Public procurement
21462974
Lot nr. 5 Burete absorbant oftalmic
Status
Cancelled
Estimated value without VAT
37 044 MDL
Period of clarifications:
4 Aug 2025, 11:35 - 17 Aug 2025, 15:19
Submission of proposals:
17 Aug 2025, 15:19 - 8 Sep 2025, 15:19
Auction start date:
will not be used
Supplier technical support:
(+373) 79999801
This procedure is carried out without auction. Your offer is final and must contain the entire list of required documents.
Lot nr. 5 Burete absorbant oftalmic
Information about customer
Fiscal code/IDNO
Address
MD-2005, MOLDOVA, mun.Chişinău, mun.Chişinău, mun. Chișinău MD-2005, bd. Grigore Vieru, 22/2
Web site
---
The contact person
Purchase data
Date created
4 Aug 2025, 11:32
Date modified
15 Aug 2025, 15:35
Estimated value (without VAT)
37 044 MDL
Achizitii.md ID
21462974
MTender ID
Type of procedure
Open tender
Award criteria
The lowest price
Delivery address
MD-2005, MOLDOVA, mun.Chişinău, mun.Chişinău, mun. Chișinău MD-2005, bd. Grigore Vieru, 22/2
Contract period
1 Jan 2026 02:00 - 31 Dec 2026 02:00
List of positions
1)
Title
Quantity: 8820.0
Unit of measurement: Bucata
Subscription settings saved.
Remember, you can always go back to the Subscriptions section and make changes to the frequency of receiving letters, delete or add categories and customers.
Вы уже подписаны на данный CPV код
Insufficient funds
You do not have enough funds in your account to set up a subscription. Top up your account, to continue.
Subscription Setup
Subscribe to daily email notifications according to selected CPV and/or IDNO categories for the period:
The subscription cost is 10 MDL with VAT per month.
View Regulations.
Documents of the procurement procedure
anunt de participare_oftal.signed.pdf
anunt de participare_oftal.signed.pdf
Bidding Documents
-
4.08.25 11:35
The history of the auction
View auction
Lot nr. 5 Burete absorbant oftalmic
Date:
13 Aug 2025, 14:43
Question's name:
Specificatia solicitata: ... din celuloza comprimata cu proprietati inalt absorbante...
Question:
Buna ziua,
Ultimul an, prin procedura Achiziționarea centralizată de implanturi oftalmologice (cristaline) și consumabile oftalmologice, conform necesităților IMSP - beneficiari pentru anul 2025, nr. ocds-b3wdp1-MD-1730989241387, pentru acest lot (Burete absorbant oftalmic), care similar s-a solicitat ... din celuloza comprimata cu proprietati inalt absorbante... Însă, a fost atribuit contractul pentru produsul al producătorului Sidapharm, Grecia, REF: 70001, care de facto este nu din celuloza comprimata, cum s-a solicitat, dar este din PVA (polyvinyl alcohol). În acest an similar va fi acceptat Burete absorbant oftalmic din PVA (polyvinyl alcohol)? Solicităm modificarea specificației pentru a reflecta corect specificația solicitată, luând în considerare evaluarea ultimii achiziției publice: ... din celuloza comprimata sau PVA cu proprietati inalt absorbante... Vă mulțumim. P.S. Burete absorbant oftalmic din PVA sunt mult mai bune decât cele din celuloză: Burete din PVA, sunt cunoscute pentru că nu lasă scame, sunt foarte absorbante și se extind rapid la contactul cu fluidele. Pe de altă parte, burete din celuloză, deși sunt și ele absorbante, pot fi mai predispuse la a lăsa fibre atunci când sunt tăiate, ceea ce ar putea duce la iritații sau la prezența de resturi în câmpul chirurgical.
Answer (15 Aug 2025, 11:40):
Mulțumim pentru clarificarea depusă, specificația tehnică va fi ajustată.
Unfortunately, questions can be asked only during the "Active" period.
Clarifications
Document successfully signed
OK