Public procurement
21659319
Lotul nr. 1 - Aparate de aer condiționat pentru grădinițele de copii subordonate
1
Enquiry period
with 24.07.2026 11:37
to 02.08.2026 16:48
to 02.08.2026 16:48
2
Bidding period
with 02.08.2026 16:48
to 07.08.2026 16:48
to 07.08.2026 16:48
3
Auction
with 10.08.2026 15:00
to 10.08.2026 15:18
to 10.08.2026 15:18
4
Evaluation
5
Bids have been evaluated
Status
Active
Estimated value without VAT
175 000 MDL
Period of clarifications:
24 Jul 2026, 11:37 - 2 Aug 2026, 16:48
Submission of proposals:
2 Aug 2026, 16:48 - 7 Aug 2026, 16:48
Auction start date:
10 Aug 2026, 15:00
Supplier technical support:
(+373) 79999801
Lotul nr. 1 - Aparate de aer condiționat pentru grădinițele de copii subordonate
Information about customer
Fiscal code/IDNO
Address
2044, MOLDOVA, mun.Chişinău, mun.Chişinău, str. Aleco Russo, 57
Web site
---
The contact person
Purchase data
Date created
24 Jul 2026, 11:26
Date modified
27 Jul 2026, 14:12
Estimated value (without VAT)
175 000 MDL
The minimum downward of the price
17,50 MDL
Achizitii.md ID
21659319
MTender ID
Type of procedure
Request price offers (goods)
Award criteria
The lowest price
Delivery address
2044, MOLDOVA, mun.Chişinău, mun.Chişinău, str. Aleco Russo, 57
Contract period
5 Aug 2026 11:34 - 31 Dec 2026 11:34
List of positions
1)
Title
Lotul nr. 1 - Aparate de aer condiționat pentru grădinițele de copii subordonate
CPV: 42500000-1 - Cooling and ventilation equipment
Quantity: 19.0
Unit of measurement: Bucata
Subscription settings saved.
Remember, you can always go back to the Subscriptions section and make changes to the frequency of receiving letters, delete or add categories and customers.
Вы уже подписаны на данный CPV код
Insufficient funds
You do not have enough funds in your account to set up a subscription. Top up your account, to continue.
Subscription Setup
Subscribe to daily email notifications according to selected CPV and/or IDNO categories for the period:
The subscription cost is 30 MDL with VAT per month.
View Regulations.
Documents of the procurement procedure
anexa nr. 8 lt petru zadnipru.pdf
anexa nr. 8 lt petru zadnipru.pdf
Bidding Documents
-
24.07.26 11:37
anexa nr. 1 grădinița nr. 30.pdf
anexa nr. 1 grădinița nr. 30.pdf
Bidding Documents
-
24.07.26 11:37
anunț de participare (1).signed.pdf
anunț de participare (1).signed.pdf
Bidding Documents
-
24.07.26 11:37
anexa nr. 5 grădinița nr. 188.pdf
anexa nr. 5 grădinița nr. 188.pdf
Bidding Documents
-
24.07.26 11:37
anexa nr. 6 grădinița nr. 211.pdf
anexa nr. 6 grădinița nr. 211.pdf
Bidding Documents
-
24.07.26 11:37
anexa nr. 4 grădinița nr. 149.pdf
anexa nr. 4 grădinița nr. 149.pdf
Bidding Documents
-
24.07.26 11:37
anexa nr. 2 grădinița nr. 32.pdf
anexa nr. 2 grădinița nr. 32.pdf
Bidding Documents
-
24.07.26 11:37
anexa nr. 7 grădinița nr. 212.pdf
anexa nr. 7 grădinița nr. 212.pdf
Bidding Documents
-
24.07.26 11:37
anexa nr. 3 grădinița nr. 128.pdf
anexa nr. 3 grădinița nr. 128.pdf
Bidding Documents
-
24.07.26 11:37
The offers of the participants are available below, you can view the documents for the offers by clicking on the folder icon.
Based on the Working Group Decision, the selection of a winner requires:
1) Choose winner by clicking the button "Winner.”
2) Отправить в течении 3 дней на почту AAP bap@tender.gov.md отсканированное решение рабочей группы.
4) After choosing the winner, press the button: "Confirm"..
