisoare de garantie bancara_Model
Bidding Documents
Scrisoare de garantie bancara_Model
10.08.26 16:50
Anunt de participare ACTUALIZAT 17.08.2026.signed
Bidding Documents
Anunt de participare ACTUALIZAT 17.08.2026.signed
17.08.26 14:12
Propunerea tehnică ACTUALIZAT 17.08.2026
Technical Specifications
Propunerea tehnică ACTUALIZAT 17.08.2026
17.08.26 14:12
Tc 99m-ALBUMINA UMANA (nanocoloidă) (analog NanoScan)
Date:
13 Aug 2026, 16:25
Question's name:
eroare tehnică
Question:
Conform indicațiilor aprobate ale produsului, NanoScan este utilizat pentru limfoscintigrafie și identificarea ganglionilor limfatici santinelă, nu pentru scintigrafia pulmonară de perfuzie. Pentru scintigrafia pulmonară de perfuzie se utilizează macroagregate de albumină umană (Tc-99m MAA).
Vă rugăm să modificați corespunzător descrierea tehnică.
Answer (17 Aug 2026, 14:17):
Bună ziua, au fost operate modificări pentru lotul Tc 99m-ALBUMINA UMANA (nanocoloidă) (analog NanoScan). Mulțumim pentru clarificare.
Acidum N-[2,4,6-trimethyl-3-bromacetanilid]-iminodiacetic (analog MbriDa) sau Mebrofenin [N-(3-bromo-2,4,6-trimethylphenyl-carbamoylmethyl)- iminodiacetic acid] (analog Bromo-Biliaron (BrIDA)
Date:
19 Aug 2026, 12:04
Question's name:
termen de valabilitate restant (la momentul livrării)
Question:
Având în vedere că produsul are un termen total de valabilitate de 12 luni și că testarea și eliberarea seriei necesită timp, termenul restant de valabilitate la momentul livrării poate fi cuprins între 6 și 9 luni.
Vă rugăm să modificați cerința și să acceptați pentru acest lot un termen restant de valabilitate de cel puțin 6 luni la momentul livrării.
Answer (20 Aug 2026, 23:07):
Bună ziua,
Autoritatea contractantă a examinat clarificarea dumneavoastră și vă comunică despre faptul că menținerea cerinței stabilite în documentația de atribuire este necesară pentru a asigura instituției beneficiare o perioadă suficientă pentru recepționarea, păstrarea și utilizarea produsului, precum și pentru a reduce riscul expirării acestuia înainte de consumul integral.
Totodată, se menționează că necesarul estimat pentru produsul respectiv este unul redus, iar existența unui termen restant de valabilitate cât mai îndelungat la momentul livrării este esențială pentru asigurarea disponibilității produsului pe întreaga perioadă în care poate apărea necesitatea administrării acestuia și pentru evitarea riscului de expirare înainte de utilizare.
Prin urmare, cerința privind termenul restant de valabilitate se menține neschimbată. Mulțumim pentru clarificare.
Acidum N-[2,4,6-trimethyl-3-bromacetanilid]-iminodiacetic (analog MbriDa) sau Mebrofenin [N-(3-bromo-2,4,6-trimethylphenyl-carbamoylmethyl)- iminodiacetic acid] (analog Bromo-Biliaron (BrIDA)
Date:
21 Aug 2026, 17:35
Question's name:
termen de valabilitate restant (la momentul livrării)
Question:
Bună ziua!
Dorim să precizăm că solicitarea noastră nu presupune livrarea produsului cu un termen restant de valabilitate de numai 6 luni. Produsul va fi livrat cu cel mai bun termen de valabilitate.
Totuși, având în vedere că termenul total de valabilitate al produsului este de numai 12 luni, există posibilitatea ca acesta să nu poată fi fabricat, testat, eliberat și pregătit pentru expediere în primele 1–2 luni de la data fabricării.
Pentru celelalte produse din cadrul procedurii este solicitat un termen restant de minimum 9 luni, ceea ce, raportat la termenul lor total de valabilitate, reprezintă aproximativ 50%. Considerăm că aceeași abordare proporțională trebuie aplicată și pentru acest produs.
Prin urmare, pentru produsul cu termenul total de valabilitate de 12 luni, vă rugăm să acceptați un termen restant de minimum 6 luni la momentul livrării.
Vă mulțumim pentru reexaminarea solicitării.
Answer (25 Aug 2026, 09:41):
Vă mulțumim pentru precizările suplimentare.
Menționăm că stabilirea termenului restant de valabilitate nu se realizează exclusiv prin raportarea procentuală la termenul total de valabilitate al produsului, ci ține cont de necesitățile efective ale instituțiilor beneficiare, de perioada pentru care se efectuează achiziția, de ritmul estimat de consum, precum și de necesitatea prevenirii riscului de expirare a produselor înainte de utilizarea acestora.
Totodată, mențiunea potrivit căreia produsul va fi livrat cu „cel mai bun termen de valabilitate disponibil” nu poate substitui stabilirea unei cerințe minime obiective și verificabile în documentația de atribuire.
Prin urmare, având în vedere particularitățile de utilizare ale produsului, cantitatea redusă solicitată și necesitatea asigurării unei perioade cât mai îndelungate pentru utilizarea acestuia în condiții de siguranță și fără riscul generării unor pierderi prin expirare, solicitarea de reducere a termenului restant de valabilitate la minimum 6 luni nu poate fi acceptată.
Only authorized platform users may ask questions during the clarification period.
Document successfully signed
OK