1
Enquiry period
with 11.07.2025 13:58
to 21.07.2025 15:30
2
Bidding period
with 21.07.2025 15:30
to 31.07.2025 08:30
3
Auction
will not be used
4
Evaluation

5
Contract

Status Evaluation
Estimated value without VAT 2 253 767 MDL
Period of clarifications: 11 Jul 2025, 13:58 - 21 Jul 2025, 15:30
Submission of proposals: 21 Jul 2025, 15:30 - 31 Jul 2025, 8:30

Supplier technical support:

(+373) 79999801


This procedure is carried out without auction. Your offer is final and must contain the entire list of required documents.

Advertising
Advertising

Achiziționarea pubelelor pentru sortarea deşurilor în cadrul proiectului pe domeniul: Managementul integrat al deşeurilor din Fondul Național de Mediu

Information about customer
Fiscal code/IDNO
Address
4839, MOLDOVA, mun.Chişinău, s.Stăuceni, Alexei Mateevici
Web site
---
The contact person
Full name
Alexandr VORNICU
Contact phone
022326976
Purchase data
Date created
11 Jul 2025, 13:58
Date modified
14 Jul 2025, 8:42
Achizitii.md ID
21451062
CPV
34920000-2 - Echipament rutier
Type of procedure
Open tender
Award criteria
The lowest price
Funding sources
Advertising
Documents of the procurement procedure
duae_ro_.doc
Bidding Documents
-
14.07.25 08:42
duae_ro_.signed (7).pdf duae_ro_.signed (7).pdf
Bidding Documents
-
14.07.25 08:42
documentataia standard.signed (1).pdf documentataia standard.signed (1).pdf
Bidding Documents
-
14.07.25 08:42
documentataia standard.docx
Bidding Documents
-
14.07.25 08:42
anunt_de_participare (1).signed (2).pdf anunt_de_participare (1).signed (2).pdf
tenderNotice
-
14.07.25 08:42
Achiziționarea pubelelor pentru sortarea deşurilor în cadrul proiectului pe domeniul: Managementul integrat al deşeurilor din Fondul Național de Mediu
Date:
11 Jul 2025, 15:33
Question's name:
Certificare
Question:
Vă recomandăm insistent să solicitați pentru containere si certificatul de conformitate EN 840 emis de un organism european acreditat, pentru a vă asigura că aceste containere vor fi compatibile cu sistemul de rotator. Dacă nu veți solicita conformitatea cu certificatele menționate mai sus, vi se vor oferi containere chinezești sau turcesti, ieftine, dar care nu sunt acreditate pentru mecanismele de ridicare europene și fără garanția că vor funcționa cu mecanismul de ridicare al remorcii sau al mașinii de gunoi. (Oricum, achiziționați aceste containere pe termen lung, pentru utilizarea în proiecte comunale viitoare, nu doar pentru o singură utilizare.)
Answer (11 Jul 2025, 15:40):
Buna ziua! Autoritatea contractanta evident s-a referit ca pubelele trebuie sa corespunda standartului EN-840 . In cazul in care nu se intelege din caietul de sarcini vom suplini. Multumim
Date:
11 Jul 2025, 16:40
Question's name:
Certificare
Question:
Da va rugam sa indicati , ca sa fie clar pentru toata lumea.
Answer (12 Jul 2025, 19:59):
Bună ziua! Mulțumim pentru sugestie și interes
Date:
11 Jul 2025, 17:01
Question's name:
Certificare
Question:
Am uitat sa adaog, cele mai bune tomberoane care au si certificatele menționate si sunt compatibile cu tot ce se descarca, si sunt groase in perete si rezista la temperaturi extreme, si nu sunt nici turcești si nici chineze le găsiți la - Eximotor SA.
Answer (12 Jul 2025, 20:00):
Bună ziua! Îndemnăm toți operatorii interesați sa participe
Date:
11 Jul 2025, 17:05
Question's name:
Termenul de livrare de 30 zile
Question:
Va rugam sa măriți termenul de livrare caci cantitatea de peste 5000 mii nu e real de a livra în 30 de zile. Termenul real de livrare este de la 60 la 90 zile, si chiar 60 e termen restrâns. Va mulțumim.
Answer (12 Jul 2025, 20:00):
Bună ziua! Mulțumim pentru sugestie
Date:
17 Jul 2025, 23:21
Question's name:
Greutate: 9,0 kg
Question:
Onorata AC, va rugam respectuos sa excludeti criteriul de greutate al tomberonului. Greutatea produsului nu este relevanta si criteriul dat nu se regaseste in standardul EN840, de aceea variaza de la un producator la altul. Cu atat mai mult ca produsul este constituit din mai multe elemente care afecteaza greutatea: corpul, capacul, tija din otel, rotile. Daca verificati greutatile celor mai notorii producatori germani ca Sulo, W-Weber, ESE, Craemer s.a. greutatea este mai mica pentru ca ei folosesc materie prima de calitate inalta s reusesc sa obtina parametrii superiori cu o greutate redusa. Alti producatori, ca sa compenseze calitatea proasta a materiei prime folosite, maresc greutatea ca sa obtina aceiasi parametri, sau chiar mai slabi. Deci, greutatea nu este un parametru care face diferenta de calitate la tomberoane. Faptul ca se indica greutatea pe care o comercializeaza un importator din Moldova, indica faptul ca cerinetele licitatiei au fost facute in baza produsului lor, cee ace este o incalcare a legislatiei cu privire la achizitii publice. Pentru a beneficia de produse de calitate, AC poate solicite certificatul RAL-GZ 951/1, cel mai relevant in domeniu, se elibereaza anual in urma unui control riguros al producatorului si care atesta ca produsele sunt de cea mai buna calitate si conforme standadelor UE.
Answer (18 Jul 2025, 13:40):
Buna ziua! Mulțmim pentru sugestie, menționăm că prinindicarea parametrilor minim de respectat, AC nu a făcut nimic altceva decât respectarea cerințelor privind oformarea caietului de sarcini cu descrierea detaliată a produsului solicitat și nu una superficială. În cazul în care pentru produsul ofertat se întrunesc cerințele solicitate și sunt eliberate certificate de calitate incusiv EN840, nu vedem o restricție la această cerință anume, astfel îndemnăm toți operatorii economici să își depună ofertele. Mulțumim pentru interes și succese
Date:
20 Jul 2025, 11:12
Question's name:
Greutate: 9,0 kg vs CALITATE
Question:
Buna ziua. Prin fixarea de Greutate 9kg - nu obtineti nici o garantie pentru calitatea produsului ofertat. Doar excluderea din concurs a produselor cu o greutate mai mica. Este suficient sa inlocuiti: Criteriul de greutate 9 kg cu prezentarea Certificatului RAL-GZ 951/1. Astfel se exclude participarea la concurs a OE cu produse de joasa calitate. Or anume obtinerea unei oferte cu produse calitative se urmareste prin fixarea greutatii obligatorii de 9 kg. Pe piata din Republica Moldova sunt reprezentati sufucienti furnizori care detin certificatul de calitate RAL-GZ 951/1.
Answer (21 Jul 2025, 08:20):
Buna dimineata! Cum a fost menționat și mai sus că dacă produsul din ofertă corespunde certificatului de calitate inclusiv EB840 solicitat de AC și în care nu se regăsește expres menționat greutatea pubelei, cum este specificat și mai sus, și daca îl deține și pe RAL-GZ 951/1 nu vedem un impediment de a depune oferta
Only authorized platform users may ask questions during the clarification period.