Qualification
№
Participant(s) name(s)
Normalized price
Status
1
Participant(s) name(s):
Feniximpex SRL
Normalized price:
187 039,02 MDL
Status:
Cancelled
Other grounds for rejecting the offer
18.08.26 14:38
Reason: Other grounds for rejecting the offer
Qualification documents
Documents folder missing
Documents provided with the proposal
confirmare producator eee (lista producatorilor).signed.pdf
confirmare producator eee (lista producatorilor).signed.pdf
ID: 1950704e-e8fa-4fd4-96a6-d966b6a15cb1
Financial proposal
MSIGN
Date of download:
7.08.26 12:52
Opening date:
18.08.26 14:35
declaratie garantie.signed.pdf
declaratie garantie.signed.pdf
ID: 1ce7e351-c388-4d76-918d-8fd573db5e74
Financial proposal
MSIGN
Date of download:
7.08.26 12:52
Opening date:
18.08.26 14:35
Financial proposal
MSIGN
Date of download:
7.08.26 12:52
Opening date:
18.08.26 14:35
anexa nr.22 anexa 23.signed.pdf
anexa nr.22 anexa 23.signed.pdf
ID: 5f6dc169-e9a0-41e0-a049-f3b4113f4c1b
Financial proposal
MSIGN
Date of download:
7.08.26 12:52
Opening date:
18.08.26 14:35
certificat de atribuire a contului bancar.signed.pdf
certificat de atribuire a contului bancar.signed.pdf
ID: 72dbd599-ce13-41a3-bc79-8344a5674852
Financial proposal
MSIGN
Date of download:
7.08.26 12:52
Opening date:
18.08.26 14:35
certificat conformitate perfetto elite.signed.pdf
certificat conformitate perfetto elite.signed.pdf
ID: 858cb957-4c9d-4da0-90a0-dc27bd326dce
Financial proposal
MSIGN
Date of download:
7.08.26 12:52
Opening date:
18.08.26 14:35
declaraţie privind confirmarea identitatii beneficiarilor efectivi.signed.pdf
declaraţie privind confirmarea identitatii beneficiarilor efectivi.signed.pdf
ID: 9ba5b61e-2d94-44b0-a8b5-a7223063c038
Financial proposal
MSIGN
Date of download:
7.08.26 12:52
Opening date:
18.08.26 14:35
Financial proposal
MSIGN
Date of download:
7.08.26 12:52
Opening date:
18.08.26 14:35
certificat european pentru perfetto by midea seria split.signed.pdf
certificat european pentru perfetto by midea seria split.signed.pdf
ID: b2f7be23-a912-47be-b51f-a900a700f059
Financial proposal
MSIGN
Date of download:
7.08.26 12:52
Opening date:
18.08.26 14:35
Financial proposal
MSIGN
Date of download:
7.08.26 12:52
Opening date:
18.08.26 14:35
procura pentru alina rusu tendere v1 29.10.25.semnat.signed.pdf
procura pentru alina rusu tendere v1 29.10.25.semnat.signed.pdf
ID: d57bab64-f95c-402b-944b-550c14bf9eda
Financial proposal
MSIGN
Date of download:
7.08.26 12:52
Opening date:
18.08.26 14:35
2
Participant(s) name(s):
TERMO-INSTAL-GAZ S.R.L.
Normalized price:
198 999 MDL
Status:
Cancelled
Other grounds for rejecting the offer
25.08.26 10:07
Reason: Other grounds for rejecting the offer
Qualification documents
Documents folder missing
Documents provided with the proposal
valabilitateaoferteisigned.pdf
ID: 0ad50d95-cb6f-4ae1-aa03-cfb7ef125567
Documents of submission
Date of download:
----
Opening date:
10.08.26 15:29
extrastig092025signed.pdf
ID: 10650158-8c85-4a16-ae87-a1ef73ec3e05
Documents of submission
Date of download:
----
Opening date:
10.08.26 15:29
contbancarsigned.pdf
ID: 2acf2e82-250c-4751-8393-c45af5a146fd
Documents of submission
Date of download:
----
Opening date:
10.08.26 15:29
conformitategreesigned.pdf
ID: 3f68f104-f8d3-4b29-8107-539567b5b2e6
Documents of submission
Date of download:
----
Opening date:
10.08.26 15:29
autorizareelectroniceeeesigned.pdf
ID: 526fe138-0a81-4d03-badd-0ea622b639b7
Documents of submission
Date of download:
----
Opening date:
10.08.26 15:29
anexanr22signed.pdf
ID: 5bfd24fa-b5eb-4fb9-a59c-0b8958728d12
Documents of submission
Date of download:
----
Opening date:
10.08.26 15:29
formularduaetigsigned.pdf
ID: 7db6f6bf-cbc4-45cd-8f32-d97b299cf999
Documents of submission
Date of download:
----
Opening date:
10.08.26 15:29
certificattclsigned.pdf
ID: a1f3edff-f3f5-4126-9bea-ee6ad4d2886e
Documents of submission
Date of download:
----
Opening date:
10.08.26 15:29
anexanr23signed.pdf
ID: c32391c9-fecb-4101-8ce0-77fcedc64d3c
Documents of submission
Date of download:
----
Opening date:
10.08.26 15:29
3
Participant(s) name(s):
ELPO
Normalized price:
199 000 MDL
Status:
Cancelled
Other grounds for rejecting the offer
25.08.26 10:07
Reason: Other grounds for rejecting the offer
Qualification documents
Documents folder missing
Documents provided with the proposal
Qualification documents
MSIGN
Date of download:
6.08.26 17:18
Opening date:
25.08.26 10:07
pasaport tehnica split.signed.pdf
pasaport tehnica split.signed.pdf
ID: 2259e085-4c74-49ff-aacf-fa9cbc9401cf
Qualification documents
MSIGN
Date of download:
6.08.26 17:18
Opening date:
25.08.26 10:07
Financial proposal
MSIGN
Date of download:
6.08.26 17:18
Opening date:
25.08.26 10:07
situatii financiare 2025.signed.pdf
situatii financiare 2025.signed.pdf
ID: 2b0ce8b1-facf-4cc3-b982-899122a9035a
Qualification documents
MSIGN
Date of download:
6.08.26 17:18
Opening date:
25.08.26 10:07
Qualification documents
MSIGN
Date of download:
6.08.26 17:18
Opening date:
25.08.26 10:07
certificat de atribuire a contului bancar.signed.pdf
certificat de atribuire a contului bancar.signed.pdf
ID: 6d7184d1-94de-47dd-a9a8-a47b0a33516f
Qualification documents
MSIGN
Date of download:
6.08.26 17:18
Opening date:
25.08.26 10:07
Qualification documents
MSIGN
Date of download:
6.08.26 17:18
Opening date:
25.08.26 10:07
Qualification documents
MSIGN
Date of download:
6.08.26 17:18
Opening date:
25.08.26 10:07
declaratie privind asigurarea garantiei.signed.pdf
declaratie privind asigurarea garantiei.signed.pdf
ID: 8789b2c6-0c8c-4682-8ad1-f01595e6bb59
Qualification documents
MSIGN
Date of download:
6.08.26 17:18
Opening date:
25.08.26 10:07
Qualification documents
MSIGN
Date of download:
6.08.26 17:18
Opening date:
25.08.26 10:07
Qualification documents
MSIGN
Date of download:
6.08.26 17:18
Opening date:
25.08.26 10:07
certificat de inregistrare.semnat.pdf
certificat de inregistrare.semnat.pdf
ID: a5ea978c-2d7e-463c-9f85-91bc1c79a589
Qualification documents
MSIGN
Date of download:
6.08.26 17:18
Opening date:
25.08.26 10:07
Qualification documents
MSIGN
Date of download:
6.08.26 17:18
Opening date:
25.08.26 10:07
Qualification documents
MSIGN
Date of download:
6.08.26 17:18
Opening date:
25.08.26 10:07
4
Participant(s) name(s):
Interclimat Lux
Normalized price:
199 999 MDL
Status:
Cancelled
Other grounds for rejecting the offer
25.08.26 10:08
Reason: Other grounds for rejecting the offer
Qualification documents
Documents folder missing
Documents provided with the proposal
extras din registrul de stat persoane juridice.signed.pdf
extras din registrul de stat persoane juridice.signed.pdf
ID: 0565a203-688f-4599-8ac4-813586928552
Financial proposal
MSIGN
Date of download:
7.08.26 15:26
Opening date:
25.08.26 10:07
eee-listaproducatorilor interclimat lux.pdf
eee-listaproducatorilor interclimat lux.pdf
ID: 29f8ed19-15fb-41d3-9383-dc6245564c26
Financial proposal
Date of download:
7.08.26 15:26
Opening date:
25.08.26 10:07
certifikat_breezein_1.0_tph21.signed.pdf
certifikat_breezein_1.0_tph21.signed.pdf
ID: a9d048a3-4c96-4c24-a466-e2d372f57957
Financial proposal
MSIGN
Date of download:
7.08.26 15:26
Opening date:
25.08.26 10:07
decizia privind înregistrarea persoanei juridice.signed.pdf
decizia privind înregistrarea persoanei juridice.signed.pdf
ID: b1e38c6a-28ea-4250-a0c2-705c7e1c577b
Financial proposal
MSIGN
Date of download:
7.08.26 15:26
Opening date:
25.08.26 10:07
oferta ac dets ciocana lot 1.signed.pdf
oferta ac dets ciocana lot 1.signed.pdf
ID: c8544fa8-56e3-4fc8-9ac8-c9346a594535
Financial proposal
MSIGN
Date of download:
7.08.26 15:26
Opening date:
25.08.26 10:07
certificatul _conturi bancare interclimat lux srl.signed.pdf
certificatul _conturi bancare interclimat lux srl.signed.pdf
ID: d61ae7de-803a-4175-a6f3-126266067e48
Financial proposal
MSIGN
Date of download:
7.08.26 15:26
Opening date:
25.08.26 10:07
tcl zg11 declaratie de conformitate.signed.pdf
tcl zg11 declaratie de conformitate.signed.pdf
ID: e514672b-0ca2-42b4-a585-123831b0ec84
Financial proposal
MSIGN
Date of download:
7.08.26 15:26
Opening date:
25.08.26 10:07
The history of the auction
View auction
Lotul nr. 1 - Aparate de aer condiționat pentru grădinițele de copii subordonate
Date:
27 Jul 2026, 14:12
Question's name:
1. Lungimea traseelor și condițiile de montaj (esențial pentru calculul devizului)
Question:
2. În datele furnizate, lungimile traseelor frigorifice sunt indicate exclusiv pentru obiectivul CCC Ghiocel (7 m și 5 m). Vă rugăm să furnizați lungimile proiectate ale traseelor pentru următoarele 8 obiective:
o Grădinița nr. 30, nr. 32, nr. 128, nr. 149, nr. 188, nr. 211, nr. 212 și LT Petru Zadnipru (în total 35 de unități).
În lipsa acestor date, calcularea costului montajului și achiziționarea materialelor consumabile (țevi de cupru, izolație termică) este imposibilă din punct de vedere tehnic.
3. Pentru toate cele 39 de unități, vă rugăm să indicați:
o etajul exact la care va fi instalată unitatea interioară;
o locația de amplasare a unității exterioare (sol, perete, acoperiș, etaj tehnic).
Este necesară implicarea utilajelor speciale (nacelă) sau a alpiniștilor utilitari pentru montarea unităților exterioare? Dacă da, precizați cine suportă costurile de organizare a acestor lucrări.
4. Precizați modalitatea de acces la locul de instalare a unității exterioare:
se acceptă montarea unității exterioare prin utilizarea golului de fereastră (ieșirea blocului și efectuarea lucrărilor din interiorul încăperii prin fereastră) sau este necesar accesul de pe fațada clădirii cu utilizarea unei nacelă, schele sau alpinism utilitar?
Dacă este necesar accesul pe fațadă, indicați pentru fiecare obiect numărul de etaje și înălțimea estimată de lucru.
5. Pe lângă lungimea traseului, este prevăzută instalarea canalelor decorative (tuburi/canale de cablu) pentru ascunderea comunicațiilor în interiorul încăperilor? Ne interesează în special dimensiunile 60×60 mm și 16×16 mm. Dacă da, specificați pentru care unități și care este lungimea totală necesară pentru fiecare tip de canal.
2. Alimentarea electrică
5. Vă rugăm să detaliați schema de alimentare electrică pentru fiecare dintre cele 39 de aparate de aer condiționat: este prevăzută conectarea la rețeaua de prize existentă sau este necesară trasarea unor linii electrice individuale de la tabloul de distribuție până la fiecare unitate interioară?
6. În cazul trasării liniilor de la tablou, vă rugăm să furnizați:
a. Planul clădirilor cu indicarea amplasării tablourilor electrice și a aparatelor de aer condiționat pentru fiecare corp;
b. Distanța de la tablou până la fiecare unitate;
c. Numărul de module libere (locuri) în tablourile electrice existente pentru instalarea a 39 de seturi de întrerupătoare automate și dispozitive de protecție diferențială;
d. Este necesară instalarea unor tablouri de distribuție suplimentare și înlocuirea întrerupătoarelor generale de intrare din cauza creșterii sarcinii electrice totale?
3. Demontarea și eliminarea
7. Este necesară demontarea și eliminarea sistemelor de climatizare existente la obiective? Dacă da, precizați:
o numărul exact și tipurile de unități care urmează a fi demontate;
o cine asigură și plătește demontarea, transportul și eliminarea (inclusiv predarea agentului frigorific uzat și a fierului vechi către organizații specializate).
4. Garanția și întreținerea (service)
8. Vă rugăm să stabiliți un termen de garanție separat pentru lucrările de montaj efectuate (în completarea garanției pentru echipament).
9. Este prevăzut în contract un regulament privind întreținerea tehnică obligatorie (service) pe întreaga perioadă de garanție? Dacă da, indicați:
o periodicitatea (de exemplu, o dată la 6 luni);
o lista lucrărilor obligatorii incluse în service;
o cine suportă costurile pentru materialele consumabile (agent frigorific, filtre) în cadrul service-ului efectuat pe perioada de garanție.
Answer (31 Jul 2026, 16:48):
• Lungimea exactă a traseelor frigorifice pentru fiecare obiectiv nu poate fi indicată, întrucât aceasta urmează a fi determinată de operatorul economic în urma examinării la fața locului și în funcție de soluția tehnică de montaj propusă.
• Operatorii economici au posibilitatea de a efectua vizita la obiective înainte de depunerea ofertelor, pentru evaluarea condițiilor de executare a lucrărilor și estimarea consumurilor de materiale necesare.
• Unitățile interioare și exterioare vor fi amplasate în funcție de configurația fiecărui obiectiv și de posibilitățile tehnice existente, cu respectarea normelor tehnice aplicabile și a recomandărilor producătorului.
• Operatorul economic este responsabil de evaluarea condițiilor de montaj în cadrul vizitei la obiective.
• Metoda de executare a lucrărilor se stabilește de către operatorul economic în funcție de condițiile existente la fiecare obiectiv, cu respectarea normelor de securitate și sănătate în muncă și a legislației aplicabile.
• Documentația de atribuire nu prevede în mod expres instalarea canalelor decorative. În cazul în care operatorul economic apreciază că acestea sunt necesare pentru executarea corespunzătoare a lucrărilor și obținerea unui rezultat final conform cerințelor, costurile aferente urmează a fi incluse în ofertă.
• Alimentarea electrică a aparatelor de aer condiționat va fi realizată în funcție de situația existentă la fiecare obiectiv și de soluția tehnică identificată în urma examinării la fața locului.
• Autoritatea contractantă nu deține planuri detaliate privind traseele electrice, distanțele până la tablourile electrice, numărul modulelor disponibile sau necesitatea unor tablouri suplimentare.
• Operatorii economici sunt încurajați să efectueze vizita la obiective pentru evaluarea acestor aspecte și întocmirea unei oferte complete.
• În cadrul prezentei proceduri nu este prevăzută demontarea sistemelor de climatizare existente, cu excepția cazurilor în care acest lucru este expres indicat în documentația de atribuire.
• Garanția lucrărilor de montaj va fi cea prevăzută de legislația în vigoare și de condițiile contractuale aplicabile, iar garanția echipamentelor va fi cea oferită de producător sau furnizor.
• Prezenta procedură are ca obiect furnizarea și instalarea aparatelor de aer condiționat și nu include servicii periodice de întreținere tehnică pe perioada de garanție, cu excepția obligațiilor ce revin executantului în vederea remedierii eventualelor deficiențe apărute în perioada de garanție, conform prevederilor contractului și legislației în vigoare.
Unfortunately, questions can be asked only during the "Active" period.
Clarifications
Document successfully signed
OK